Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Pabeigt vai nepabeigt skolu?

Druva
23:00
17.05.2007
12

Laukos ir daudz jauniešu ar nepabeigtu pamatizglītību. Jauniešiem svarīga nauda

Raunas pašvaldības sociālā dienesta vadītāja Inga Kārkliņa atzīst, ka jaunieši ar zemu vai nepabeigtu pamatizglītību pagastā ir viena no satraucošākajām problēmām.

“Dzīvojam laikā, kad nauda ir svarīgāka par visu, un par lielu nožēlu to jūt un redz arī jaunieši. Ir pat sešpadsmitgadīgi skolēni, kuri izvēlas labāk piestrādāt un nopelnīt kaut pārdesmit latus. Viņi nejūt motivāciju sēdēt skolas solā un mācīties, izvēlas piestrādāt un nopelnīt naudu,” saka sociālā dienesta vadītāja un atklāj, ka ar šiem jauniešiem daudz tiek runāts par to, ka izglītība mūsdienās ir svarīga.

“Runājam, bet jaunieši to nesaprot. Ir jau gados vecāki puiši, kuri it kā nožēlo, ka savulaik nav mācījušies un solās iet uz vakarskolu. Taču tie tā arī paliek tikai vārdi. Mūsdienās jauniešiem ir grūti neapjukt un nepakļauties naudas varai. Tiesa, varētu runāt arī par uzņēmējiem, kuri nepilngadīgiem jauniešiem ļauj strādāt. Viens šāds puisis strādā Cēsīs celtniecībā, saņem labu naudiņu un nebūt nedomā atgriezties skolas solā,” situāciju pagastā vērtē I.Kārkliņa un piebilst, ka daudz kas ir atkarīgs arī no ģimenes. Lielākoties problēmas skolā rodas tiem bērniem, kuriem arī ģimenē tās ir.

Arī Drustu pagasta sociālā darbiniece Rigonda Slaidiņa atzina, ka pagastā ir jaunieši, kuri labprātāk izvēlas strādāt, nevis mācīties.

“Par to, ka skolēniem ir jāmācās un jāiegūst pēc iespējas augstāka izglītība, nav vispār jādiskutē. Bet bērni nav vainīgi, ja valstī ir tik ļoti samilzušas sociālās problēmas. Cilvēki dzīvo ļoti trūcīgi. Minimālā alga ir 120 lati. Ko lai pasaka jaunietim, kurš grib nopelnīt naudu, kurš palīdz izdzīvot savai ģimenei? Turklāt laukos nav liela iespēja izvēlēties darba vietas. Viņi izvēlas smagāko – strādā gateros,” domās dalās R. Slaidiņa un piebilst, ka puiši darbu atrod, bet lielākas problēmas ir ar meitenēm, kuras nestrādā, nemācās un ātri kļūst par mammām. bLauki nevienam nav vajadzīgi

Stalbes vidusskolas 12. klases skolniece Anda Jansone pēc vidusskolas beigšanas nolēmusi doties mācīties uz Rīgu un nepieļauj iespēju, ka varētu atgriezties dzimtajā pagastā.

“Ko te darīt? Vienīgi ciemos pie vecākiem var atbraukt. Iespējams, ka nākotnē Stalbē varētu uzcelt sev māju un darbu meklēt citur. Te nav ko darīt! Par pārdevēju strādāt? Mana mamma strādā veikalā, un es redzu, kā viņa mokās – 14 stundas stāv kājās. Tāds darbs nav domāts man. Es labāk mācos un strādāšu ar galvu. Tikai dēļ svaigā gaisa var atbraukt uz laukiem,” saka Anda un piebilst, ka teju visi jaunieši pēc skolas beigšanas dodas prom.

“Kādreiz pagasta vai skolas ballēs bija pilns jauniešu. Tagad labi, ja atnāk kādi desmit. Visi ir prom. Nevienam laukus vairs nevajag. Arī klasesbiedri ir nolēmuši mācīties Rīgā,” atzīst divpadsmitās klases skolniece un uzsver, ka izglītība mūsdienās ir pats svarīgākais.

“Daudzi jaunieši to saprot, citi ne. Ir tādi, kuri nemācas, nenāk uz skolu, bet tie arī paliks te dzīvot. Kaut kādu darbu jau var atrast vienmēr, taču ne katrs ir gatavs darīt to, ko piedāvā. Pienācīgas izglītības pārsvarā nav jauniešiem, kuriem mammas ir ārzemēs, tēvs, iespējams, strādā fermā. Jaunais cilvēks cīnās pats par sevi, viņam nav atbalsta. Tādi jaunieši domā, ka ar to, ka māk skaitīt līdz četri, dzīvē pietiks un vairāk neko nevajag,” domās dalās Anda un cer, ka nākotnē Stalbe attīstīsies un, iespējams, uzradīsies kāds uzņēmīgs cilvēks, kurš radīs arī jaunas darba vietas un labākus dzīves apstākļus vietējiem ļaudīm.

Arī Stalbes vidusskolas 9. klases skolniece Lija Paškevic pēc 9. klases beigšanas nolēmusi mācīties vidusskolā, lai vēlāk varētu doties studēt.

“Manā klasē lielākoties visi klasesbiedri ir nolēmuši mācīties tālāk. Vieni ies uz vidusskolām, citi uz profesionālās izglītības mācību iestādēm. Pati vēlos iegūt pēc iespējas augstāku izglītību,” saka Lija. Jaunieši bez izglītības paliek laukos

Stalbes vidusskolas bioloģijas skolotāja un direktora vietniece mācību darbā Ilze Rēķe stāsta, ka skolā strādā jau 20 gadus. Šajā laikā daudz kas ir mainījies.

“Kādreiz mācīt bija daudz vieglāk, jo skolotāja vārds bija likums. Nebija jācīnās. Tagad ar bērniem jāmāk strādāt, jāprot viņiem pielāgoties un atrast kopīgu valodu. Tā jau ir, ka skolēni bieži vien zina savas tiesības un nezina pienākumus,” saka I.Rēķe un, vērtējot situāciju pagastā, atzīst, ka skolēnu lielākā daļa pamatizglītību iegūst. Jautājums ir, vai viņi turpina mācīties, vai aiziet strādāt.

“Ir kāda daļa jauniešu, kas neiegūst vidusskolas izglītību un klīst apkārt. Strādā tepat paju sabiedrībā vai celtniecībā. Nezinu, vai viņi ir beiguši kādus kursus, bet palīdz fermā, strādā par mehanizatoriem. Tā kā kaut ko jau dara. Gluži bez nekā apkārt nestaigā,” stāsta skolotāja.

Jautāta, vai ir jaunieši, kuri pēc augstākās izglītības iegūšanas atgriežas pagastā, skolotāja atbild noraidoši.

“Pagastā jauniešiem ar augstāko izglītību ir maz darba vietu. Viņi iet prom. Atbrauc tikai ciemos pie vecākiem. Bet mums ir laba satiksme ar Cēsīm, Rīgu, Valmieru un Limbažiem. Tā kā ir iespēja dzīvot Stalbē, bet darbu meklēt kādā no tuvējām pilsētām,” saka I.Rēķe un turpina: “Nenoliedzu, ka skolēniem ir zema motivācija mācīties. Daudziem nemitīgi tas jāatgādina. Zvanām vecākiem, atgādinām par konsultācijām un skolēnu mācību parādiem. Varētu vēlēties, lai arī vecāki vairāk iesaistītos bērnu skolas dzīvē. Nepieciešama sadarbība, vieni mēs neko nevaram panākt. Taču lielākoties tā arī ir, ka paši vecāki vairs nevar tikt galā ar bērniem. Kāpēc vienam bērnam vecāki var pateikt, ka viņš neies uz balli un paliks mājās, bet otrs savos vecākos pat neklausās. Problēmu ir daudz, bet mēs cenšamies tās risināt,” tā Stalbes vidusskolas bioloģijas skolotāja un direktora vietniece mācību darbā Ilze Rēķe. Naudu pelna ar fizisku darbu

Jānis Zariņš ir viens no jauniešiem, kurš skolu pameta, pat neticis līdz devītajai klasei.

“Ko lai saku? Man nepatika mācīties. Citiem skolā veicās, man ne. Biju nesekmīgs un nespēju tikt līdzi tam, ko mācīja. Man ir grūta galva. Grūtības sagādāja teju visi priekšmeti,” atminas Jānis, kurš jau vairākus gadus strādā mežā un zāģē kokus.

“Naudu var nopelnīt dažādi. Dejojot, mācot skolēnus un vēl sazin kā. Es strādāju fizisku darbu. Vai tur kas slikts? Esmu paēdis, sevi apgādāju un vairāk man nevajag. Skola ir domāta tiem, kuri grib mācīties. Atceros, ka kādreiz skolotāja teica: “Nemācies, nemācies. Laukstrādnieki un sētnieki arī valstī vajadzīgi!” Bet kas tur slikts? Varbūt tādēļ mūsu lauki arī izput, ka visi tik gudri taisās! Visi grib baltos kreklos sēdēt bankā, bet vajadzīgi ir arī zemnieki, lopu kāvēji un melno darbu darītāji,” domās dalās divdesmit – trīsgadīgais Jānis un piebilst, ka ir pienākuši laiki, kad dzīve piespiež jau agri pelnīt naudu un domāt, ko likt mutē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
9

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
22

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
76

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
46

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
85

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
55

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
25
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi