Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Lauksaimnieki vēlas vienmērīgu attīstību

Druva
00:00
07.01.2009
1

Jaunais gads lauksaimniekiem nevēsta stabilitāti. Drīzāk otrādi. Resursu cenu palielināšanās, taupības režīms, aizvien neadekvātās gaļas, piena un graudu iepirkuma cenas, paaugstinātais PVN ir tikai daži faktori, kas satrauc ražotājus.

Visvairāk bažas raisa neziņa par nākotni. To uzsver arī Cēsu rajona zemnieku apvienības priekšsēdētāja Glorija Zaļaiskalna un izpilddirektore Dace Kalniņa.

Traucē pārmaiņu nedrošība

G. Zaļaiskalna, kura arī nodarbojas ar piena lopkopību, atzīmē: „Cik ilgi iespējams balstīties entuziasmā? Tā darām jau ilgi. Tagad vēl piena pārstrādes uzņēmumi pasaka – ja ar februāri netiks maksātas eksporta piemaksas, zemniekiem jārēķinās ar piena iepirkuma cenu krasu samazinājumu. Tātad nav zināms, kas notiks februārī, kādas būs iepirkuma cenas un darba iespējas. Vissmagāk būs, ja iepirkuma cenas samazināsies krasi, līdz septiņiem, astoņiem santīmiem litrā. Tad strādāt vairs nebūs iespējams. Pašlaik vidējās piena iepirkuma cenas ir ap 16 santīmiem par kilogramu un jau nav viegli. Taču pagaidām vēl kaut kā var strādāt. Kaut ko nenopērku sev, bet lopiem gādāju visu nepieciešamo. Ja lopu nebaros, kā pienākas, ātri vien saruks izslaukums un kvalitāte.”

Izmaksu palielināšanās un iepirkuma cenu svārstības, lielākoties samazināšanās, rada sarežģījumus kredītu maksāšanai. D. Kalniņa un G. Zaļaiskalna vērtē, ka lauksaimniekiem, kuri attīstījuši saimniecības, ir kredīti. Taču pašreizējā situācijā nodrošināt to maksāšanu kļūst aizvien grūtāk.

Kā negatīvus faktorus, kas vēl vairāk palielina lauksaimnieku nedrošību, D. Kalniņa min: „Trūkst teritoriālās stabilitātes, ir neskaidrība par pašvaldību atbalstu, kas laukos ir būtiska, tāpat arī nestabilitāte jautājumā par ražošanas izmaksām, par to, kāda būs eksporta un importa sabalansētība. Lauksaimniekiem pietrūkst informācijas, kas ļautu prognozēt nākotni un plānot attīstību.”

Kā gaišo stariņu, kas gan nevar atrisināt samilzušās problēmas nozarē, D. Kalniņa atzīst to, ka patērētāji aizvien vairāk novērtē Latvijā ražoto produkciju. To apliecina arī Straupes lauku labumu tirdziņš, kurā netrūkst pircēju.

Valstij jāinvestē ražošanā

Cēsu rajona zemnieku apvienības pārstāves piekrīt, ka saimniecībām ir jāceļ produktivitāte un jāoptimizē darbība. Tomēr G. Zaļaiskalna uzsver – arī tam nepieciešami ieguldījumi.

D. Kalniņa vērtē, ka pašreizējā situācijā ražotājiem būtu jāturpina sarunas ar piena pārstrādātājiem un jācenšas rast kompromisi. Sarunās būtu aktīvi jāiesaistās arī Zemkopības ministrijai (ZM).

Nozares ražotājiem jāsaņem maksimāla pieejamība valsts atbalstam kredītprocentu samaksai. D. Kalniņa uzskata, ka būtiski arī, lai ZM diskutētu ar kredītiestāžu asociācijām un rastu kompromisus situācijās, kad lauksaimniekiem radušās finansiālās problēmas.

„Ja valsts grib saglabāt ekonomiku, jāsaglabā ražošana. Jācer, ka valdība to sapratīs un ražošanā, tai skaitā lauksaimniecībā, tiks investēti līdzekļi,” atzīst D. Kalniņa.

Pretējā gadījumā prognozes nozares pastāvēšanai nav iepriecinošas. Jau tagad ir dažas saimniecības, kuras ir spiestas pārtraukt darbību, jo nespēj samaksāt kredītus. G. Zaļaiskalna atklāja, ka arī Cēsu rajonā saimniecības samazina lopu skaitu, tomēr pagaidām tā nav masveida tendence. Lielajām saimniecībām grūti nomaksāt aizdevumus, taču mazās saimniecības nespēj attīstīties, turklāt aizvien vairāk ir saimniecību, kurās piena pārstrādes uzņēmumi vairs nevāc pienu.

Izvērtēt sekas

Pēdējos gados lielākā daļa saimniecību izmantoja iespējas saņemt dažādus atbalsta maksājumus, īstenot projektus, attīstīt saimniecības un iegādāties lauksaimniecības tehniku. D. Kalniņa atzīst: „Iegādājoties tehniku, lauksaimnieks kļuva neatkarīgs no pakalpojumiem, tomēr skumjā ziņa ir tā, ka ne visi aprēķināja, kāds būs tehnikas lietderības koeficients. Ja kvalitatīvs, dārgs agregāts nelietots stāv vairāk nekā darbojas, tad tā iegāde drīzāk nes zaudējumus, ne ieguvumus.”

G. Zaļaiskalna atminas, ka lauksaimnieki bija priecīgi par iespēju saņemt atbalstu, daudzi vērsās pēc padoma pie konsultantiem, kuri, tāpat kā ministrijas pārstāvji, mudināja rakstīt projektus. Tomēr lielai daļai trūka zināšanu un analītiskas izvērtēšanas prasmes, lai izprastu, vai konkrētais ieguldījums ir patiešām nepieciešams. Iespējams, būtu bijis nepieciešams mazāks ieguldījums, kas būtu nesis lielāku labumu, turklāt kredītsaistības būtu mazākas. Tomēr konsultantu ieteiktais bija ieteikums vien. Atbildība bija jāuzņemas pašiem lauksaimniekiem.

Saņemot atbalstu, lauksaimnieki uzņēmās piecu gadu saistības turpināt darbu konkrētajā nozarē, līdz ar to šajā periodā viņiem nav ļauts ne pārdot iegādāto tehniku, ne beigt darbību. Tādēļ daļa zemnieku nu ir kā sprostā – ražošana nes zaudējumus, bet to pārtraukt nedrīkst.

Atbalsts laukos nereti veica nevis ražošanas attīstības, bet drīzāk gan sociālo funkciju, neslēpj zemnieku apvienības pārstāves. Tika sakārtota vide, remontētas ēkas, iekārtota kanalizācija, kā arī paveikti citi darbi, tomēr daļu līdzekļu izmantoja patēriņam.

2008.gada nogalē Lauku atbalsta dienests atvēra daudzas programmas atbalsta saņemšanai – modernizācijai, daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai, meža ekonomiskās vērtības uzlabošanai, jaunu uzņēmumu radīšanai un citām. Tiek prognozēts, ka visi iesniegtie kvalitatīvie projekti tiks arī atbalstīti, tomēr D. Kalniņa vērš uzmanību, ka lielākajā daļā pasākumu nepieciešams arī kredītu nodrošinājums, taču pašreiz cilvēki ir piesardzīgi: „Vairs nav tā, ka lauksaimnieki pasākumiem pieteiktos tādēļ vien, ka ir iespēja piesaistīt sabiedrisko finansējumu. Pieteikšanās notiek ar lielu apdomu un plānoti.”

G. Zaļaiskalna atzīmē, ka liela daļa, saņemot projekta apstiprinājumu, īstenošanu atliek, dažs pat uz diviem gadiem, lai nogaidītu un izvērtētu situāciju. Tā uz realizāciju gaida daudzi projekti, jo zemo iepirkuma cenu dēļ gan piena un gaļas, gan graudkopības un citu nozaru saimniecības nevar atļauties kredītus, lai projektus īstenotu, nezinot, vai spēs aizņēmumus atmaksāt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
231

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
27
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi