Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Liellopu izsole kā mācību stunda

Druva
23:00
02.10.2007
7

Priekuļos pagājušajā nedēļā norisinājās pirmā Baltijas valstu gaļas liellopu izsole.

Dalībnieki atzina, ka šādas izsoles ir būtiskas arī nozares attīstībai, jo tajās iespējams ne tikai iegādāties jaunus lopus ganāmpulkiem, bet arī izvērtēt savus un citu saimniecību liellopus. Tomēr liellopu izsoļu tradīcijas vēl ir tikai sākumā.

Izsoli organizēja Gaļas liellopu audzētāju asociācija ar Zemkopības ministrijas atbalstu. Tajā piedalījās Madonas, Valkas, Jēkabpils, Valmieras, Tukuma, Kuldīgas un citu rajonu lopu audzētāji. Kopskaitā izsolē piedalījās 35 dažādu šķirņu liellopi – herefordi, angusi, Šimentāles, Šarolē, kā arī ekstensīvās šķirnes – hailandes un galoveji. Nosolīta tika trešā daļa lopu.

Jāmācās izsoļu kultūra

Asociācijas ciltsdarba speciāliste Ieva Freidenfelde pastāstīja, ka šī ir pirmā izsole, kas organizēta starptautiskā mērogā un kurā piedalījās arī pārstāvji no Igaunijas un Lietuvas. Izsolē kaimiņvalstu aktivitāte gan nebija novērojama, tomēr interese par sadarbību esot.

Lietuvas pārstāve Alma Jonikene uz izsoli iepazīstināšanai, bet ne izsolīšanai, bija atvedusi divus aubraki šķirnes liellopus, kādi Latvijā netiek audzēti. A.Jonikene atzīst, ka šāda izsole ir ļoti laba iespēja iegādāties un iepazīt dažādas liellopu šķirnes. Lietuvā šādas izsoles nenotiekot, tomēr A.Jonikene pieļauj, ka nākamgad tādu varētu organizēt, aicinot piedalīties pārstāvjus no visām trim Baltijas valstīm. A.Jonikene uzskata, ka gaļas lopkopībai ir nākotne, jo: „kvalitatīva gaļa vienmēr būs pieprasīta” .

I.Freidenfelde uzskata, ka izsoles dalībnieku nelielā aktivitāte skaidrojama ar zemo pirktspēju, jo dzīvnieki ir dārgi. Vidēji izsolē cenas svārstījās no 500 līdz 1000 latiem, tomēr: „lai gan šķita dārgi, rudenī šos liellopus vēl varēja iegādāties lēti, pavasarī tie būs vēl dārgāki. Īpaši pieprasīts un dārgs ir labs vaislas dzīvnieks. Līdz 1. aprīlim zemnieki vēl varēja pieteikties subsīdijām vaislas materiāla iegādei, bet tie, kuri nokavēja, zaudēja šo iespēju” .

Izsoļu kultūra vēl jāattīsta

I.Freidenfelde pastāstīja, ka turpinās organizēt izsoles, jo interese ir liela, turklāt tā ir arī kaimiņvalstu lopkopjiem. Tomēr izsoles organizēšanas sadarbības partnere – Zaubes kooperatīva valdes priekšsēdētaja Aelita Runce vērtē, ka izsoļu kultūrai vēl ir jāattīstās.

Ja zirgu izsoles jau ir pierastas, tad liellopu izsoles pagaidām notikušas tikai trīs reizes. A.Runce: „Šeit arī parādās latviešu mentalitāte – kā es tā solīšu par lopiņu, ja neviens cits to nedara… Labāk klusām aiziešu pie saimnieka, visu izrunāšu un dzīvnieku nopirkšu. Tā nevajadzētu, taču tā notiek. Piemēram, pavasarī oficiāli izsolē pārdeva ļoti maz lopu, bet pēc tās tikai dažus aizveda atpakaļ to iepriekšējie saimnieki. Tā ir mentalitāte, tradīcijas, jāpaiet gadiem, līdz izsoles kļūs ierastas un saprotamas.”

Tomēr jau šoreiz cilvēki solīja aktīvāk, dalībnieku bija vairāk, A.Runce vērtē, ka var just, kā mainās saimnieku attieksme un arī dzīvnieku raksturs.

„Pagājušajā rudenī, kad tika organizēta pirmā izsole, lai pierunātu saimniekus atvest kādu dzīvnieku, pat tika piemaksāts. Tomēr daļa piekrita tikai tad, ja iepriekš bija notikusi vienošanās, ka dzīvnieks tiks pirkts. Otrajā izsolē vienošanās nenotika, taču pavasaris bija smags, jo mainījās kredītprocenti, samazinājās subsīdijas, turklāt bija slapja ziema, tādēļ dalība izsolē bija neliela,” vērtē A.Runce.

I.Freidenfelde uzskata, ka izsoles svarīgas, jo dod iespēju kontaktēties liellopu audzētājiem no dažādiem rajoniem, pat valstīm. Tam piekrīt arī Balvu rajona Šķilbēnu pagasta 30 gaļas liellopu īpašniece Guna Logina, kura uz izsoli bija ieradusies, lai apskatītu bullēnus un izvērtētu tos: „Pagaidām vēlējos tikai apskatīties, bet plānoju paplašināt ganāmpulku.”

Arī A.Runce atzīmē, ka izsoles ir būtiskas ganāmpulku kvalitātes izaugsmei: „Saimniekiem ir grūti objektīvi izvērtēt, kā viņa dzīvnieki izskatās uz kopējā fona. Taču izsolēs ir iespējams salīdzināt, kāds ir eksterjers, kā dzīvnieki klausa, kustas. Ir iespēja redzēt, vai publikai patīk konkrētie liellopi, kā tos vērtē eksperti. Tas ir būtiski.”

A.Runce uzsver, ka ar laiku jāpanāk, lai saimnieki būtu gatavi paši izvest apskates laukumā liellopus, turklāt, lai tos varētu grupēt pēc šķirnēm. Nepieciešama būtu arī dzīvnieku vērtēšana un godalgošana.

Potenciāls, ienesīgums un ērtums

I.Freidenfelde un A.Runce uzskata, ka gaļas lopkopības nozare ir perspektīva.

„Piena lopkopībā ir grūtāk izpildīt standartus, īpaši mazajām saimniecībām. Arī pati saimniekošana ir dārga, daļa mazo saimniecību pakāpeniski pāriet uz gaļas lopkopību.

Audzētājiem paveras aizvien lielākas iespējas. Lai gan gaļas pārstrādātāji ir neapmierināti ar to, ka no Latvijas prom tiek vesti labi gaļas dzīvnieki, tomēr mūsējie nemaksā tik daudz, cik zemnieki var saņemt no ārzemniekiem. Uz ārzemēm, piemēram, Limuzīna vai Šarolē šķirnes govi var pārdot par Ls 1,40 dzīvsvara kilogramā. Ja dzīvnieks sver 400 kg, sanāk laba naudiņa. Bizness attīstās, ir jau kļuvis izdevīgs un augošajā nozarē ir vērts strādāt,” skaidro I.Freidenfelde.

Arī A.Runce izvērtē, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu zīdītājgovju skaits šogad valstī ir dubultojies: „Ļoti strauji veidojas jaunas saimniecības, turklāt lielas, pat ar simts dzīvniekiem. Arī Cēsu rajonā ir izveidojušās vairākas kvalitatīvas gaļas lopkopības saimniecības, kuras pavasarī jau varētu piedāvāt bullīšus.”

Būtiska gaļas lopkopības priekšrocība – tā var būt kā papildus nodarbe, jo neprasa tik daudz laika un ieguldījumu kā piena lopkopība. A.Runce :”Ja ganību kvalitāte nav īpaši laba, piena savākšanai traucē attālumi, saimnieki kļūst vecāki un nevar veltīt daudz laika un naudas saimniecībai, pietrūkst strādnieku, tad gaļas liellopu audzēšana ir alternatīva. Tik, cik mazās piena saimniecības saņem par pienu, to pašu varētu saņemt par kvalitatīvu krustojumu audzēšanu.”

Gaļas lopkopība galvenokārt vaļasprieks ir Madonas rajona zemnieku saimniecības „Lauri” īpašniekam Laurim Nebaram, kurš izsolē piedalījās ar diviem liellopiem, no kuriem viens tika nosolīts. L.Nebars atzīst, ka gaļas lopkopība ir arī zemes apsaimniekošanas iespēja: „Ko gan citu Vidzemes augstienē var darīt, ja ir zeme un tā ir jāapstrādā?”

Tā kā kvalitatīvie gaļas liellopi tiek eksportēti uz ārzemēm, tad izsolē varēja novērot, kuras šķirnes ir pieprasītākās Eiropas valstīs. Piemēram, kā pieprasītākās A.Runce atzīst Šarolē un Limuzīna šķirnes.

Vismazāk populāras ir ekstensīvās šķirnes. I.Freidenfelde skaidro: „Tas ir citāds gaļas lopkopības virziens. Ekstensīvās

šķirnes domātas ainaviskumam, skaistumam, tās ļoti labi izkopj aizlaistas, aizaugušas pļavas. Latvijā vairāk tiek runāts par gaļas biznesu, tādēļ ekstensīvās šķirnes ir palikušas novārtā, tomēr tas ir perspektīvs virziens.”

Taču A.Runce piebilst, ka ar hailandes un galoveju šķirnēm ir grūti nopelnīt, jo tie gan gaļas garšas īpatnību ziņā, gan raksturā un nervu sistēmas īpašībās ir tuvi meža dzīvniekiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

KOM-AUTO nodrošinās zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā

09:02
14.10.2024
42

Pilsētvides uzturēšanas uzņēmums KOM-AUTO ir paplašinājis savu apkalpojamo teritoriju un no šā gada 1. oktobra rūpējas par zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā pavasara, vasaras un rudens sezonā, informēja uzņēmuma direktors Māris Lasmanis. Viņš piebilda, ka uzņēmums, kurš Latvijas tirgū strādā jau teju 30 gadu, ir pievērsis īpašu uzmanību, lai uzlabotu darbības efektivitāti, kas […]

Renovēti senie nami papildina pilsētas piedāvājumu

00:00
14.10.2024
79

“Draugiem Group” uzņēmums “Mājas Cēsīs” pabeidzis renovāciju un atvēris “Žagaru māju” – lauku namu Gaujas senlejā Cēsīs. Šajā mājā dzīvoja cēsnieka, aktiera un uzņēmēja Jura Žagara ģimene.  “Šo māju kopā ar sievu savulaik iegādājāmies unikālās vietas un brīvvalsts laika tipiskās vasarnīcu arhitektūras šarma dēļ. Bijām nolēmuši, ka šī ir ideālā vieta, kur gribam dzīvot, – […]

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
54

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
457

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
167
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
52
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi