Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Neuzķeries! Madaras rūgtā pieredze, izvēloties suni no negodprātīga audzētāja

Druva
11:43
20.03.2024
136

Valstī esošā situācija ar negodprātīgu suņu un kaķu audzētājiem ir ļoti satraucoša. Pirms mēneša skaudru pieredzi guvusi Madara, kurai joprojām ir grūti aptvert pie kāda audzētāja Bauskas pusē ieraudzīto realitāti. Madara ir nolēmusi par šo pieredzi neklusēt un vēlas ikvienu aicināt no tās mācīties un kopā izskaust šī neētiskā biznesa praksi. If Apdrošināšana un dzīvnieku patversme “Labās mājas” uzsver, ka audzētāja izvēle ir kritiski jāizvērtē un par aizdomīgu gadījumu ir jāziņo.

Kopš no Madaras ģimenes pēkšņa negadījuma rezultātā aizgāja japāņu šibas šķirnes suns, par otru suni sarunas un domas bija jau kādu laiku. Tika izskatīta arī iespēja dzīvnieku paņemt no patversmes, tomēr Madaru nepameta sajūta, ka viņa vēlas iegādāties tieši japāņu šibu, jo mīlestība konkrēti pret šo šķirni nebija zudusi. Pēc Latvijā populāra sludinājumu portāla izskatīšanas viņa nolēma apskatīt konkrētu kucēnu, tāpēc jau nākamajā dienā bija ceļā pie audzētāja, kurš atrodas Bauskas pusē.

Ja pirmajai satikšanās reizei ar izraudzīto mīluli vajadzētu būt pozitīvi satraucošai, Madarai tā bija ļoti nepatīkama. Saimniece neuzskatīja par vajadzīgu parādīt vietu, kur tiek turēti suņa vecāki, kā arī sniegt par tiem plašāku informāciju. Vieta, kur Madaru sagaidīja saimniece, bija pavisam cita, un izturēšanās no saimnieces puses pret ķepaini līdzīga – vienaldzīga un bez emocijām. Būris netīras telpas vidū, un tam visam pa vidu – suns, kurš savos septiņos mēnešos bija pavisam mazkustīgs un nobijies. Tobrīd Madaras un līdzi atbraukušās mammas vienīgās domas bija par to, kā pēc iespējas ātrāk glābt šo nelaimē nonākušo dzīvnieku un aizvest prom no šīs vietas.

Madara uzsver, ka, šādi impulsīvi rīkojoties, ir jāapzinās sekas. Viņai nebija ne mazāko aizdomu par to, kā darbojas negodprātīgu audzētāju bizness, tāpēc aicina ikvienu mācīties no savas pieredzes un izvēlēties godprātīgu audzētavu, kur saimnieki sev ir izvirzījuši par prioritāti rūpes par dzīvnieku labturību un veselību. Tai pašā brīdī viņai ir skaidrs, ka par pašas piedzīvoto gadījumu nedrīkst klusēt, jo šādos apstākļos tiek turēts nevis viens, bet vairāki dzīvnieki un visticamāk, būs vēl cilvēki, kuri nonāks līdzīgā situācijā.

Lai arī Madara apzinājās, ka pieredze ar līdzpaņemto suni prasīs pilnīgi citu pieeju un tas nebūs suns, kurš ģimeni priecīgs ar luncinošu asti ikreiz sagaidīs mājās, tomēr viņa bija gatava uz visu – sniegt bezgala daudz mīlestības un rūpju, lai dzīvnieks ieraudzītu pasauli pavisam citām acīm. Ir pagājis mēnesis, kopš no pavairotāja izglābts suns, bet tikai tagad ķepainim ir mazinājušās bailes no apkārtējās vides, kā arī cilvēku klātbūtnes.

“Tādi saimnieki, kas, neraugoties uz dažādām sākotnējām problēmām, iemīl suni un ir gatavi par to uzņemties atbildību, noteikti nav retums,” saka dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa. Tomēr Astrīda ikdienā patversmē redz pavisam citu ainu – to, kā šie par mazāku naudu iegādātie it kā šķirnes suņi kļūst nevajadzīgi. Kad saimnieks saprot, ka tie ir ar lielām veselības problēmām vai arī izaug pavisam citādi – noļukušām ausīm un sāk līdzināties pavisam citai šķirnei, viņi tiek pamesti un nokļūst patversmē. Tāpēc brīdī, kad esat sapratis, ka pie audzētāja valda netīrība vai nelaba smaka jeb antisanitāri apstākļi, kādos noteikti nav pieļaujams turēt dzīvnieku, vai arī audzētājs nevar uzrādīt dokumentus – ciltsrakstus, aicinām dzīvnieku neiegādāties, bet ziņot par šādu audzētāju Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).

If Mājdzīvnieku apdrošināšanas produkta vadītāja Ilze Roce norāda, ka šo neētisko biznesa praksi var ietekmēt tikai un vienīgi cilvēku rīcība, un, sarūkot pieprasījumam, mazināsies arī piedāvājums. Diemžēl mājdzīvniekiem, kas iegādāti no negodprātīgiem pavairotājiem, gandrīz vienmēr ir veselības problēmas, tāpēc galarezultātā saimnieks samaksās ļoti lielu naudu, kas atainosies veterināro pakalpojumu rēķinos. If pieredzē veselības likstu priekšgalā ierindojas franču buldogi, kurus skar ļoti daudzveidīgas veselības problēmas, piemēram, alerģijas, krūšu daļas/muguras skriemeļu anomālijas, brahiocefāliskais sindroms, entropijs u.c. Izvēloties savu četrkājaino draugu, lietderīgi ir zināt visas nianses par konkrētās šķirnes īpašībām.

“Kucēna iegādei jābūt pārdomātai un izsvērtai. Tāpēc aicinu cilvēkus rīkoties šādi: vispirms iepazīties ar šķirnes standartu, kādam mērķim šķirne ir veidota, apmeklēt kādu no lielajām izstādēm, kur var sastapt daudzus audzētājus un pavērot attiecīgo ringu, kā arī iepazīt audzētāja attieksmi pret suni. Vēlāk, sazinoties ar attiecīgo klubu, var pārliecināties par audzētāja piederību kādai no dzīvnieku audzētāju organizācijām, un apmeklēt audzētāju, kurš piedāvā kucēnus,” saka A.Kārkliņa.

Kucēni augot patiesi nav tie tīrīgākie un kārtīgākie, bet audzētāja mājai jābūt tīrai, kucēniem – drošiem un priecīgiem. A. Kārkliņa iesaka arī noskaidrot, vai ķepaiņa vecākiem ir veiktas veselības pārbaudes (katrai šķirnei ir specifiski testi), bet arī bezšķirnes suņi var būt ar iedzimtām slimībām. Nekādā gadījumā nevajadzētu kucēnu iegādāties aiz žēluma, ko tik perfekti izmanto negodprātīgi pavairotāji, kas to vien gaida, lai potenciālais pircējs aiz žēluma atdarītu maciņu. Godprātīgu audzētāju suņiem veselības problēmas ir krietni mazākas nekā tiem, kurus pavairo tikai biznesam.

Lai atpazītu godprātīgu audzētāju, pircējam ir jāpārbauda ikviena nianse:

  • jāredz vieta, kur kucēns vai kaķēns ir piedzimis un uzturējies pirmos savas dzīves mēnešus;
  • jāiepazīstas ar saimniekiem/audzētājiem, izrunājot un noskaidrojot visu par mājdzīvnieka aprūpi;
  • ikvienam pircējam ir tiesības redzēt kucēna vai kaķēna māti, kā arī apskatīt vecāku ciltsrakstus un pieprasīt tādus arī par savu topošo mājdzīvnieku. Atlaide vai mazāka cena, ko sola par to, ka šķirnes dzīvnieks ir bez oficiāli sakārtotiem ciltsrakstiem, bieži vien ir signāls, ka kaut kas ar darījumu nav kārtībā;
  • veicot pirkumu, jānoslēdz līgums, kurā ir atrunātas konkrētas lietas, piemēram, tas, ka audzētājam ir tiesības dzīvnieku paņemt atpakaļ, ja tiek atklāts, ka suns vai kaķis nav pienācīgi aprūpēts (saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 266 par labturības prasību mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai). Atbildība par dzīvnieku ir jāuzņemas ne tikai jaunajam saimniekam, bet arī audzētājam. Līgumā parasti ir atrunāti punkti, kas attiecas uz mājdzīvnieka veselību, – kad tas ir attārpots, kad vakcinēts un kā rīkoties saslimšanas gadījumā. Protams, to, kāds būs dzīvnieka raksturs vai ar kādām veselības likstām tas, iespējams, saskarsies savas dzīves laikā, nav iespējams paredzēt, bet līgums ir lielāks drošības garants, ka nenopirksi to, ko negribēji.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
22

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
40

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
58

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
30

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi