Sestdiena, 15. marts
Vārda dienas: Amilda, Amalda, Imalda

Pakalpojumi mežsaimniecībā ir pieprasīti

Druva
00:00
21.11.2006
11

Zaubēnieša, “Lejas Dukšu” saimnieka Jura Štokmaņa – Blaua pārziņā ir ne tikai simts hektāru ģimenes meža, viņš apsaimnieko vēl apmēram 400 hektāru meža platību.

Pakalpojumus meža īpašniekiem J.Štokmaņa – Blaua uzņēmums “Strazdkalni” sniedz kopš 2000.gada. Vēl līdz šim gadam uzņēmums bija zemnieku saimniecība, bet šogad tas pārreģistrēts, jo nav īsti zināms, kāda nākotne sagaida juridisko veidojumu “zemnieku saimniecība”.

– Kad sākās mežu īpašumu koncentrācija, radās pieprasījums pēc cilvēkiem, kas tos apsaimnieko. Man pieredze mežizstrādē bija, tā iegāju tajā nišā. Sniedzam visus pakalpojumus, kas mežā nepieciešami, sākot ar izstrādāšanu, beidzot ar stādīšanu un kopšanu. Pakalpojumu ņēmēji galvenokārt ir firmas. Esmu arī algots pārraugs SIA “Priežavoti” mežiem. Manis pārzinātās platības atrodas Nītaures mežniecībā, nedaudz Ieriķu un Bānužu mežniecības teritorijā. Kopju arī mežu Madonas un Valkas virsmežniecībās, – stāsta J. Štokmanis – Blaus .

Platības pilnībā nodotas “Strazdkalnu” ziņā. J. Štokmanis – Blaus izlemj, kur kas stādāms, kas cērtams, protams, atbilstoši meža ierīcības projektam. Uzņēmuma apsaimniekotajos mežos gadā vidēji atjauno 10 līdz 20 hektārus. Lielākoties tiek stādīta egle, dažviet arī bērzs. J.Štokmanis – Blaus atzīst, ka tam augšanas apstākļu tipam, kāds ir Zaubes, Nītaures pagastā, šīs koku sugas ir vispiemērotākās. Protams, ir vietas, kur arī tās negrib augt. Turklāt, to pat nevar ietekmēt cilvēka centība. Piemēram, kādas nocirstas alkšņu audzes vietā eglītes zemē mocītas vairākkārt, bet audzelīgās baltalkšņu atvases tās nomākušas, stādiņi nīkuļo un negrib augt. Savukārt dažā nogabalā egles aug griezdamās.

– Piemēram, Tītmaņos eglēm ļoti patīk. Jau pirmā gadā stādītās paaugas daudz vairāk nekā citur, kaut darīts tas pats, – vērtē mežkopis.

Stādīšanai pēdējos trijos gados izmanto tikai ietvarstādus. Meža apsaimniekotājs pārliecinājies, ka tie labāk ieaugas, ir lielāks pieaugums. Turklāt stādīt var daudz ilgāk, gandrīz līdz Jāņiem. Kailsakņu stādus jāliek zemē divās nedēļās.

Ietvarstādu stādīšanai iegādāta īpaša ierīce – stādāmais stobrs, kas nodrošina kvalitatīvāku darbu. Viens cilvēks darba dienā var apstādīt pushektāru. Augsni sagatavo ar tehniku. Izmanto Amatas novada uzņēmēja Ulda Paupera pakalpojumus, atzīstot, ka tie ir kvalitatīvi un tiek veikti termiņā. Ja augsne sastrādāta, stādīšanas rezultāti labāki, apstiprina meža kopšanas pieredze. Vēl viens pluss – sagatavotā augsnē stādītu audzi vieglāk kopt. Turklāt vagās arī dabiskā atjaunošanās notiek labāk. Ja no stādītajiem kāds kociņš iet bojā, droši, ka nostrādās daba.

Jaunaudžu kopšana ik gadu tiek veikta 10 līdz 15 hektāros. Kopšanas reižu skaits atkarīgs no augsnes, ja tā auglīgāka, jaunaudzi tīra no sazēluma divas reizes gadā, ja apaugums mazs, pietiek ar vienu tūri.

– Pieprasījums pēc pakalpojumiem ir liels. “Strazdkalnu” darbību varētu pat paplašināt, taču grūti atrast cilvēkus, kas grib strādāt. Manā uzņēmumā izveidojusies laba brigāde, taču diezin vai izdotos atrast darbiniekus vēl vienai,- spriež saimnieks.

Meža apsaimniekošanas kvalitāte kopumā Nītaures mežniecības teritorijā paaugstinās, vērtē J. Štokmanis – Blaus. To varot spriest kaut vai pēc tā, ka ļoti palielinājies krūmgriežu noiets. Agrāk padārgo instrumentu pircis vien retais, tagad tas ir viens no pieprasītākajiem.

