Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Par skolu, gājēju drošību un citu, kas svarīgs Straupē

Andra Gaņģe
00:02
14.03.2024
69
Straupe2

Gaida vietvaras teikto. Straupiešus interesēja, ko pašvaldības amatpersonas atbildēs uz viņu iesūtītajiem jautājumiem. Foto: Andra Gaņģe

Straupieši, gatavojoties tikties ar novada pašvaldību, bija iesūtījuši 33 jautājumus, bet jau amatpersonu stāstītais par Straupes pagastā, Pārgaujas apvienībā un novadā paveikto un iecerēto raisīja papildu interesi.

Iedzīvotāji sapulcē, kas notika pagājušajā ceturtdienā, vēlējās precizējumus par vietējās pamatskolas nākotni, skaidrojumu par ūdens un kanalizācijas tarifiem, par satiksmes drošību, infrastruktūras uzlabojumiem un daudzām citām ikdienā vajadzīgām lietām. Atbildes sniedza Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Ro­zenbergs, viņa vietnieks Atis Eg­liņš-Eglītis, izpilddirektore Līga Bukovska un Pārgaujas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Medne.
Straupes un Stalbes pamatskolas reorganizēs, veidojot vienu mācību iestādi, bet abās ēkās saglabāsies skola, skaidroja A.Egliņš-Eglītis. Taču, iespējams, dažu klašu grupu audzēkņu mācību vieta varētu mainīties. Uz jautājumu no zāles, kuru klašu audzēkņiem varētu nākties braukāt, vietvaras pārstāvji nosauca 7.-9.klases, kuru audzēkņiem stundas notiks tikai Straupē. J.Rozenbergs uzsvēra, ka no nākamā mācību gada, domājams, šajā vecuma grupā vairs nevarēs strādāt apvienotās klases, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, taču Stalbē noteikti saglabās sākumskolas un pirmsskolas posmu. A.Egliņš-Eglītis pauda, ka Straupes pamatskola ir stabila mācību iestāde, kurā audzēkņu skaits nesarūk. Savukārt Stalbes skolā dažās klašu grupās ir ļoti maz audzēkņu. J.Rozenbergs vērtēja, ka Stalbē ir laba skolas infrastruktūra, tur varētu pilnveidot interešu izglītības piedāvājumu, piemēram, florbolu un citus sporta veidus. Jau tagad Stalbē darbojas florbola pulciņš bērniem, kurā ir 40 audzēkņi. A.Egliņš-Eglītis pastāstīja, ka Stalbē plānota bāze dronu izmantošanas mācībām visa novada skolām. Runājot par sportistu iespējām pagastos, skanēja iebilde, ka Straupes sporta zālē nepieciešams atjaunot grīdas segumu. L.Medne paskaidroja, ka to varētu plānot nākamajā gadā, šogad darbam pietrūkst līdzekļu.
“Druva” jau vairākkārt rakstījusi, ka Cēsu novadā no 1.februāra noteikti vienoti centralizētā ūdens piegādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifi, izņemot teritorijas, kur tos sniedz SIA “Vinda” . Maksājums ūdenim 1,4 eiro par m³, kanalizācijai – 1,6 eiro/m³. Līdz šim Straupē pakalpojums maksāja attiecīgi 0,61 un 0,66 eiro par m³. Uzņēmējs Māris Šķesteris pajokoja, ka laucinieki ir radoši, lai nebūtu tik daudz jāmaksā, izvēlēsies ierīkot paši savus dziļurbumus ūdens iegūšanai. Zālē izskanēja arī atziņa, ka daži pagasta iedzīvotāji ir neizpratnē par februāra rēķiniem. Taču no zāles dzirdēto pārmetumu, ka cilvēki nav laikus informēti par pārmaiņām, tūlīt atspēkoja paši straupieši, uzsverot, ka ziņa par tarifu maiņu bijusi gan pašvaldības izdevumā, gan interneta vietnēs. L.Bukovska paskaidroja, ka jaunais tarifs, lai arī augstāks, joprojām nesedz pakalpojuma izmaksas, kas Pārgaujas apvienības pārvaldē ūdens apgādei ir 3,23 eiro, kanalizācijas – 4,32 eiro par m³. J.Rozenbergs arī piebilda, ka tarifā nav iekļauts amortizācijas uzkrājums, ja infrastruktūrai nepieciešams remonts, tas jāsedz no pašvaldības budžeta līdzekļiem.
Jaunums straupiešiem bija ziņa, ka pagastā klientu apkalpošanas centrs turpmāk būs vietējā bibliotēkā un pieejams katru darba dienu, līdz šim Straupē reizi nedēļā apmeklētājus pieņēma Vienotā valsts un pašvaldības klientu centra Stalbē speciāliste.
Kāpēc Pārgaujas apvienībai šī gada budžetā mazāk naudas? Tas noteikti interesēja ikvienu uz tikšanos atnākušo. J.Rozenbergs skaidroja, ka pašvaldība ir viena, daudzus pakalpojumus sniedz centralizēti, piemēram, Sociālais dienests, pašvaldības policija, līdzekļi struktūrvienībām ir funkciju veikšanai visā novadā. “Ja runājam par investīcijām, tad viens gads ir bagātāks, cits liesāks. Pagājušajā gadā Pārgaujas apvienībā ieguldīja 3,4 milj. eiro, šogad ir mazāk. Investīcijas veidojas pēc līdzekļu pieejamības un vajadzības konkrētiem objektiem, piemēram, kad būs pieejams finansējums Lielstraupes pils restaurācijai, tad noteikti Pārgaujā investīciju portfelis būs liels,” sacīja novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.
Par gaidīto velo celiņu J.Rozenbergs pastāstīja, ka “Latvijas Valsts ceļi” apņemas sākt projektēt to nākamajā gadā, objekts nav liels, gada, divu laikā tā būvniecību varētu pabeigt. Bet par Braslas tiltu iedzīvotājiem nav jāsatraucas, sacīja domes priekšsēdētājs, varbūt tilts izskatās noplucis, bet tā konstrukcijas ir pilnībā drošas, atzīst “Latvijas Valsts ceļi”.
Uz jautājumu par pieturvietu un gājēju pāreju apgaismojumu pagastā L.Medne pauda, ka arī tam vispirms nepieciešama projektēšana. Kad “Latvijas Valsts ceļi” sāks šo darbu, domājams, projektā varētu būt iekļauta arī gājēju celiņa apgaismošana. Tas ir jautājums, kas skar vairākus straupiešus, liecināja sapulces dalībnieku izsaucieni no zāles, jo ziemā šos celiņus gandrīz nav iespējams izmantot, nav redzams, kur likt kāju.
Sprieda arī par satiksmes drošību. Plācī autovadītāji neievēro ātruma ierobežojumu, īpaši ziemā, kad kravas automašīnām jāuzbrauc kalniņā vai jānobrauc no tā. Vēl sarežģījums – izbraukšana no veikala “Elvi” stāvlaukuma, nav pārredzams lielais ceļš. Lai uzlabotu situāciju, jāizzāģē pie kaimiņiem, veikala “LEO”, pāraugušie skujeņi, ir iespējams uzstādīt atskata spoguli, bet “Latvijas Valsts ceļu” doma, ka no stāvlaukuma varētu atļaut tikai labo pagriezienu, raisīja pat smieklus. Tad jau jābrauc vairāki kilometri, lai apgrieztos pretējā virzienā un nokļūtu atpakaļ Plācī. Straupes ciemā bīstamas gājēju pārejas ir pie Lielstraupes pils un “ Kraujām”.
Starp iesūtītajiem jautājumiem bija arī par bērnu rotaļlaukumu, āra trenažieriem. Laukums bērniem, pateicoties M.Šķesterim, ir iekārtots, vai vajadzīgs vēl viens, par to jādomā. J.Rozenbergs rosināja, ka labiekārtojumus var īstenot paši straupieši, iegūstot finansējumu pašvaldības izsludinātājos projektu konkursos. “Jūs paši vislabāk zināt, kas un kur jums vajadzīgs,” uzsvēra pašvaldības vadītājs un atgādināja par iedzīvotāju līdzdalības budžeta konkursa iespējām. To var izmantot arī pastaigas taku ierīkošanai, kas bija rosināts jautājumos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
22

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
40

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
60

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
31
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi