Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Līgatnes dabas takas. Mācot saprast un mīlēt

Līga Eglīte
00:00
28.12.2018
10
Laci 1

Uz Līgatnes dabas takām dodamies skatīties dzīvniekus, piedalīties pasākumos. Kāds ir bijis aizvadītais gads, kā veicies, veidojot un mainot sabiedrības attieksmi par dabas norisēm, “Druvai” pastāstīja Inta Lange, Līgatnes dabas taku vadītāja.

Cilvēki jāmāca

Vienu no Latvijas populārākajām ģimeņu tūrisma vietām- Līgatnes dabas takas – varētu salīdzināt ar savdabīgu Noasa šķirstu, jo šeit patvērumu atraduši tie Meža mātes bērni, kuri nespētu patstāvīgi izdzīvot savvaļā. To­mēr šī vieta vēl jo nozīmīgāka ir cilvēkiem, kuri bieži vien pirmoreiz nokļuvuši dabā.

Pārskaitot savus “pavalstniekus” un atminoties, kā kuram klājies, Inta Lange tomēr vairāk stāsta par cilvēkiem: “Prieks par tiem, kuri speciāli brauc uz tematiskajām dienām, kad veltām laiku, lai par katru dzīvnieku pastāstītu vairāk. Dabu nevar ne aizsargāt, ne mīlēt, ja mēs par to neko nezinām. Par to, ko nepazīst, nevar “ne stāvēt, ne krist”. Mūsu uzdevums ir parādīt dabas varenību un trauslumu. Man ir sajūta, ka līdz vidējai paaudzei, tiem, kuri dzimuši padomju laikā, informācija tomēr “neaiziet”. Uzskatu, ka šobrīd vairāk jāieinteresē un jāizglīto skolēni un jaunie vecāki. Zvērkope Velga Vītola braukā pa Latviju, lasa lekcijas, rāda bildes, tomēr vēl arvien pārliecinās, ka daudzi domā – ja paņemšu mājās savvaļas dzīvnieku, tad izaudzināšu to par mājdzīvnieku. Diem­žēl tā nevar notikt.”

Pagājušajā ziemā dažas Lī­gat­nes dabas taku stirnas devušās uz “debesu dārziem”, taču vietā līgatnieši ieguvuši divas, kuras bija mitinājušās pie cilvēkiem. Labi, ka saimnieki gadījušies gana saprātīgi un, stirniņām paaugoties, meklējuši piemērotus apstākļus. Biežie atgādinājumi un aicinājumi neņemt mazos stirnēnus, alnēnus, zaķēnus vai pūču bērnus nelīdz, jo ik pa laikam cilvēki atnes no meža it kā pamestos vai “nevienam nepiederošos”. Inta Lan­ge uzskata, ka šī problēma palēnām mazinās: “Ļoti noderīgi ir mobilie telefoni. Cilvēki, kuri mežā pamanījuši kādu dzīvnieka mazuli, zvana un prasa, ko tagad darīt. Gan mēs, gan Rīgas Zo­o­lo­ģiskā dārza speciālisti skaidro, konsultē – lūdzu, neaiztieciet, neņemiet! Pēc šādām telefona sarunām jau zināms, kas tobrīd mežā notiek, piemēram, marta beigās pūčulēni izšķīlušies, mazie zaķēni sadzimuši.”
Līgatnes dabas takas iecienījuši gan vietējie, gan kaimiņvalstu filmētāji. Nesen igauņi veidojuši dokumentālo filmu par dabas takām. Darbinieki par to priecājas, taču problēmas sagādā fotogrāfi – amatieri, kuri nepiesakās, nesa­skaņo savas vēlmes, pašdarbībā cenšas tikt tuvāk dzīvniekiem un aizlīst, kur nav paredzēts.

Žogs sargā no abām pusēm

Ik pa laikam kādam no radošās inteliģences ienāk prātā ierakstīt sociālajos tīklos, ka dabas taku dzīvnieki beidzot jālaiž brīvībā. Arī tas ir viens no informatīvo dienu mērķiem – skaidrot, kādēļ ne­var. Inta Lange stāsta: “Mū­sē­jie ir dzimuši un auguši iežogojumos, te ir viņu mājas un drošā vide. No žoga nebaidās, jo tas aizsargā no cilvēka. Interesanti, ka savvaļas zvēri grib tikt iekšā pie mūsējiem! Redz un sajūt, ka tur ir laba dzīve, tur ir, ko ēst. Savukārt daudzi apmeklētāji vēlas zvērus ne tikai apskatīt, bet arī redzēt “atrakcijas”. Cik jauki būtu, ja dzīv­nieks lēkātu! Citi domā, ka normāla uzvedība ir nepārtraukta skraidīšana. Tiek iemesta barība. Dzīvnieks iemanās spēlēt teātri, lai iegūtu našķi ārpus ēdienkartes.”

Nepareizu izpratni rada internetā publicētās ceļojumu bildes, kur apmeklētāji tēlo varoņus, foto­grafējoties ar kādu bīstamu dzīvnieku. Inta Lange precizē: “Var redzēt – zvērs ir sazāļots vai arī purns ar līmlentu “aizsiets”. Nor­māli savvaļas dzīvnieks ar cilvēku nestāvēs blakus. Līgatnes dabas takas nav cirks, šeit nekad tā nerīkosies. Par nebrīvē turēto dzīvnieku dzīves kvalitāti liecina to uzvedība. Analizēju mūsu lāču uzvedību, saliekot “slepenās kameras”, lai novērotu, ko tie ikdienā dara. Bija liels gandarījums, kad atklājās, ka lāčiem šeit ir tik dabisks dzīves ritms, cik vien tas iespējams. Tie nepavada laiku, lai izklaidētu apmeklētājus, nav monotonās, stereotipiskās kustības (staigāšana šurpu-turpu gar žogu), katram ir savas intereses. Diemžēl mūsu caunai ir šāda uzvedība, jo pie iepriekšējiem saim­niekiem turēta šaurā sprostā un tagad plašajā mītnē vēl arvien saglabā ierasto dzīves ritmu. Mājas izmērs nelīdzēs, ja ir šāds uzvedības modelis. Apmeklētāji to novērojuši un ierosina: “Varbūt izlaidiet to ārā!””

Cienasts jāpiesaka

Agrāk uz Līgatnes dabas takām ciemiņi veda ābolus un burkānus, no zemnieku saimniecībām kartupeļus. Visā Latvijā skolās rīkoja ozolzīļu talkas un veda “zvēriņiem”. Līdz Āfrikas cūku mēra epidēmijai labdarībai ierobežojumu nebija. Inta Lange stāsta, ka vēl arvien jāatgādina, kāpēc nevajag ņemt līdzi ēdamo: “Cilvēki brīnās, ka nedrīkst zīli no sava ozola, burkānu no sava dārza? It īpaši cenšamies ieskaidrot, ka mežacūkām neko nevajag dot, jo valstī izplatās cūku mēris. Tieši cilvēks pārnēsā šo infekciju.

Par Līgatnes dabas taku dzīvnieku barības piegādi noteiktā daudzumā mums ir noslēgti līgumi. Protams, ja piezvana un piedāvā atvest dārza labumus – ķirbjus, ābo­lus-, ņemam. Paldies draugiem, kuri cītīgi iesaistījās ozolzīļu lasīšanā! Pirms tam noskaidrojām, no kurienes tās vedīs, lai negadās no cūku mēra skartajām zonām. Šoruden lāčiem vairākas reizes tika ekskluzīvas pusdienas – maluzvejniekiem konfiscētie taimiņi un citas zivis ne tikai no Gaujas, bet arī no Salacas.”

Ziemā viss turpinās

“Druva”pārliecinājās, ka ziemā dabas taku iemītnieki neguļ. Izņemot lāču puikas, jenotsuņus un šī gada jaunpienācējus āpsēnus, kuri devušies ziemas snaudā, visi pārējie labi redzami. Pēdas sniegā abpus žogam vēsta, ka Līgatnes meži ir zvēriem pilni. Darbinieki sola, ja būs pietiekami daudz sniega, tiks ierīkota trase, uz dabas takām dodoties, varēs ņemt līdzi slēpes.

Gada nogalē būs prieki gan apmeklētājiem, gan visiem zvēriem – īpašās svētku eglītes. Līdz 16.decembrim norisinājās vāveru figūriņu gatavošanas akcija šo egļu izrotāšanai, tās redzamas svētku skaistuļu zaros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
6

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
120

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
79

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
24
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
17
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi