Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Medību problēmas un prieki

Druva
00:00
03.03.2007
22

Biedrībā “Raunas mednieks” darbojas 24 pagasta iedzīvotāji. Tradīcijas pabālējušas

Raunas mednieki savulaik bija vieni no izslavētākajiem rajonā. Te bija gan izveidota laba medību bāze, gan bagāti medību lauki ar aļņiem, stirnām un mežacūkām. Pagasta mednieki visā Latvijā bija pazīstami ar savu trāpīgumu. Jānis Bernards, Juris Gaņģis, Andrejs Lodziņš, lūk, daži no tā laika korifejiem, kuri lepojās ar valsts labākā šāvēja titulu dažādās medību disciplīnās.

“90.gados sākās kritums. Visu, kas medniekiem jādara, darām – cīnāmies ar bebru dambjiem, kad vajag, dodamies uz postījumu vietām, šaujam lapsas, piebarojam dzīvniekus. Sezonas laikā aktīvi notiek kolektīvās medībās, citi izvēlas iet uz gaidi. Bet tādu kopēju tradīciju, kādas bija kādreiz, vairs nav,” saka biedrības priekšsēdētājs Ainis Jaunzems.

Medību kolektīva vadītāji vērtē, ka sabiedriskās aktivitātes atslābums saistās ar vairākiem iemesliem. Biedrības priekšsēdētāja vietnieks Guntis Ozoliņš uzskata, ka sava nozīme ir tam, ka medības un kopējie pasākumi kļūst aizvien dārgāki, kā arī interese par darbošanos kolektīvā 90.gados sāka mazināties tādēļ, ka dažādu apstākļu dēļ saruka dzīvnieku skaits.

Būtiska nozīme ir arī tam, ka medniekiem nācās atteikties no gadu desmitiem veidotās bāzes. “Bija labi iekārtota mednieku māja, kur pasēdēt, pārnakšņot, bija labi aprīkota vieta medījumu sadalei. Mednieki tur daudz bija ieguldījuši. Bija arī sava sertificēta šautuve. Nu viss atdots likumīgajiem mantiniekiem. Mums ir gan neliela ēciņa, kur sadalīt nomedīto, bet tā nav tik labi iekārtota, lai rīkotu kopējus pasākumus,” skaidro A.Jaunzems.

“Viss jau slēpjas naudā. Ja būtu līdzekļi, varētu gan mednieku māju sakārtot, gan veidot jaunu šautuvi. Bet kurš laucinieks spēj ieguldīt lielas summas kolektīvām lietām? Taču risinājums jāmeklē, jo mednieki grib pēc medībām kopā pasēdēt, uzcept aknas, ja paveicies. Svarīgi arī radīt iespēju medniekiem nostiprināt šaušanas prasmi.”

Paaudžu maiņa notikusi

Tomēr sacīt, ka Raunas mednieki par kopējām aktivitātēm aizmirsuši, nav pareizi. Kolektīvs regulāri piedalās ikgadējā Latvijas mednieku festivālā “Minhauzens”, startē rajona sacensībās. Pērn kopvērtējumā iegūta trešā vieta. Jau daudzus gadus tiek uzturēta tradīcija rīkot pīļu sezonas atklāšanu, kurā kopā pulcējas visi aktīvie mednieki. G.Ozoliņš vērtē, ka vajadzētu atjaunot rajona paputējušās mednieku tradīcijas. Piemēram, pēc sezonas varētu ar kaimiņu biedrībām rīkot kopēju trofeju izstādi, pasēdēšanu.

Raunas mednieku tradīcijām ir nākotne. Notikusi paaudžu maiņa , biedrība papildinās ar septiņiem jauniem biedriem, vietējiem jauniešiem, kas jau gadiem gājuši kolektīvajās medībās par dzinējiem. G. Ozoliņš vērtē to kā ļoti būtisku pamatu mednieka iemaņu apgūšanai.

“Kolektīvajās medībās jāprot ļoti ātri reaģēt uz situāciju. Gaides medībās arī mazāk pieredzējis mednieks var pagūt novērtēt dzīvnieku, bet, stāvot uz masta, reakcijai jābūt zibenīgai. Ja nav pieredzes, ātrumā noteikt dzimumu, vecumu gandrīz nav iespējams. Un tad – kas izbāž galvu no meža, uz to šauj. Par laimi, pēdējos gados šādu šāvēju kļūst aizvien mazāk,” atzīst. G.Ozoliņš.

