
Kalnu kristāls sajūsminājis cilvēku visos laikos, bet pats apbrīnojamākais, ka jau senās civilizācijas iemācījās apstrādāt šo cieto materiālu, izmantojot smiltis, kas ir tādas pašas cietības.
Kalnu kristālu senie grieķi izmantojuši juvelierizstrādājumu un augstāko kārtu greznuma priekšmetu izgatavošanai, kā arī dažādai maģiskai atribūtikai.
Tas radījis ap kristālu papildus diženuma un mīklainības oreolu. Galu galā, ne velti kristāla bumba tiek uzskatīta par vispilnīgāko pareģi. Pēc seniem ticējumiem, ūdens no kristāla trauka kļūst par zālēm pret sirds, kuņģa un acu slimībām, kalnu kristāls arī atbrīvojot no sliktiem sapņiem…
Senie grieķi ledu dēvējuši par kristālu, atzīmējot tādas tā īpašības kā tīrību, caurspīdīgumu un aukstumu. Un nostāsti apliecina- dievi dzer nektāru tikai no kristāla kausiem.
Starpība starp stiklu un kristālu saskatāma ar aci. Jo lielāks svina saturs, jo krāsaināk dzirkstī kristāls.
Svarīgākie atklājumi mākslīgā kristāla izgatavošanas jomā tika izdarīti viduslaikos nelielajā Murano salā, netālu no Venēcijas. Murano iedzīvotāji sargāja savu vērtīgo atklājumu. Ja kāds stikla pūtējs mēģināja atklāt Murano noslēpumu, tas varēja viņam maksāt dzīvību. Taču pat vislielākie piesardzības soļi nevarēja novērst neizbēgamo: galu galā kristāla izgatavošanas noslēpums nokļuva pie Eiropas stikla pūtējiem, kuri enerģiski ķērās pie jaunās tehnoloģijas ieviešanas savās darbnīcās.
16. un 17. gadsimta mijā Bohēmija kļuva par kristāla stikla ražošanas centru. Šis stikls, kuru nosauca par čehu kristālu, joprojām ir svarīgākais materiāls kristāla stikla ražošanā.
Viens no pasaules modes noteicējiem kristāla apstrādē, tirdzniecības nams „Swarovski” no kristāla ražo dažādas dārgas figūriņas, kas izdaiļo interjeru.
Savukārt bērni, kas dzīvo dažādās valstīs, bet kalnu tuvumā, joprojām tic kalnu kristāla maģiskajam spēkam, uzskatot, ka, ja cilvēka rokās nonāk prāvs kalnu kristāla gabals, tas saliedē draugus, ģimenes un pasaulē dzimst vairāk mīlestības. Sagatavojusi Ilze Kalniņa
Komentāri