Pēdējo dienu salīdzinoši vēsais un mitrais laiks ļāvis valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu brigādes vīriem nedaudz atvilkt elpu, jo nav reģistrēti izbraukumi uz kūlas
ugunsgrēkiem. Bet Cēsu brigādes komandieris Pēteris Serovs atgādina, ka problēma nav zaudējusi aktualitāti, jo šogad valstī reģistrēti vairāk nekā 1200 pērnās zāles degšanas gadījumi. Rajonā kūla šogad degusi 23 reizes. Lielākie ugunsgrēki fiksēti Līgatnes pagasta “Zanderos”, kur dega zāle 2,5 hektāru platībā, un Vecpiebalgas pagasta “Greiveros”, kur izdega divi hektāri.
Jau ziņots, ka šogad par kūlas dedzināšanu un teritorijas nesakopšanu piemērojams krietni bargāks sods, un arī rajonā jau ir pirmie iekritušie. Tostarp, divi aizturēti par kūlas dedzināšanu, par ko piemērojams naudas sods no 200 līdz 500 latiem vai administratīvais arests līdz 15 diennaktīm. 30.martā par šo pārkāpumu aizturēts kāds Vaives pagasta iedzīvotājs, bet trešdien, veicot profilaktisko reidu, par kūlas dedzināšanu aizturēts kāds 13 gadīgs Cēsu pilsētas pamatskolas audzēknis. Pusaudzis nogādāts valsts policijā, viņa pārkāpumu izskatīs nepilngadīgo lietu komisijā. Arī vecākiem nāksies atbildēt par dēla pārkāpumu. Tāpēc vēlreiz gribu aicināt cilvēkus nededzināt kūlu, jo sods būs bargs. Savukārt, vecākiem vajadzētu pastāstīt bērniem, ka to darīt nedrīkst,” saka P. Serovs, piebilstot, ka reidi sadarbībā ar valsts un municipālo policiju turpināsies. Valstī kopumā jau sastādīti 23 administratīvie protokoli, un vainīgie saņems sodu. Lauku atbalsta dienestam rajonā iesniegti materiāli par trim īpašumiem, kuros nav gādāts, lai teritorijā nevarētu izcelties kūlas ugunsgrēki.
Aprīļa sākumā tikās VUGD Cēsu brigādes, rajona padomes, rajona mežniecību un “Latvijas dzelzceļa” pārstāvji, lai pārrunātu problēmas, kas rodas kūlas dedzināšanas laikā.
“Pēdējo gados nekas nav darīts, lai sakoptu dzelzceļam tuvējo teritoriju, tāpēc regulāri tur izceļas kūlas ugunsgrēki. Ne reti uguns no šīm teritorijām nonāk arī mežos. Grēko arī VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs “ filiāle “Vidzemes ceļi” Cēsu ceļu rajons, jo itin bieži pērnā zāle deg arī viņiem piederošajās teritorijās. No visiem kūlas ugunsgrēkiem apmēram ceturtā daļa tiek fiksēta “Latvijas dzelzceļam” un “Vidzemes ceļiem” piederošajās teritorijās,” stāsta P. Serovs.
“Latvijas dzelzceļš” solījis situāciju risināt, bet, vai tas tiks veikts, rādīs laiks. Lai cīnītos pret kūlas dedzināšanu, šogad pa Latvijas ceļiem brauks astoņas “kūlas patruļas”, lai izglītotu iedzīvotājus un operatīvi konstatētu kūlas degšanu, tā palīdzot ugunsdzēsējiem ātrāk ierasties notikuma vietā, pirms liesmas izplatījušās lielās platībās. Kūlas patruļas darbosies sadarbībā ar reģionālajām valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un valsts policijas struktūrvienībām.
Komentāri