Pieredzes braucienos, kas Eiropā tiek rīkoti jauniešiem, pirmo reizi bija aicināti jaunieši, kuriem jau ir mazi bērni. Uz Vidusangliju pie Mančesteras no Cēsīm devās pilsētas vakara vidusskolas audzēkņi kopā ar saviem mazuļiem.
“Šis brauciens atklāja tik daudz interesanta, kas būs dzīvē noderīgs. Viss bija nopietni, ko mums kā jaunajiem vecākiem mācīja,” vērtēja Ilze Kociņa, kura ceļā devās kopā ar gadu un trīs mēnešu veco dēlu Robertu. “Pirms lidojuma uz Angliju jutu stresu, kā tas būs – ceļot ar mazu bērnu, sadzīvot ar citiem, kuriem arī līdzi mazuļi, bet izrādījās iespējams.”
Vakarskolas sociālā pedagoģe Baiba Krišjāne, kura izraudzījās un no Latvijas vadīja projektu jaunajiem vecākiem, neslēpj, ka tas no jauniešiem prasīja uzdrošināšanos. “Neviens no viņiem iepriekš pats nekur ārzemēs nebija bijis, nemaz nerunājot par to, ka veselu nedēļu ceļojis kopā ar bērnu. Jaunieši, lai gan mācās vienā skolā, nebija pazīstami savā starpā, jo skolā mācās katrs savā klasē. Tagad viņi ir satuvinājušies un var būt atbalsts viens otram bērnu audzināšanā,” domā B.Krišjāne.
Viss ceļojums tā dalībniekiem bija par velti. To nodrošināja Anglijas brīvprātīgā darba veicēji, kuri rīkoja tikšanos sešu valstu jauniešiem ar ierobežotām iespējām. Šis projekts saņēma Eiropas Savienības fondu atbalstu neformālās izglītības apgūšanai un daudzpusīgai jauniešu apmaiņai. Jaunie vecāki mācījās, kā darboties kopā ar bērnu, kā izmantot sadzīves priekšmetus un dabā atrodamos materiālus, lai tie, kaut vienkārši, būtu bērniem aizraujošas rotaļlietas. Vecāki mācījās, kā palīdzēt bērniem attīstīties, kādus audzināšanas principus ievērot.
Inga un Andris Dudaši uz Angliju devās kopā ar divgadīgo meitu Kristīni. “Bērns ceļojuma laikā labi jutās, labprāt spēlējās, ļāva, ka citi viņu auklē. Tagad Kristīne vai ik dienu piesauc Baibu un Rutu Krišjānes, kuras ceļojumā devās, lai palīdzētu mums tikt galā ar bērniem.”
Uz Angliju devās arī Anita Strazdiņa ar trīsgadīgo dēlu Agri un Zane Švarce – Svampāne un Artis Priednieks ar astoņus mēnešus veco meitu Aleksu.
Baiba domā, ka projekta rīkošana jaunajiem vecākiem bija uzdrošināšanās arī viesu uzņēmējiem Anglijā. Organizatoriskajā ziņā ne viss gājis gludi, bet jāņem vērā, ka arī rīkotāji krāja pieredzi, kā padarīt saistošas visas dienas, ja satikušies dažādu tautību cilvēki un katram līdzi pa mazam bērnam. “Mēs, latvieši, saņēmām uzslavas par labu organizētību, jo visur ieradāmies laikus un bijām atvērti jaunumiem. Iesaistījāmies visās aktivitātēs – gan šūpļa dziesmu dziedāšanā, gan sarīkojām nacionālo vakaru ar latviskām vakariņām,” pastāstīja B.Krišjāne. Projektā viskuplāk bija pārstāvēta Slovākija un Latvija. Vistālākie ciemiņi – māmiņas ar bērniem bija braukušas no Dienvidamerikas. Internacionālā vide latviešiem bijis viens no saistošākajiem elementiem šajā braucienā.
“Nav brīnums, ka tieši angļi uzņēmās sarīkot jauno vecāku tikšanos, jo Lielbritānija Eiropā izceļas ar jauno māmiņu lielo skaitu. Valstī ir pieņemtas vairākas programmas speciāli jaunajiem vecākiem – audzināšanas prasmju attīstīšanai – tas, kā pie mums Latvijā vēl nav,” savu iniciatīvu iesaistīt skolēnus un viņu ģimenes projektā pamato sociālā pedagoģe. “Ceļojumā viņi iemācījās to, ko skolā nemāca – būt kopā ar bērnu ārpus mājas, sazināties ar citiem, kuri ir līdzīgā situācijā, mācēt atpūsties arī tad, ja līdzās ir bērns.”
Baibai Krišjānei šis nav pirmais starptautiskais projekts, kurā kā sociālā pedagoģe viņa iesaistījusi Cēsu pilsētas vakara vidusskolas audzēkņus. “Varbūt, skolas solā sēžot, var šķist, ka angļu valoda ir nevajadzīga, bet te bija piemērs, kad valodas zināšanas ļoti noderēja. Baiba apsver, ka gados jaunajām māmiņām būtu vērtīgi satikties un iepazīties arī tepat Latvijā.
Komentāri