Līdz ar siltā laika iestāšanos izlidojuši egļu astoņzobu mizgrauži. Jau kopš aprīļa rajona mežos ir izsludināta ārkārtas situācija sakarā ar egļu kaitēkļu masveida savairošanos un izplatīšanos. Pārgaujas mežniecības mežzinis Jānis Renga skaidro, ka: “Šis ir vienīgais kukainis, kurš var sabojāt veselu koku, tādēļ tas ir bīstams.”
Līdz šim laiks bija mizgraužiem nelabvēlīgs, jo bija vēss un lietains, tādēļ kukaiņi neuzsāka egļu bojāšanu, taču: “Tagad izlido pirmā mizgraužu paaudze, kura pamodusies pēc pārziemošanas. Ja vasara būs lietaina un vēsa, tad otrā paaudze var neizlidot, pārziemot, atsākt aktivitāti tikai nākamajā pavasarī.”
Viens no veidiem, kā cīnīties ar bīstamajiem meža kaitēkļiem, ir īpašu slazdu izlikšana, tomēr J.Renga skaidro, ka ar šo metodi noķert iespējams tikai nelielu daļu mizgraužu: “Slazdos ir ievietots feromons, kurš izdala smaržu. Tā pievilina meža kaitēkļus. Mizgrauzis lido, atsitas pret slazdu piltuvi un iekrīt. Tomēr ir jāuzmanās arī ar slazdu izvietošanu. Ja tos izliek nepareizās vietās, kukainis var ielidot blakus esošajās eglēs un sabojāt arī tās.”
J.Renga pastāstīja, ka mežniecība slēdz līgumus ar meža īpašniekiem, kuri līdz ar to paši uzņemas atbildību par slazdu izlikšanu, tomēr mežsargi piedalās šajos darbos un palīdz, kā arī apgaitas laikā pārbauda, vai slazdi nav piepildīti.
Mizgraužiem ir arī dabiskie ienaidnieki, piemēram, putni. Daļa mizgraužu iet bojā arī sveķos, tomēr būtiskākā cīņas metode ir egļu mežaudžu ciršanas ierobežojumu ievērošana. Mizgraužus pievilina sveķu smaka. Ja tiek nocirstas egles, kukaiņi atlido uz cirti, bet, ja tiem nav ko grauzt un blakus atrodas citas egļu audzes, tad tie pārvietojas uz šīm veselajām audzēm.
“Barga ziema un lietaina vasara var iznīcināt mizgraužus, bet šogad pārziemoja pat vaboles, kas bija palikušas kokos,” secina J.Renga.
Mežzinis atgādina, ka ciršanu un citus mežizstrādes darbus nedrīkst veikt egļu audzēs, kuras ir vecākas par 50 gadiem un kuru sastāva formulā ir septiņas un vairāk egles. Cirst nedrīkst arī simts metru rādiusā ap šādām egļu audzēm, jo mizgrauži pārvietojas no cirtēm uz veselajām audzēm.
Komentāri