Nītaures mežzine Solvita Mūrniece arī vērtē, ka situācija kaut lēni, bet uzlabojas. Mainās attieksme. Cilvēks sāk apzināties sava īpašuma vērtību un vajadzību par to rūpēties. Daļa saimnieku izcirstos, šobrīd mazvērtīgos mežus pārdod, bet pircējs gatavs ieguldīt naudu un palielināt īpašuma vērtību, veidot sakoptas, vērtīgas audzes.

-Nītaures mežniecībā apmēram divi tūkstoši hektāru meža pieder dāņu firmām, daudz mežu nopirkušas Latvijas firmas. Pie mums saimnieko “Bactol”, “Malto” un citas, kurām kopā ir vairāk nekā tūkstoš hektāru meža, – stāsta mežzine.

Virsmežzinis Māris Sestulis šādu tendenci vērtē pozitīvi. Mežu saimnieciskā vērtība uzlabojas. Protams, var jau teikt, ka mežs izaugs arī bez cilvēka aktīvas līdzdalības. Taču jāņem vērā, ka koksne ir viena no lielākajām Latvijas dabas bagātībām. Un tad jau meža kvalitāte kļūst ne tikai katra īpašnieka rūpe, bet sabiedrības interese.

Protams, lielākais īpatsvars Nītaures mežniecībā ir mazajiem īpašumiem. Nevarētu teikt, ka šo mežu saimnieki nerūpējas par savām platībām. Netrūkst īpašnieku, kas gādā gan par atjaunošanu, gan par jaunaudžu kopšanu. Tomēr joprojām ir daudz termiņā neatjaunoto platību, 61,6 hektāru, kurām likumā noteiktais laiks pienācis šogad, 241,5 hektāri veco izcirtumu. Virsmežzinis atgādina, ka šis rudens ir ļoti pateicīgs meža kopšanai, laiks silts, sniega nav. Vēl var strādāt.

– Labākais kopšanas laiks ir oktobris, novembris, kad vairs nav lapu. Agrāk atjaunoto platību nodošanas termiņš bija 1.oktobris. Tas bija par agru,- vērtē arī J.Štokmanis – Blaus.

M.Sestulis atgādina, ka mežaudzes tiek pieņemtas un ieskaitītas mežā vēl līdz tam brīdim, kamēr sniegs netraucē pārbaudīt kopšanu.

Līdztekus pakalpojumu sniegšanai J.Štokmanis – Blaus kopj arī ģimenes mežus, kopā apmēram simts hektārus. Mežzine S.Mūrniece uzsver, ka “Kalna Dukšu” saimnieka ziņā nodotajās platībās viss tiek paveikts laikus un atbilstoši likumam. J.Štokmanis – Blaus seko jaunumiem gan normatīvajos aktos, gan meža kopšanas tehnoloģijās.

-Kad informēju saimnieku par jaunumiem likumos, parasti viņš ar tiem jau iepazinies, izlasījis internetā. Gandarījums par tādu meža īpašnieku. Viņam arī esam piešķīruši virsmežniecības sertifikātu, kas saimniekošanā dod lielāku brīvību nekā citiem īpašniekiem, – skaidro S.Mūrniece.

J.Štokmanis – Blaus atzīst, ka valsts normatīvo aktu prasības saimniekošanu mežā padarījušas civilizētāku. Diezgan nopietni situāciju ietekmējušas pirms dažiem gadiem pieņemtās izmaiņas, kas piespiež apstādīt izcirtumus un izkopt stādījumus vismaz pirmajā gadā. Taču joprojām ir arī normas, kas rada neskaidrības un traucē saimniekot. Piemēram, noteikumi kultūrvēstures pieminekļu apkārtnes apsaimniekošanā. Senkapiem un citiem pieminekļiem noteikta saudzēšanas zona 100 metri, sākot no ārējās robežas, kurā aizliegta koku ciršana. Bet daudziem objektiem joprojām nav precīzi noteikta atrašanās vieta. Kā var noteikt saudzēšanas zonu?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
14

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
63

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
52

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
211

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

00:00
11.03.2025
47

Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

Cēsu vecpilsēta būs dzīva, ja būs cilvēki

00:00
10.03.2025
105
3

Foruma “Kultūra un klimats: dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti” paneļdiskusijā “Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana” izskanēja viedokļi    par Cēsu vecpilsētu. Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte, “Draugiem Group” pārstāvis Jānis Palkavnieks, biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Tolpežņikovs un Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ieskicēja problēmas un meklēja risinājumus. Diskusiju vadīja kultūras […]

Tautas balss

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
19
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
26
33
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Jauna izstāde

14:50
11.03.2025
19
Gleznu cienītāja raksta:

“Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

17:00
08.03.2025
32
Cēsnieks K. raksta:

“Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

Sludinājumi