Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Medus kā krēms un jaunas idejas

Druva
00:00
29.11.2006
1
4lp Sietinsons

Amatas novada Drabešu zemnieku saimniecība “Kalna Smīdes 1” konkursā “ Sējējs 2006” saņēma atzinību par piedalīšanos.

“Kalna Smīdes 1” konkursā piedalījās grupā “Netradicionālā lauksaimniecība”, kurā uz galveno balvu pretendēja seši dalībnieki – trīs biškopības saimniecības, kā arī zivju, strausu un dzērveņu audzētāji.

“Kalna Smīdes 1” ar biškopību nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Saimnieko ar bioloģiskām metodēm, audzējot nektāraugus un griķus, kas dod divus labumus – graudus un ganības bitēm. Līdztekus medum, kas ir galvenais produkcijas veids, pārdod sertificētu amoliņa, facēlijas un griķu sēklu.

Pēdējā gadā saimniecība paplašinājusies. Šobrīd tajā ir vairāk nekā simts bišu saimes, pirms tam ilgāku laiku to skaits bija stabilizējies ap 50 līdz 70.

– Domāju saimju skaitu vēl palielināt, padarot biškopību par pamatnodarbošanos. Līdz šim strādāju algotu darbu, taču turpmāk esmu iecerējis pilnībā strādāt saimniecībā, jo jau pašreizējais apjoms prasa pilnu darba laiku, – tā nākotnes plānus pamato saimnieks Jānis Sietiņsons.

Biškopība ir sezonāla nodarbe, taču, ja saražoto pārdod veikalu tīkliem, ja produkcija jāpiegādā precīzos termiņos un daudzumā, tad pilna darba diena nodrošināta augu gadu.

“Kalna Smīdes 1” medu “Rimi” tirdzniecības tīklā pārdod jau gadus četrus. Klāt nākusi arī sadarbība ar “VP Market”, kura “Maxima” veikalos bioloģiskās produkcijas stendos nopērkams arī Sietiņsonu saimniecībā iegūtais medus.

Pārdot preci tieši tirdzniecības uzņēmumiem saimniecība apguvusi jau sen. 90.gados medus burciņas ar uzlīmi “Kalna Smīdes 1” tika piegādātas desmitiem veikalu dažādos Latvijas nostūros.

Pircējiem piedāvā amoliņa – griķu un meža ziedu medu. To iespējams iegādāties svaigi sviestu un šūnās. Arī šūnu medus tiek fasēts burciņās. Jaunums ir krēmveida medus. To sāka gatavot pērn. Šāda veida saldais produkts Latvijas tirgū ir jaunums, pircēji to nepazīst.

– Daži medus cienītāji labprāt lieto svaigi sviestu, citiem garšo sacukurojies medus, jo to vieglāk uzziest uz maizes, siera. Taču kristalizējušos medu grūti lietot, tas kļūst ļoti ciets. Krēmveida medus konsistence ir kaut kas pa vidu starp svaigu medu un sacukurojušos. Tas līdzīgs pastai. Produktu viegli izmantot, un tas neko nav zaudējis no savām vērtīgajām īpašībām, – jauno produkciju raksturo J.Sietiņsons.

Krēmveida medus tiek iegūts ar īpašu tehnoloģiju. Produktu ielej ierīcē, kas medu maisa saudzējošā režīmā, diennaktī to apmaisa četras reizes, katrā 15 minūtes. Produkta sagatavošana notiek desmit dienās. Maisot tiek izjaukta lielo kristālu struktūra, kas rodas, medum cukurojoties. Kristāli izveidojas sīki, līdz ar to produkts ir vijīgs.

Pagaidām Latvijā šāda tehnoloģija ir maz sastopama, to izmanto tikai lielāki medus fasēšanas uzņēmumi. Zemnieku saimniecībās tas ir jaunums. Iekārta iegādāta, izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu. Projekta ietvaros uzlabotas arī medus fasēšanas iespējas un iegādāts viens pārvietojamais vagoniņš stropu glabāšanai. Tagad “ Kalna Smīdēs 1” tādi ir četri.