Medību lauku bagātības uzturēšana atkarīga no mednieku zināšanām un pieredzes, vērtē G.Ozoliņš. Nedrīkst šaut vidēja vecuma mežacūkas, stirnas, aļņus, jo tie ir vaislas dzīvnieki. Turklāt arī to trofejas ir mazāk vērtīgas, uz augstu novērtējumu var pretendēt ragi, ilkņi un ādas, kas iegūtas no veciem dzīvniekiem.

Ļoti svarīga ir prasme trāpīgi šaut, atzīst G.Ozoliņš. Un ne jau tikai tādēļ, lai sacensībās iegūtu labas vietas, vai lai nomedītu dzīvnieku, bet arī tādēļ, lai ar nevajadzīgiem, tukšiem šāvieniem netraucētu meža mieru, neizbaidītu dzīvniekus. Mednieks – sugu saglabātājs

Lai optimizētu medījamo dzīvnieku skaitu teritorijā, ja tas nepieciešams konkrētas sugas saglabāšanai un papildināšanai, Raunas mednieki arī atļautajā medību periodā ierobežo sievišķā dzimuma dzīvnieku medīšanu. Bet, piemēram, briežu medību platībās ir tik maz, ka tos nemedī vispār.

“Sabiedrība medniekus reizēm vērtē pavisam aplam. Mednieki nav dzīvnieku slepkavas, bet populācijas uzturētāji. Ne par velti saka: “Ja kādu dzīvnieku sugu vajag saglabāt, ieskaitiet tos medījamo sarakstā.” Mednieki parūpēsies, lai tie vairotos, lai būtu veseli, spēcīgi,” saka G.Ozoliņš. Stirnu skaita samazināšanos pēdējos gados ietekmējusi Eiropas Savienības likumdošana, kas nosaka lielāku lūšu saudzēšanu nekā agrāk. Lielo kaķu medību limits ir pārāk mazs, plēsoņas brīvi vairojas, jo dabisko ienaidnieku tiem nav. “Raunas mednieka” medību teritorijā – 9,5 tūkstošos hektāru – dzīvo vismaz pieci lūši. A. Jaunzems vērtē, ka viens jau būtu pietiekami. Tā kā lūši ēd tikai svaigu gaļu un pie pamestas barības neatgriežas, plēsēji, ja to ir pārāk daudz, nodara postu stirnu populācijai. Mazās medību platības rada problēmas

Veiksmīgāk dzīvnieku sugu dažādības saglabāšanu, skaita regulēšanu ļautu lielākas medību platības, uzskata G.Ozoliņš.

“Medību teritorijas kolektīviem ir mazas. Ja zvērus sabiedē, tie tajā vietā vairs neatgriežas, aiziet tur, kur tos netraucē. Otra problēma ir piebarošana, kas pēdējos gadu desmitos pilnībā mainījusi savu nozīmi. Tā jau vairs nav piebarošana, lai palīdzētu dzīvniekiem pārciest grūtu ziemu vai pavasari, bet gan barošana, lai tos noturētu savā medību platībā,” vērtē G.Ozoliņš. “Aļņi, brieži dzīvo plašā teritorijā, daudz pārvietojas, protams, ka uzturēsies tur, kur vairāk barības. Stirnas, mežacūkas nav klejotāji, tomēr arī viņi aizies, ja kaimiņu platībā būs bagātīga barības bāze, bet mūsējā jāiztiek tikai ar to, ko devusi daba.”

“Ja medību teritorijas būtu lielākas, atkristu arī dzīvnieku pieturēšanas problēmas. Bet diezin vai medniekiem izdotos vienoties par pārmaiņām. Visi saprot, ka jautājums būtu risināms šādi, bet neviens nav gatavs sākt kaut ko darīt. Domāju, ka situāciju var mainīt tikai likumdevējs, valsts normatīvajos aktos nosakot lielākas medību platības,” vērtē G.Ozoliņš.

Sensenais pārtikas iegūšanas veids – medības mūsdienās kļuvis par sportu un vaļasprieku, ir nopietna nodarbe. Cilvēka pārveidotajā vidē, kurā dabiskais dzīvnieku līdzsvars izjaukts jau gadu simtiem, medniekam ir neatņemama vieta. Bet šim vaļaspriekam nepieciešamas zināšanas, iemaņas un laiks. Un zināmā mērā pašaizliedzība. Jo, šķiet, medības ir vienīgais brīvā laika pavadīšanas veids, kurš prasa ieguldīt ne tikai nepieciešamā aprīkojumā, bet arī finansēt pasākumus sabiedrības labā – bebru skaita ierobežošanu, trakumsērgu pārnēsātāju – lapsu – medības un citus uzdevumus, kas prasa gan laiku, gan naudu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
8

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
50

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
38
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
134

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
97

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
12
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
7
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
23
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi