Mazumtirdzniecības nozares atkopšanās vēl arvien saglabājas trausla un turpmākajos mēnešos nozares apgrozījumu var mazināt arī apkures sezonas sākums, kas iedzīvotājiem liks ietaupīt, lielākus līdzekļus novirzot rēķinu apmaksai.
“Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna sacīja, ka iekšējais patēriņš arvien saglabājas vājš, jo neskaidrība ekonomikā vēl ir diezgan augsta un iedzīvotāji vēl nejūtas droši par savu nākotni, turklāt arī bezdarbs saglabājas augsts.
Mazumtirdzniecības attīstību tuvākajos mēnešos bremzēšot arī rēķini par apkuri, kas šogad solās būs lielāki nekā pērn, tāpēc iedzīvotājiem būs jāmeklē papildu iespējas ietaupīt. Pēc Strašuna teiktā, par to liecina jau oktobra sākumā samazinājies patērētāju optimisms un pašreizējie lielo pirkumu plāni.
Daļēji iedzīvotāju noskaņojumu ietekmējot arī neskaidrība par to, kādā veidā tiks veikta nākamā gada valsts budžeta konsolidācija.
Arī “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis norāda, ka, tuvojoties ziemai, iedzīvotāju noskaņojums var kļūt pesimistiskāks un tā iespaidā viņi samazinās savu tēriņus. To varot ietekmēt arī gaidāmais nodokļu pieaugums un ekonomikas atkopšanās tempu pierimšana.
Lai arī mazumtirdzniecībā šogad bija vērojama strauja atgūšanās, ko noteica tieši noskaņojuma uzlabošanās un attiecīgs tēriņu pieaugums, ziemas mēnešos, pēc Gašpuita prognozēm, patēriņa atgūšanās var kļūt lēnāka vai pat piedzīvot atslābuma periodus.
Šodien plkst.13 Centrālā statistikas pārvalde publicēs jaunākos datus par mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījumu septembrī. Strašuna pieļauj, ka septembrī pret augustu mazumtirdzniecības apgrozījumā būs neliels pieaugums, taču gada pieauguma tempi būs saglabājušies līdzīgi kā iepriekšējā mēnesī, kad pēc tirdzniecības dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 4,6%.
Kā ziņots, augustā pirmo reizi pēc vairāk nekā 30 mēnešu krituma mazumtirdzniecība pirmo reizi uzrādīja pieaugumu gada griezumā.
Ekonomisti to skaidroja ar sabiedrības noskaņojuma uzlabošanos un ekonomiskās situācijas stabilizēšanos.
Savukārt mēneša griezumā augustā, salīdzinot ar jūliju, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājies par 1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.
Nepārtikas preču mazumtirdzniecības uzņēmumos apgrozījums pieaudzis par 1,6%, bet pārtikas preču mazumtirdzniecības uzņēmumos tas sarucis par 0,1%.
Šā gada augustā, salīdzinot ar 2009.gada augustu, pēc tirdzniecības dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums pieaudzis par 4,6%. Liels apjoma palielinājums bijis nepārtikas preču grupā – par 7,7%. Pārtikas preču tirdzniecībā apgrozījums sarucis par 1,2%.
Salīdzinot ar jūliju, tekstilizstrādājumu, apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu mazumtirdzniecība augustā palielinājusies par 5,4%, bet, salīdzinot ar pagājušā gada augustu, par 16,2%.
Farmaceitisko un medicīnisko preču mazumtirdzniecība, salīdzinot ar jūliju, samazinājusies par 2,9%, bet, salīdzinot ar pagājušā gada augustu, palielinājusies par 6,8%.
Metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecība, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājusies par 2,6%, bet, salīdzinot ar iepriekšējā gada augustu, – palielinājusies par 0,1%. Savukārt mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība attiecīgi samazinājusies par 8,3% un palielinājusies par 5,5%.
NOZARE.LV
Komentāri