Medus vākšanas sezonā daļu saimju ved uz ganībām mežā Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Tur tiek iegūts meža ziedu medus. Stacionāros stropus tur pie mājas, bites ganās nektāraugu sējumos un kaut ko ienes arī no tuvīnās Amatas upes apkaimes augu bagātības. Arī šī vieta atrodas Gaujas NP. Saimnieki situāciju izmanto kā reklāmu savai produkcijai, uz etiķetēm norādot, ka medus iegūts Gaujas NP teritorijā, kurā saudzē vidi.

– Vides saglabāšana un bioloģiskā saimniekošana vienmēr bijusi mūsu pārliecība. Zaļā domāšana ir mūsu saimniecības idejiskais pamats jau kopš tās dibināšanas 90.gadu sākumā. Uzskatu, ka šeit, Amatas upes ielejā, šis saimniekošanas veids ir pats piemērotākais. Bioloģiskā augkopība un biškopība ne tikai nerada videi papildu slodzi, bet arī atstāj labvēlīgu iespaidu uz dabu,- domā J.Sietiņsons.

“Kalna Smīdes 1” plāno palielināt biškopības nozari, vērtējot, ka dravā jābūt tik saimēm, lai ienākumi nodrošinātu ģimeni. Vienā gadā, protams, to nevar panākt. Nedrīkst samazināt ienesumu, jo par produkcijas piegādi noslēgti līgumi. Neapdraudot medus ievākumu, gadā saimju skaitu var palielināt par 30 procentiem, vērtē biškopis. Tātad, lai nokļūtu līdz nākotnē iecerētajām divsimt, trīssimt saimēm, jāgaida vairāki gadi.

Līdztekus bišu ganāmpulka paplašināšanai iecerēts arī paplašināt medus pirmapstrādes un fasēšanas iespējas. Saimnieki Iveta un Jānis Sietiņsoni apsver iespēju būvēt jaunu ēku, kurā ierīkos gan medus sagatavošanas telpas, gan semināru zāli. “Kalna Smīdes 1” nodarbojas arī ar lauku tūrismu, uzņem apmeklētājus, kuriem stāsta par biškopību, medus īpašībām un izmantošanu, bioloģisko saimniekošanu. Līdz šim to dara ģimenes mājas lielajā viesistabā, taču “nebūtu slikti, ja varētu nodalīt uzņēmējdarbības daļu no personīgās telpas,” saka I.Sietiņsone.

Meklējot un rodot jaunus ceļus biškopības attīstībā, Sietiņsonu ģimene interesējas par bišu produktu izmantošanu ārstniecībā. Šoruden viņi piedalījušies apiterapijas speciālistu un interesentu kongresā Grieķijā.

“Sējējā” saimniecību piedalīties aicinājusi biškopju biedrība. Saimnieki piekrituši, vērtējot, ka gatavošanās konkursam ir stimuls paveikt darbus, kas citkārt tiek atlikti, kā arī iespēja paraudzīties uz paveikto no malas un labāk apzināt savas attīstības iespējas.

– Konkurss bija pamudinājums sākt īstenot idejas, kas ikdienā ir zināmas, bet kuras parasti tiek noliktas malā. Strādājot diendienā, veidojas rutīna. Grūti iziet ārpus šī ritma, – atzīst I.Sietiņsone.

“Kalna Smīdes 1” konkursā piedalās otro reizi. 1998.gadā saimniecība ieguva laureāta nosaukumu. Saņemti daudzi citi apbalvojumi, piemēram, tirgotāju asociācija piešķīrusi medaļu par griķu – amoliņa medus kvalitāti.

– Galvenais nav tituli, bet tie ieguvumi, ko konkurss dod izaugsmei. Tādēļ ieteiktu saimniekiem neslimot ar kautrīgumu un piedalīties šādos un līdzīgos pasākumos, – saka J.Sietiņsons.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
231

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi