Sestdiena, 15. marts
Vārda dienas: Amilda, Amalda, Imalda

Par vietu, kur dzīvojam, jāzina

Sarmīte Feldmane
00:01
19.03.2024
305
1
Lode

Liepēnieši. Novadpētnieks Aivars Vilnis, dzīvesbiedre Nellija sarunā ar Janīnu Belkovsku un Ilgu Balinkēviču. FOTO: Sarmīte Feldmane

Kā veidojies Liepas pagasta centrs, strādnieku ciemats, pētījis liepēnietis Aivars Vilnis. Par viņa uzzināto ir interese daudziem pagastā.

Cik daudz un ko atceramies, zinām par vietu, kurā dzīvojam, vispirms jau atkarīgs no pašu intereses. Bet, ja kāds izstāsta, atgādina, daudz ko ieraugām citādi, atsauc atmiņas. To, cik svarīgi gan atcerēties notikumus, kas kādreiz risinājušies vietā, kur dzīvo, gan cilvēkus, kuri bija līdzās, kārtējo reizi apliecināja Liepas pagasta bibliotēkas rīkotā tikšanā ar novadpētnieku Aivaru Vilni. Viņš ilgus gadus vāc materiālus, izzina pagasta vēsturi.

Kad bibliotēkas lasītāji ierosināja, ka labprāt uzzinātu, ko Aivars var pastāstīt par pagastu, bibliotēkas vadītājai Benitai Sausiņai bija skaidrs, ka jārīko sarunu cikls. Novadpētnieks piekrita idejai, bija tikai viens jautājums – ar ko sākt.

“Krājumā manu uzmanību piesaistīja lapiņa rokrakstā, kurā teikts, ka 1959.gada jūlijā Liepā uzceļ divas barakas strādniekiem un iekārto veikalu. Tātad Liepas ciematam 65 gadi un esmu ciemata vienaudzis,” atklāj A.Vilnis.

Uzzināt, kavēties atmiņās bija atnākuši vairāk nekā trīs desmiti liepēniešu. Un Aivars veda viņus, kā pats atzina, pārgājienā pa ciematu no laika, kad tā vēl nebija, līdz mūsdienām. Fotogrāfijas, avīžraksti atklāja pārmaiņas, kas gadu gaitā notikušas, kā izplešas daudzdzīvokļu mājas un atkāpjas lauku viensētas.

“1958.gada martā LPSR Ministru padome pieņem lēmumu par drenu cauruļu rūpnīcas celtniecību uz Liepas mālu atradnes bāzes, aprīlī par rūpnīcas projektēšanu. 5.aprīlī “Cēsu Starā” ir publikācija, kurā    paziņots, ka Liepas ciemā, Lodes stacijas apkārtnē, jau kopš pērnā gada rudens turpinās ģeoloģiskā izpēte strādnieku ciemata celtniecībai un jaunajam ciematam izraudzīta vieta starp Lodes staciju un Liepas centru, kas toreiz bija izpildkomitejas ēka, tagad doktorāts,” atgādina A.Vilnis un uzsver, ka tas arī ir sākums Liepas ciematam.

Novadpētnieks pastāsta, ka tēvs strādājis gan ciemata, gan rūpnīcas būvē, atstājis    atmiņas. Vienā no Modra Viļņa celtajām mājām tagad dzīvo mazdēls. “Tā saucamo dvīņu māju būvēja ziemā. Lai java nesasaltu, tai pievienoja sāli.    Vēl tagad iedzīvotāji šo absurdo aplamību jūt un redz, jo dzīvokļos sienas pelē. Vēl 1956.gadā “Cēsu Stars” rakstīja par progresīvo metodi ēku ārsienu apmešanai, ja gaisa temperatūra ir mīnus desmit grādi, tad vajagot apmetumam    pievienot ožamo spirtu,” kādreizējos celtniecības problēmu risinājumus atklāj novadpētnieks.    A.Vilnis ar lepnumu pastāsta, ka pats kā ceļamkrāna vadītājs 1979.gadā strādājis Cēsīs Maija ielas 3 mājas celt­niecībā.

Ik pa laikam izskan diskusijas par to, kas ir Liepa, kas Lode.    Novadpētnieks atgādina, ka 1889.gadā tika atklāta dzelzceļa līnija Rīga – Valka, tad arī      izveidots vilcienu izmaiņas punkts LODE. Tas nosaukumu ieguva no netālu esošajām “Lodes” mājām, vēlāk arī stacijai tiek dots vārds “Lode”.    Kad tiek runāts par rūpnīcas celtniecību, dokumentos teikts, ka to būvē Liepas ciemā, Lodes stacijas apkārtnē. Rūpnīca nosaukumu ieguva no Lodes stacijas. Liepas pagasts ir Liepas pagasts,” skaidro liepēnietis un pastāsta, kad 1970.gadā ciematā uzcelta jaunā skola, bijušas diskusijas, vai tā saucama par Liepas vai Lodes astoņgadīgo skolu. Skolotāji uzstājuši, ka Liepā jābūt Liepas skolai.

Katrai ciemata ēkai ir savs stāsts, ar katru kādam saistās atmiņas. Kāpēc Liepā ir “Titāniks”, kā vietā, kur bērnudārzs, kādreiz lasītas dzērvenes, kā Pāvila Rozīša ielas 2.namu cēla no 1988.gada līdz 1995.gadam, kā kādas mājas siena celtniecības gaitā nobruka, kā būvbedrē atrasta aviācijas bumba, kā pārmainījās ielas un to malās izauga liepas… Uz jautājumiem atbildes dod fotogrāfijas, cilvēku atmiņas, avīžraksti, pieminējumi literatūrā.

A.Vilnis gatavojas nākamajam pārgājienam ciklā “Tikšanās ar Liepu, kuras vairs nav”.    “Liepas muiža, vecmājas, dižie liepēnieši, brīvības cīņas – tēmu ir daudz,” bilst novadpētnieks. Un viena no viņam tuvākajām ir par ķieģeļiem. Ar interesi par ķieģeļcepļiem, ķieģeļu ražošanu arī sākās viņa aizraušanās ar to pētniecību. Aivara kolekcijā ir ap tūkstotim ķieģeļu. Viņš atklāj, ka Latvijā ir ap 20 ķieģeļu kolekcionāriem un viņai mainās ar retumiem.    Katram ķieģelim ir savs stāsts. Viņš apskatījis visas pagastā no ķieģeļiem celtās mājas. “Nodzīvo gadiem vienā mājā un pat neievēro, ka ķieģeļiem ir marķējums, var būt uzraksti, raksti,” saka kolekcionārs un pastāsta, ka pagastā izrunājies ar vairāk nekā 170 cilvēkiem, viņu stāstītais ir pierakstīts.    Viņš sācis apzināt arī    Cēsu ķieģeļu mājas.

Liepēnietis pastāsta kādu sev nesenu atklājumu. “Liezēres baznīca uzcelta no Lodes ķieģeļiem. Pie baznīcas atrodas sena ķieģeļu māja. Apskatot vienā ķieģelī ieraudzīju    uzrakstu “Pūt, vējiņi, dzen laiviņu, aizved mani Vidzemē, gubernators man solīja Oktobra manifestu.” 1905.gadā kāds strādnieks to ierakstījis ķieģelī pirms apdedzināšanas,” atklāj A.Vilnis un uzsver, ka vēsture un šodiena ir tepat blakus, tikai par to jāinteresējas un jāstāsta citiem.

Komentāri

  • Marta saka:

    Katram cilvekam jaaizzina un jaciena sava dzimtaa vieta..jo tas ir tavs sakuma saakums… tava ligzda ka Putnam.. tava berniba un skolas gadi..tavas saknes tavas majas ..lai kuraa pasaules malaa tu buutu..ta ir vieta kur atgriezties un kuras otras nebus nekur..jo ta ir tava…cienit savu dzimto vietu nozimee cienit pasam sevi..si vieta tev vienner pietruuks…nepazaudee to…savu pirmo lielo sakumu dzivei.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

    00:00
    15.03.2025
    14

    Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

    Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

    00:00
    14.03.2025
    62

    Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

    Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

    00:00
    12.03.2025
    52

    Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

    Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

    14:42
    11.03.2025
    210

    No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

    Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

    00:00
    11.03.2025
    47

    Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

    Cēsu vecpilsēta būs dzīva, ja būs cilvēki

    00:00
    10.03.2025
    105
    3

    Foruma “Kultūra un klimats: dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti” paneļdiskusijā “Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana” izskanēja viedokļi    par Cēsu vecpilsētu. Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte, “Draugiem Group” pārstāvis Jānis Palkavnieks, biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Tolpežņikovs un Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ieskicēja problēmas un meklēja risinājumus. Diskusiju vadīja kultūras […]

    Tautas balss

    Nav jāgaužas, bet jādarbojas

    14:50
    13.03.2025
    19
    Cēsnieks T. raksta:

    “Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

    Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

    14:49
    12.03.2025
    26
    Māmiņa raksta:

    “Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

    Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

    14:48
    12.03.2025
    26
    33
    Lasītāja raksta:

    “Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

    Jauna izstāde

    14:50
    11.03.2025
    19
    Gleznu cienītāja raksta:

    “Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

    Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

    17:00
    08.03.2025
    32
    Cēsnieks K. raksta:

    “Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

    Sludinājumi