Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Pakalpojumi mežsaimniecībā ir pieprasīti

Druva
00:00
21.11.2006
6

Zaubēnieša, “Lejas Dukšu” saimnieka Jura Štokmaņa – Blaua pārziņā ir ne tikai simts hektāru ģimenes meža, viņš apsaimnieko vēl apmēram 400 hektāru meža platību.

Pakalpojumus meža īpašniekiem J.Štokmaņa – Blaua uzņēmums “Strazdkalni” sniedz kopš 2000.gada. Vēl līdz šim gadam uzņēmums bija zemnieku saimniecība, bet šogad tas pārreģistrēts, jo nav īsti zināms, kāda nākotne sagaida juridisko veidojumu “zemnieku saimniecība”.

– Kad sākās mežu īpašumu koncentrācija, radās pieprasījums pēc cilvēkiem, kas tos apsaimnieko. Man pieredze mežizstrādē bija, tā iegāju tajā nišā. Sniedzam visus pakalpojumus, kas mežā nepieciešami, sākot ar izstrādāšanu, beidzot ar stādīšanu un kopšanu. Pakalpojumu ņēmēji galvenokārt ir firmas. Esmu arī algots pārraugs SIA “Priežavoti” mežiem. Manis pārzinātās platības atrodas Nītaures mežniecībā, nedaudz Ieriķu un Bānužu mežniecības teritorijā. Kopju arī mežu Madonas un Valkas virsmežniecībās, – stāsta J. Štokmanis – Blaus .

Platības pilnībā nodotas “Strazdkalnu” ziņā. J. Štokmanis – Blaus izlemj, kur kas stādāms, kas cērtams, protams, atbilstoši meža ierīcības projektam. Uzņēmuma apsaimniekotajos mežos gadā vidēji atjauno 10 līdz 20 hektārus. Lielākoties tiek stādīta egle, dažviet arī bērzs. J.Štokmanis – Blaus atzīst, ka tam augšanas apstākļu tipam, kāds ir Zaubes, Nītaures pagastā, šīs koku sugas ir vispiemērotākās. Protams, ir vietas, kur arī tās negrib augt. Turklāt, to pat nevar ietekmēt cilvēka centība. Piemēram, kādas nocirstas alkšņu audzes vietā eglītes zemē mocītas vairākkārt, bet audzelīgās baltalkšņu atvases tās nomākušas, stādiņi nīkuļo un negrib augt. Savukārt dažā nogabalā egles aug griezdamās.

– Piemēram, Tītmaņos eglēm ļoti patīk. Jau pirmā gadā stādītās paaugas daudz vairāk nekā citur, kaut darīts tas pats, – vērtē mežkopis.

Stādīšanai pēdējos trijos gados izmanto tikai ietvarstādus. Meža apsaimniekotājs pārliecinājies, ka tie labāk ieaugas, ir lielāks pieaugums. Turklāt stādīt var daudz ilgāk, gandrīz līdz Jāņiem. Kailsakņu stādus jāliek zemē divās nedēļās.

Ietvarstādu stādīšanai iegādāta īpaša ierīce – stādāmais stobrs, kas nodrošina kvalitatīvāku darbu. Viens cilvēks darba dienā var apstādīt pushektāru. Augsni sagatavo ar tehniku. Izmanto Amatas novada uzņēmēja Ulda Paupera pakalpojumus, atzīstot, ka tie ir kvalitatīvi un tiek veikti termiņā. Ja augsne sastrādāta, stādīšanas rezultāti labāki, apstiprina meža kopšanas pieredze. Vēl viens pluss – sagatavotā augsnē stādītu audzi vieglāk kopt. Turklāt vagās arī dabiskā atjaunošanās notiek labāk. Ja no stādītajiem kāds kociņš iet bojā, droši, ka nostrādās daba.

Jaunaudžu kopšana ik gadu tiek veikta 10 līdz 15 hektāros. Kopšanas reižu skaits atkarīgs no augsnes, ja tā auglīgāka, jaunaudzi tīra no sazēluma divas reizes gadā, ja apaugums mazs, pietiek ar vienu tūri.

– Pieprasījums pēc pakalpojumiem ir liels. “Strazdkalnu” darbību varētu pat paplašināt, taču grūti atrast cilvēkus, kas grib strādāt. Manā uzņēmumā izveidojusies laba brigāde, taču diezin vai izdotos atrast darbiniekus vēl vienai,- spriež saimnieks.

Meža apsaimniekošanas kvalitāte kopumā Nītaures mežniecības teritorijā paaugstinās, vērtē J. Štokmanis – Blaus. To varot spriest kaut vai pēc tā, ka ļoti palielinājies krūmgriežu noiets. Agrāk padārgo instrumentu pircis vien retais, tagad tas ir viens no pieprasītākajiem.

Nītaures mežzine Solvita Mūrniece arī vērtē, ka situācija kaut lēni, bet uzlabojas. Mainās attieksme. Cilvēks sāk apzināties sava īpašuma vērtību un vajadzību par to rūpēties. Daļa saimnieku izcirstos, šobrīd mazvērtīgos mežus pārdod, bet pircējs gatavs ieguldīt naudu un palielināt īpašuma vērtību, veidot sakoptas, vērtīgas audzes.

-Nītaures mežniecībā apmēram divi tūkstoši hektāru meža pieder dāņu firmām, daudz mežu nopirkušas Latvijas firmas. Pie mums saimnieko “Bactol”, “Malto” un citas, kurām kopā ir vairāk nekā tūkstoš hektāru meža, – stāsta mežzine.

Virsmežzinis Māris Sestulis šādu tendenci vērtē pozitīvi. Mežu saimnieciskā vērtība uzlabojas. Protams, var jau teikt, ka mežs izaugs arī bez cilvēka aktīvas līdzdalības. Taču jāņem vērā, ka koksne ir viena no lielākajām Latvijas dabas bagātībām. Un tad jau meža kvalitāte kļūst ne tikai katra īpašnieka rūpe, bet sabiedrības interese.

Protams, lielākais īpatsvars Nītaures mežniecībā ir mazajiem īpašumiem. Nevarētu teikt, ka šo mežu saimnieki nerūpējas par savām platībām. Netrūkst īpašnieku, kas gādā gan par atjaunošanu, gan par jaunaudžu kopšanu. Tomēr joprojām ir daudz termiņā neatjaunoto platību, 61,6 hektāru, kurām likumā noteiktais laiks pienācis šogad, 241,5 hektāri veco izcirtumu. Virsmežzinis atgādina, ka šis rudens ir ļoti pateicīgs meža kopšanai, laiks silts, sniega nav. Vēl var strādāt.

– Labākais kopšanas laiks ir oktobris, novembris, kad vairs nav lapu. Agrāk atjaunoto platību nodošanas termiņš bija 1.oktobris. Tas bija par agru,- vērtē arī J.Štokmanis – Blaus.

M.Sestulis atgādina, ka mežaudzes tiek pieņemtas un ieskaitītas mežā vēl līdz tam brīdim, kamēr sniegs netraucē pārbaudīt kopšanu.

Līdztekus pakalpojumu sniegšanai J.Štokmanis – Blaus kopj arī ģimenes mežus, kopā apmēram simts hektārus. Mežzine S.Mūrniece uzsver, ka “Kalna Dukšu” saimnieka ziņā nodotajās platībās viss tiek paveikts laikus un atbilstoši likumam. J.Štokmanis – Blaus seko jaunumiem gan normatīvajos aktos, gan meža kopšanas tehnoloģijās.

-Kad informēju saimnieku par jaunumiem likumos, parasti viņš ar tiem jau iepazinies, izlasījis internetā. Gandarījums par tādu meža īpašnieku. Viņam arī esam piešķīruši virsmežniecības sertifikātu, kas saimniekošanā dod lielāku brīvību nekā citiem īpašniekiem, – skaidro S.Mūrniece.

J.Štokmanis – Blaus atzīst, ka valsts normatīvo aktu prasības saimniekošanu mežā padarījušas civilizētāku. Diezgan nopietni situāciju ietekmējušas pirms dažiem gadiem pieņemtās izmaiņas, kas piespiež apstādīt izcirtumus un izkopt stādījumus vismaz pirmajā gadā. Taču joprojām ir arī normas, kas rada neskaidrības un traucē saimniekot. Piemēram, noteikumi kultūrvēstures pieminekļu apkārtnes apsaimniekošanā. Senkapiem un citiem pieminekļiem noteikta saudzēšanas zona 100 metri, sākot no ārējās robežas, kurā aizliegta koku ciršana. Bet daudziem objektiem joprojām nav precīzi noteikta atrašanās vieta. Kā var noteikt saudzēšanas zonu?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
10

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
23

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
236

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi