
Cēsu novada dome šonedēļ noraidīja „Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas
organizācijas” (“ZAAO”) jaunos, augstākos tarifus nākamajam gadam.
Pašvaldība atzīst, ka tarifa izmaiņas ir pārāk krasas, kaut novērtē pakalpojumu kvalitāti. Jautājums izskatīts finanšu komitejā, divās domes sēdēs. Turklāt pašvaldība saņēmusi atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “L&T” piedāvājumu ar daudz zemāku tarifu.
Izmaiņas tarifos
gan “ZAAO” īpašnieki – Vidzemes pašvaldības – dalībnieku sapulcē atbalstīja, atbalstot valdes priekšlikumu par uzņēmuma tarifu politiku 2011. gadam. Tā
Ziemeļvidzemē paredz tikai divas tarifu zonas, izdalot reģiona divas lielākās pilsētas – Cēsis un Valmieru, pārējos novados nosakot vienādu tarifu. Cēsu novadā uzņēmums piedāvāja noteikt maksu 7,95 lati par kubikmetru.
Trešdien domes sēdē bija uzaicināti abu uzņēmumu pārstāvji. “ZAAO” bija nedaudz pārskatījis tarifu, un piedāvāja, ka tas Cēsu novada teritorijā varētu būt 7,80 Ls/m3 (bez PVN). Tas būtu zemākais Ziemeļvidzemē.
Uzņēmums “L&T” dienu iepriekš deputātiem bija izsūtījis savu redzējumu par “ZAAO” tarifiem, norādot, ka tie ir nepamatoti
augsti. “L&T” direktors Reinis Ceplis, uzrunājot deputātus, norādīja, ka cēsnieki jau tagad maksājot vairāk nekā vajadzētu. Viņš ierosināja uz šo pakalpojumu izsludināt konkursu. “Ja ir konkurss, cena ir vidēji par 40 procentiem zemāka nekā pirms tā. Augsti novērtējot “ZAAO” darbību, ir tikai viens jautājums – vai cena bija jāceļ,” teica R. Ceplis.
“ZAAO” jurists Edgars Atlācis cenu kāpumu skaidroja ar diviem faktoriem. Pirmkārt, no 1.janvāri pieaugs dabas resursu nodoklis, otrkārt, Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka sadzīves atkritumu poligonos drīkst apglabāt tikai apstrādātus sadzīves atkritumus, līdz ar to atkritumu radītājiem ir pienākums segt arī atkritumu apstrādes izmaksas. Viņš arī atgādināja, ka vēl divus gadus ir spēkā līgums, kas noslēgts starp pašvaldību un “ZAAO”: “Lai rīkotu konkursu, līgums jālauž, bet tam jābūt objektīvam pamatojumam. Jāatgādina, ka atkritumu savākšanas maksa, kas ir 3,25 Ls/m3, nav mainījusies jau desmit gadus, un tā paliks nemainīga. Mainās izmaksu daļas, ko nespējam ietekmēt – dabas resursu nodoklis un Eiropas Savienības un Ministru kabineta prasības. Ja gribam strādāt likumīgi, atkritumu priekšapstrāde jāveic.”
“ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais norādīja, ka poligoniem, kas neveiks priekšapstrādi, dabas resursu nodoklis būs augstāks.
Cēsu pašvaldības izpilddirektors Andris Mihaļovs, atgādinādams par līgumu starp pašvaldību un “ZAAO”, norādīja: “Konkursu nerīkojām, jo “ZAAO” bija stabils uzņēmums, cena bija fiksēta līgumā. Ja reiz esam pieņēmuši kādus nosacījumus, pie tiem vajadzētu turēties.”
Pēc vairāk nekā stundu ilgām debatēm, deputāti ar balsu vairākumu noraidīja tarifu pieaugumu.
Aivars Sirmais pēc šī lēmuma “Druvai” pastāstīja, ka uzņēmums aicina pašvaldību norādīt motivētu lēmumu, kāpēc tarifs noraidīts: “Nevar balstīties tikai uz emocijām. Mēs maksu neizdomājam, Ministru kabineta noteikumi ir saistoši visā valstī, mums tie jāievēro. Joprojām neesam redzējuši konkurentu argumentus, uz kuriem atsaucās deputāti. Mēs vēstulē lūdzām mūs ar tiem iepazīstināt, lai varam paust savu viedokli. Turpināsim strādāt kā līdz šim, līdz jaunajam gadam ir laiks izlemt, kā rīkoties, lai iekļautos pašreizējā tarifā. Varbūt nāksies samazināt pakalpojumu kvalitāti.”
Jānis Gabrāns
Komentāri