Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Meža dzīvnieku skaits pieaug

Druva
23:00
20.04.2007
24

Latvijā medību saimniecības stāvokļa kontroli veic valsts meža dienests, kas ik gadu, iesaistot medību tiesību lietotājus, organizē medījamo dzīvnieku uzskaiti, apkopo nomedīto un nosaka nomedījamo dzīvnieku skaitu.

Mainīta uzskaites sistēma

Rajonā par šo jomu atbild rajona virsmežniecības meža aizsardzības un apsardzības daļas vadītājs Jānis Ročāns. Viņš atzīst, ka dzīvnieku uzskaite un limitu noteikšana vienmēr bijusi korekta.

“Dzīvnieku skaits pēdējo gadu laikā pieaug, tikai aļņu skaits saglabājas apmēram tādā pašā līmenī. Aļņu daudzums optimāls šai teritorijai. Cenšamies to tā arī noturēt. Protams, uzskaite nekad nebūs pilnīgi precīza. Skaits ir aptuvens, bet arī liela kļūda tajā nav, jo aprēķini balstīti novērojumos, analīzē. Dzīvnieku uzskaite notiek pēc Zemkopības ministrijas instrukcijas. Mežacūkas un briežus uzskaita barošanās vietās, bet aļņus un stirnas pēc ekskrementu metodes. Uzskatu, ka stirnu mūsu mežos ir krietni vairāk nekā uzskaitīts, un tās jāmedī ar pilnu jaudu, lai gan mednieki uz to joprojām diezgan kūtri. 90. gadu beigās bija ļoti barga ziema, stirnas gāja bojā. To skaits mežos krasi samazinājās. Tad mednieki sāka stirnas taupīt un dara to joprojām. Bet situācija liecina, ka nu jau skaits pietiekams,” saka J.Ročāns.

Šogad dzīvnieku uzskaite veikta pēc jaunas sistēmas, nevis pa medību iecirkņiem, kā līdz šim, bet veidojot uzskaites vienības. Aļņiem un staltbriežiem minimālā platība uzskaitei noteikta 5000 hektāru meža, bet cūkām un stirnām – 1500 hektāru.

“Šādas sistēmas ieviešana nav nejaušība. Latvijā vietām parādījās nelieli mednieku kolektīvi ar mazām medību platībām, kurās bija ļoti liels dzīvnieku skaits un lieli nomedīšanas limiti. Droši vien dzirdēts par problēmām ar mežacūkām Jumurdas pusē. Tur bagāti cilvēki savu nelielo meža īpašumu nokaisīja ar graudiem, kartupeļiem, lai tikai pievilinātu zvērus. Veica nevis piebarošanu, bet pārbarošanu, un dzīvnieki vairs nemāk dabiskā ceļā iegūt barību. Tie vairojas, iet plašumā, bet populācija tiek degradēta. Mežā visam jānotiek dabiski. Mednieku uzdevums ir zvērus nevis pabarot, bet brīdī, kad dzīvniekam grūti atrast barību, piebarot,” stāsta J.Ročāns.

Vērtība ragos

J.Ročāna apkopotā informācija liecina, ka aizvadītajā gadā rajonā bija uzskaitīti 659 aļņi, nomedīti – 126, no tiem 40 bija teļi. Staltbrieži uzskaitīti 1364, nomedīti – 127, no tiem 43 bija teļi. Visvairāk ir stirnu, tās uzskaitītas 7654, nomedītas 1221, no tām 324 kazlēni.

“Kāpēc īpaši akcentēju teļus un kazlēnus? Tas ir būtisks skaitlis, jo tieši šie dzīvnieki, tāpat kā meža cūku sivēni, nodara lielākos postījums mežā. Jaunuļi visvairāk ēd, lai uzņemtu masu. Lai samazinātu postījumus, ir svarīgi šaut mazos. Satraukumam, ka neizaugs lieli zvēri, nav pamata. Tieši otrādi, ja gribam, lai dzīvnieki būtu, jāšauj mazie. Tas skan varbūt dīvaini, bet tā tas ir. Mazie ir neražojošā daļa, tie nerada pēcnācējus, tāpēc svarīgi pataupīt tos, kuri dod pēcnācējus,” skaidro J.Ročāns.

Statistika liecina, ka rajonā pieaug visu sugu skaits. Dzīvnieki krasi samazinājās deviņdesmito gadu sākumā, kad bija lielas sociālās problēmas, kad aktīvi uzdarbojās malu mednieki, nodarot postu faunai. Tagad no bedres tikts ārā, situācija arvien normalizējas.

Palielinās arī staltbriežu skaits, lai gan bija brīdis, kad savvaļā tie bija retums. Veltīja daudz pūļu, lai tos pavairotu. Sāka Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Pamazām populācija pletās plašumā. Šajā teritorijā staltbriežu skaits ir pietiekams, lai gan rajonā joprojām ir vietas, kur briežus nemedī, jo tur blīvums vēl ir minimāls, jāļauj tam pieaugt.

“Briežu bulli nešauj gaļas pēc, bet trofejas iegūšanai, lai gan gadās visādi. Ja sezonā kolektīvs drīkst nomedīt tikai vienu bulli, mednieki paši lemj, kā šo iespēju izmantot. Varbūt ir medaļas vērta trofeja, bet varbūt no populācijas jāizņem dzīvnieks ar kropliem ragiem, lai nejauc asinis. Ja neviens negadās, limits netiek izpildīts.

Dzirdēts viedoklis, ka mednieks ir tendēts tikai nogalināt, bet patiesībā ir pretēji. Jebkurš mednieku kolektīvs vēlas, lai medījumu būtu vairāk un ilgtermiņā . Domā, kā medījot nesamazināt populāciju. Nomedīto dzīvnieku skaits vienmēr ir mazāks par limitu, jo tas jau nav obligāti pildāms nosacījums, bet maksimālais, ko drīkst atļauties, lai nenodarītu skādi kādas dzīvnieku sugas populācijai,” stāsta J.Ročāns.

Bebrs ir atgriezies

Arvien pieaug arī meža cūku skaits. Aizvadītajā gadā uzskaitīta 2641, no kurām nomedīti 566 sivēni. J.Ročāns stāsta, ka rajonā ir vietas, kur šo zvēru ir ļoti daudz un vajadzētu izmantot visu atļauto limitu.

“Bet gadās arī problēmas, piemēram, ar medībām Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Tur ir tik daudz dažādu noteikumu. Medniekiem ir grūti tiem izsekot, tāpēc viņi labāk nedara neko, lai tikai neiekultos nepatikšanās. Rezultātā cūkas savairojušās ne pa jokam, bet medības vajadzīgajā apjomā nenotiek. Rajonā cūku skaits jau sasniedzis maksimālo robežu, lielāku nevajadzētu. Ar cūku un stirnu populāciju problēmu nav, tās var medīt atļautā limita ietvaros,” skaidro J.Ročāns.

Tiek uzskaitīti arī mazie zvēri – bebri, lūši, lapsas. Rajonā fiksēti 3878 bebri, bet nomedīšanas dati vēl tiek apkopoti. J.Ročāns stāsta, ka mednieki bebrus medī arvien vairāk. Bijis brīdis, kad aizliedza kājķeramo slazdu lietošanu. Tad nomedīto bebru skaits strauji krities. Tagad inventārs atkal iegādāts, un bebri tiek medīti.

“Bebru medības ir interesantas, bet darbietilpīgas. Ja ķer ar slazdu, reizi dienā tas jāpaskata, jo bez uzraudzības atstāt nevar. Bet ja slazds ir tālu no mājām, tie ir lieli izdevumi. Ilgu laiku Latvijā šis zvērs bija pazudis, daudzas ieplakas gar upītēm aizauga ar mežu. Tagad bebrs atgriezies un strādā. Jā, dažviet iet bojā kāda meža daļa, bet tas ir dabas process. Jāredz arī gaišā puse, proti, cik meža nav izglābts, pateicoties bebra darbam. Piemēram, meža ugunsgrēki ne reti tiek novērsti tikai tāpēc, ka dzēsējiem ir iespēja ūdeni paņemt no vietām, kur bebri ierīkojuši aizsprostus,” atzīmē J.Ročāns.

Latvijā samērā maz ir lūšu, bet arī to skaits lēnām pieaug. Šogad rajonā uzskaitīti 74 meža kaķi, pērn nomedīti astoņi. Vilks un lūsis ir to dzīvnieku skaitā, ko Latvijā medī, lai arī vairumā Eiropas valstu tie ir aizsargājami. Visu gadu notiek šo dzīvnieku monitorings, nomedījamo lūšu limitu nosaka valstī kopumā, pamatojoties uz novērojumu rezultātiem.

“Tā mēs pierādām Eiropai, ka šie dzīvnieki Latvijā ir, ka ar medībām postu nenodarām. Lūšu mežos kļūst vairāk, bet tie ir mednieku konkurenti un ietekmē stirnu populāciju,” atzīst J.Ročāns.

Šogad rajonā uzskaitītas arī 1188 lapsas. J.Ročāns stāsta, ka lapsas jāšauj, jo rajonā nereti tiek konstatēta trakumsērga.

Medību situāciju rajonā kontrolē. Notiek arī mednieku kolektīvu kontrole. Kādreiz tā bijusi drakoniskāka, medības nevarēja notikt bez meža dienesta darbinieka piedalīšanās.

“Tagad kolektīvus kontrolē izlases veidā. Mednieki apzinās, ka jebkurā brīdī var ierasties kāds varas pārstāvis. Protams, gadās visādi, bet mednieki ir ieinteresēti, lai dzīvnieki mežā būtu. Ja arī ir pārkāpumi, lielu ietekmi uz medību saimniecību tie neatstāj.

Ja mednieks medī viens, viņš pats arī atbild par savu rīcību, bet ja ir kolektīvās medības, atbildīgais ir medību vadītājs, kuram situācija jākontrolē,” atzīst J.Ročāns.

Joprojām sastopamas arī malu medības. Tās vēl kādu laiku būs, domā speciālists. To nosaka ekonomiskā situācija valstī. Attīstītās valstīs malu medniecība ir ļoti reta parādība, jo cilvēki dzīvo pārtikuši, viņiem nav nepieciešams nodarboties ar nelikumībām. Fakti: Aizvadītajā gadā rajonā uzskaitīti un nomedīti:

* aļņi: 659 – 126; * staltbrieži: 1364 – 127; * stirnas: 7654 – 1221; * cūkas: 2641 – 566; * bebri: 3878; * lūši: 74; * lapsas: 1188.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
28

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
55

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
39
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
140

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
107

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
58

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
15
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
9
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
24
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi