Lai enerģētisko kultūraugu audzētāji saņemtu ES atbalstu, to izaudzētajiem kultūraugiem jāsasniedz noteikts ražības līmenis jeb tā dēvētā reprezentatīvā ražība, kas noteikts atbilstošajā ES regulā. Šo līmeni aprēķinājusi Zemkopības ministrija pēc īpašas metodes, kuras pamatā ir pēdējo piecu gadu vidējie lauksaimniecības kultūru ražības radītāji Latvijā. Savukārt kultūraugi noteikti, ņemot vērā lauku atbalsta dienestā (LAD) iesniegtajos enerģētisko kultūraugu savācēju un pirmo pārstrādātāju atzīšanas iesniegumos norādītās sugas.
Reprezentatīvā ražība noteikta: vasaras rapsim – 10,8 centneri no hektāra; ziemas rapsim – 16,2 centneri no hektāra; kviešiem – 21,2 centneri no hektāra; rudziem – 15,8 centneri no hektāra; miežiem – 14,3 centneri no hektāra un tritikālei – 15,9 centneri no hektāra.
Nosakot enerģētisko kultūraugu reprezentatīvo ražību, ņemti vērā arī lauksaimnieku nevalstisko organizāciju priekšlikumi.
Saistībā ar administrēšanas sistēmas piemērošanas nepieciešamību, jaunajam atbalsta veidam pagaidām nevarēs pieteikties par ilggadīgiem zālājiem, kuri paredzēti siena kā enerģijas produkta izejmateriāla ražošanai, kā arī par platībām, kurās aug ātraudzīgas koku un krūmu sugas enerģijas iegūšanai. Tāpat uz to nevarēs pieteikties lauksaimnieks, kurš pārstrādā enerģijas kultūraugus uz vietas saimniecībā. Līdzko sistēma būs atbilstoši sakārtota, lauksaimnieki atbalstu varēs saņemt arī par šīm pozīcijām. Plānots, ka tas notiks jau 2008.gadā, informē Zemkopības ministrija.
Kultūraugu un to ražības saraksts saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos „Kārtība, kādā administrē un uzrauga Eiropas Savienības atbalstu par kultūraugiem ar augstu enerģētisko vērtību” norādīto publicēts laikrakstā „Latvijas Vēstnesis”, kur ar to var iepazīties lauksaimnieki.
Ar 2007.gadu lauksaimniekiem pieejams Eiropas Savienības atbalsts par kultūraugiem ar augstu enerģētisko vērtību – par graudaugiem, rapsi, zaļās masas augiem. Zemnieki atbalstam varēs pieteikties, ja saimniecībā audzē kultūraugus, no kuriem tiks ražoti enerģētiskie produkti – bioetanols, biodīzeļdegviela, biogāze un citi produkti. Maksājumu varēs saņemt tikai tad, ja noslēgts līgums ar atzītu pārstrādātāju vai savācēju.
Lauku atbalsta dienests par enerģētisko kultūraugu savācējiem atzinis 18 uzņēmumus, deviņus – par pirmajiem pārstrādātājiem, bet divi uzņēmumi varēs veikt gan savākšanu, gan pārstrādi, liecina paziņojums oficiālajā laikrakstā ”Latvijas Vēstnesis”. To uzņēmumu skaitā, kas atzīti par enerģētisko kultūraugu savācējiem, ir arī mūsu rajona uzņēmums SIA “Priekuļu rapsis”.
Komentāri