Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Ne darba, ne pensijas

Druva
23:00
13.08.2007
3

Teju katrā pagastā aktuāla problēma ir pirmspensijas vecuma cilvēku iesaistīšana darba tirgū. Darba gadi godam nostrādāti, bet pelnīto pensiju sagaidīt kā nevar, tā nevar. Inešu pagasta sociālā darbiniece Biruta Engere stāsta, ka pirmspensijas vecuma cilvēku, kuri gaida godam nopelnīto pensiju un satraucas par darba iespējām, pagastā netrūkst.

„Ir daļa cilvēku, kuri strādā vai nu savā saimniecībā, vai kur citur par minimālu atalgojumu. Cilvēkiem no kaut kā ir jādzīvo. Piestrādā, velk eksistenci un gaida pensiju. Īpaši izjūtam to, ka esam rajona nomale. Pilsētā nereti tiek piedāvātas dažādas apmācības, bet kas to var izbraukāt? Pirmkārt, nav piemērotas satiksmes, otrkārt, kurš no šiem cilvēkiem var atļauties dienā iztērēt pāri par diviem latiem autobusa biļetei?” stāsta sociālā darbiniece un turpina: „Ir ļoti skumji, ka mums valstī ir šāda situācija. Piemēram, vai sievietei, kura nostrādājusi 30 gadus par traktoristi, nepienāktos iespēja aiziet pensijā? Daudzas lauku sievietes ir atdevušas darbam veselību un varbūt, kad pienāks laiks, viņām to pensiju vairs nevajadzēs. Cilvēki strādājuši, cēluši komunismu, bet tagad nevienai varai vairs nav vajadzīgi. Tas ir ļoti skumji, bet tādā valstī dzīvojam.”

Par pirmspensijas vecuma sievietēm B.Engere saka: „Viņas ir ļoti neaizsargātas. Ne māk datoru, ne valodas… Kam viņas ir vajadzīgas? Kam mūsdienās vajag 58 gadus vecu traktoristi? Saprastu, ja viņa neko dzīvē nebūtu darījusi, bet ir darba stāžs vairāk par 30 gadiem, izaudzināti arī bērni, bet kur ir pateicība?”

Sociālā darbiniece stāsta, ka jaunieši darba meklējumos dodas turpat uz kaimiņiem, Vecpiebalgu, vai tālāk – uz Cēsīm, Rīgu. Taču vecāka gada gājuma cilvēkiem tas nav īsti vairs pa spēkam.

„Mūsējās domā, kā izdzīvot. Skumji, ka jāskrien sēņot, ogot vai vēl ko darīt, lai maizīti vai cukura paciņu nopirktu. Situācija tiešām ir absurda. Iedomājos, kaut vai skolā, kad klases priekšā trīcošām rokām un sirmu galvu stāv mūžu nostrādājusi skolotāja un izklaidē mūsu jaunatni…Vai tas nav jocīgi?” pārdomās dalās Inešu pagasta sociālā darbiniece B.Engere. Ne visiem dota laba veselība

Arī Kaives pagasta sociālā darbiniece Velga Buraka stāsta, ka pagastā pirmspensijas vecuma cilvēku lielākā daļa, kuri vēlējušies, darbu atraduši.

“Tie, kas grib, darbu atrod paši. Taču izmantojām arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) piedāvāto iespēju, un no pagasta ļaudīm vienu sievieti iesaistījām labiekārtošanas darbos pagastā. Taču, ja par šo problēmu padomā plašāk – traki ir. Visiem jau nav tika laba veselība, lai pensiju sagaidītu strādājam. Runā, ka pensionēšanās vecumu vēl grasās palielināt, tad man jau sāk likties, ka maksājam valstij nodokļus bez jēgas. Arī mani šī problēma satrauc, ņemot vērā, ka neesmu no ilgdzīvotāju ģimenes,” pārdomās dalās V.Buraka un turpina aizsākto domu: “Liekas, būšu pensijā, vismaz nebūs jādomā, kur ņemšu naudiņu maizei. Nav jau runa par kādu dižu atpūtu vai Eiropas apceļošanu, bet par ļoti ikdienišķām lietām. Februārī pašai būs piecdesmit pieci gadi, un atminos padomju laikus, kad šajā vecumā sievietes gāja pensijā. Tagad jālauza galva, kā iztikt, kā aizvilkt līdz 62 gadiem…” Kādai paaudzei smagums jāiznes

Arī Drustu pagasta padomes priekšsēdētāja Maija Plūme atzīst, ka šī problēma aktuāla pagastam un atzīst, ka vēl pirms pāris dienām pagastā runājusi ar pastnieci, kuru sakarā ar nerentablo lauku pasta nodaļu slēgšanu atbrīvo no darba pienākumiem. Pastniecei ar 26 gadu darba stāžu būs jādomā, kā novilkt pāris gadus līdz pensijai.

„Taču situācijas ir atšķirīgas. Ir, piemēram, pagastā vīrieši, kurus gribēdams nevar iesaistīt nekādu darbu veikšanā. Tā jau brīžiem ir, liekas, ka šādu cilvēku netrūkst, bet kad viņus vajag iesaistīt NVA projektā , tad nav gandrīz neviena. Sievietēm ir visgrūtāk. Domāju, ka viņām visvairāk tiek darīts pāri. 62 gadi tomēr ir liels vecums,” saka M. Plūme un atzīst, ka ir daudz zemnieku, kuri strādā savā saimniecībā un gaida pensiju.

“Ir arī ļoti apzinīgi cilvēki, kuri bez palīdzības paši darbu atrod, nenāk un neprasa. Bet tiem, kuriem darba nav, tiem attiecīgi ir alkohola vai kādas citas problēmas, viņi nestrādās arī pašvaldības piedāvātajos algotajos darbos. Tā kā, ja vēlēšanās ir, darbu atrod. Taču uz alkoholu tendētie cilvēki nesaprot, ka nevis viens mēnesis, bet vismaz pusgads būs jāstrādā, viņu grūti iesaistīt jebkādā darbā. Viņi vienkārši nevar noturēties. Neievēro darba laiku un disciplīnu. Bet šādi cilvēki, gribētos teikt, ir izņēmums,” saka pagasta padomes priekšsēdētāja un piebilst, ka ir arī tādas pirmspensijas vecuma sievietes, kuras darbu atradušas ārpus pagasta teritorijas.

“Kāda sieviete Rīgā strādā par bērnu aukli. Savukārt cita aizbrauca uz Īriju. Viņa tur labi pelna un pabalsta vēl te vīru un savu māti. Taču šī problēma tiešām ir satraucoša. Ja jau visiem būtu laba veselība un možums kaulos! Jauniešiem ir vieglāk pielāgoties visām prasībām. Šodien ir jāmāk pārvaldīt datoru un modernās tehnoloģijas, bet ne visiem pusmūža vecumā tas ir pa spēkam. Viss mūžs strādāts… Jā, te kaut kas nerīmējas. Taču, domāju, ka vienai paaudzei šis smagums ir jāiznes, lai nākamie varētu dzīvot labāk,” domās dalās M.Plūme. Noraud asaru un dzīvo tālāk Vēsma Gobiņa pusslodzi strādā par apkopēju un gaida mirkli, kad pēc nostrādātā darba mūža varēs doties pelnītajā pensijā. Taču, kā atzīst sieviete, arī par šo darbiņu trīc sirds, ka tik būtu iespēja vēl pastrādāt.

“Visu laiku ausis ir saspicētas, ka tikai kaut kas vēl nenotiek. Ka tikai vēl tos četrus gadus līdz pensijai varētu novilkt. Darbu laukos dabūt nav nemaz tik viegli, bet naudiņa iztikai vēl kaut kā jānopelna,” saka pirmspensijas vecuma sieviete un piebilst, ka stāvoklis nav kritisks, bet vairāk nekā kritisks.

“Visa dzīve nostrādāta. Aiz muguras pavadīti gari darba gadi, bet tagad par apkopēju jāstrādā un jādomā, kā maizi nopirkt. Cilvēkus mūsdienās kaut kā nenovērtē. Maksā maz, dēls vēl mācās tehnikumā, saprotiet, ko tas nozīmē… Labi, ka kādu vagu kartupelīšus var sastādīt. Bet citādi būtu pavisam grūti,” saka Vēsmas kundze un piebilst, ka labprāt vēl pamācītos NVA piedāvātajos kursos vai vismaz iegūtu autovadītāja apliecību un ar mašīnu pabrauktu.

“Ceļš uz Cēsīm maksā naudu, bet kur lai to ņem? Es labprāt ietu uz šoferkursiem un brauktu ar mašīnu, bet diemžēl tas nav iespējams. Ne atbilstoša sabiedriskā transporta satiksme, ne līdzekļu tam. Ja vēl līdz Vecpiebalgai vajag, ar skriešiem aizskrienu, bet kur tad tālāk? Tepat uz vietas vien dzīve jāvelk… Kaut kas šai valstī nav sakārtots,” saka V. Gobiņa un turpina: „Brīžiem šķiet, ka pensija gandrīz, gandrīz jau ir, bet nekādi netiec tai klāt. Vēl tās runas par pagarināšanu! Tad jau kapā varēs to pensiju mest! Ar tautas līdzekļiem ārstējamies un kaut kā turamies. Tā ir mūsu ikdiena – dzīvot un cerēt, ka līdz pensijai tiksim. Pie sliekšņa esmu, bet klāt netieku. Savu reizi asaru noraudu un dzīvoju tālāk. Kamēr dzīvs, tikmēr jākustas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
140

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi