Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

No vakardienas rītdienā

Druva
00:00
20.11.2007
15

Valsts svētkos savai Straupei straupieši sarūpēja dāvanu. Pašu rokām un prātu darinātu, ar mīlestību piepildītu. “Straupes grāmatu”.

“Tik pilna zāle nebija pat kolhoza kopsapulcēs,” tā straupiešu lielo interesi par sava pagasta grāmatu raksturoja bijušais kolhoza priekšsēdētājs Imants Ritums.

20 gadus skolotāja Līga Kronberga kopā ar jaunajiem novadpētniekiem pierakstījusi Straupes vēstures stāstus, cilvēku atmiņas. “ Skolotāja savākusi tik daudz materiālu un radās bažas, ka šī bagātība varētu pazust, gluži tāpat kā katru dienu kāda vēstures liecība pazūd. Tā kā esmu saistīta ar rakstīšanu, pieteicos materiālus sakārtot,” stāsta “Straupes grāmatas” sastādītāja un redaktore Rudīte Vasile un piebilst, ka nekad nedomājusi, ka no 50 iecerētajām lappusēm iznāks grāmata ar 430, ka notikumu izklāsts ies plašumā, atklāsies jauni fakti. Rudīte pie grāmatas strādājusi četrus gadus. Ar īstu straupietes sīkstumu un pamatīgumu. Viņas vectēva vectēvs bijis Lejaskroga krodzinieks un Rudīte ar saknēm jūtas piederīga Straupei.

Grāmatas ieceres autori aicināja pagasta ļaudis nest vēstures liecības, stāstīt atmiņas. “Tik daudzi iesaistījās. Cilvēki nesa bildes, kā svētumu uzticēja vecāku albumus.

Elita Martinsone meklēja materiālus arhīvos. Aigars Abzalons noīrēja helikopteru, lai grāmatas vāka bilde būtu īpaša, un tāda tā arī ir, jo šādā rakursā pils nav fotografēta,” stāsta Rudīte un uzsver, ka “Straupes grāmata” ir patiesi visu straupiešu grāmata, tajā katrs var izlasīt par notikumiem, kuros piedalījies pats vai viņa vecāki, vecvecāki, dzimtas pārstāvji. Vienu gan Rudīte liek pie sirds katram:” Lūdzu, pirms līmējiet albumā kādu bildi, pierakstiet vismaz gadu, cilvēku vārdus, kuri tajā redzami. Kādas tik mums nav bildes, no kādiem notikumiem! Protams, tajās redzami straupieši, bet kas, kur un kad, nezinām. Par to esmu daudz domājusi, kā mēs dokumentējam brīdi, kurā dzīvojam,” uzsver grāmatas sastādītāja un ir gandarīta, ka pēdējos gados izdevies pierakstīt daudzu straupiešu atmiņas. Tovakar cauri gadsimtiem no grāmatas lappusēm atdzīvojās notikumi, cilvēki. Uzzinājām, kā Straupe dibināta, kāda muižkungu laikā dzīve bijusi, kā kolhozi dibināti, tad likvidēti, kā dažādos gadsimtos dievnams būvēts, tad sargāts un atkal aicina uz dievkalpojumiem, kā pagasta ļaudis savu dzimto zemi kopuši un lolojuši. “Straupes grāmatas” atvēršana bija patiesi, skaisti un emociju pārpilni svētki. Tajos satikās dažādas paaudzes, dažādi laiki. Svinību reizē par savu valdīšanas laiku stāstīja ciemu darbaļaužu deputātu padomes priekšsēdētāji Jānis Zūpe, Līga Kronberga, Kārlis Veinbergs, arī bijušie pagastveči Sergejs Parfenkovs un Juris Baltgalvis. Viņi bijušajām sekretārēm pasniedza pa baltai rozei. Kārlis Veinbergs vien priecīgs noteica, ka pirmoreiz, dzīvam esot, iekļuvis grāmatā.

Šajā brīdī katrs Līgas Krobergas teiktajā saklausīja patiesību, kuru dažs jau aizmirsis. “Es stāvēju pie Lielstraupes ciema kapa, biju izpildkomitejas priekšsēdētāja 1973.gadā, kad to apvienoja ar Mazstraupes ciemu un izveidoja Straupes ciemu. Cik grūti bija redzēt, kā Lielstraupe kļūst par nomali. Pagāja ilgs laiks, kamēr pieradām, ka esam straupieši, ka esam Straupes ciemā,” uzsvēra bijusī ciema vadītāja.

Cerību, ka vairs tāds laiks nebūs jāpārdzīvo, izteica pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš un uzsvēra, ka tuvākajos gados pagastā ļoti daudz darāmā, lai te cilvēki justos labi un dzīvotu laimīgi.

Nedaudz ar skumju smaidu, bet kā lielu savas dzīves daļu straupieši atcerējās kolhoza laikus. Izrādās, Straupes pusē pirmais mēģinājums dibināt kolektīvo saimniecību bijis jau 1919.gadā. Tā pastāvēja trīs mēnešus un bijusi pirmā Cēsu apriņķī. Straupes teritorijā bija septiņi kolhozi, kurus beigās apvienoja vienā –Ļeņina kolhozā.

“Man nav kauns te stāvēt, Ļeņina kolhozs bija pirmais, kuru Latvijā likvidēja. 40 gadu jubileju nosvinējām, tad laiki mainījās, un 40 gadi apliecināja, ka kolhozu sistēma sevi nav attaisnojusi,” uzsvēra bijušais Ļeņina kolhoza priekšsēdētājs Jānis Tučs, bet kolēģis Imants Ritums, kura valdīšanas laikā kolhozs pirmoreiz gadu pabeidzis ar peļņu, izteica sāpi, ka tomēr dažs kolhoza laikā apsaimniekotais tīrums aizaudzis.

Lielas ovācijas atskanēja, kad uz skatuves kāpa

Jānis Āboliņš, Modris Zariņš, Juris Rievītis. Viņi vēl uzspēlēja kopā ar bijušo grupas “Ferrum”, kura 1986. gadā bija “Mikrofona” aptaujas laureāte, vadītāju Aivaru Lapšānu.

“Zēni ar gariem matiem atnācām pie kolhoza priekšsēdētāja Jāņa Tuča un gari, plaši klārējām, ka mums ir grupa. Viņš klausījās, tad, neko nejautādams, noprasīja: “Cik jums naudas vajag?” , “atceras mūziķis un piebilst, ka visi kolhozi, kuri garmatainos paņēma, vinnēja. “Kolhozos spēlēja Latvijas labākās grupas. Bijām Latvijā ļoti populāri. Vadītāji uzdrīkstējās uzticēties,” uzsver Aivars Lapšāns.

Īpaša visos gadsimtos bijusi Straupes baznīca. Arī tolaik, kad tajā bija ierīkota koncertzāle. Saeimas deputāts, bijušais Straupes narkoloģiskās slimnīcas vadītājs Jānis Strazdiņš atcerējās laiku, kad pēc “Purva bridēja” uzņemšanas pirmais lietus noskalojis tikko atjaunoto pili un tik ļoti gribējies, lai tā ir tikpat skaista, kā bijusi. Iecerētais izdevies, tāpat kā draudzei atņemtajā dievnamā ierīkot koncertzāli, nevis kādu noliktavu. “Straupē nodzīvotais laiks bija skaists un bagāts,” saka Jānis Strazdiņš.

Lai “Straupes grāmatu” izdzīvotu, vajadzīgs laiks. “Tāda mums tā iznāca. Mazbērni uzrakstīs labāku,” saka Rudīte Vasile un piebilst, ka Līgas Kronbergas krājumā ir daudzi jauki stāstiņi, no kuriem varētu iznākt romāns.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
21

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
36

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
148
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
49
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
46
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
86

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
7
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
47
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi