Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Laukos viss notiek

Druva
23:00
16.07.2007
4

Cik mūsu rajons ir skaists! Par to vēlreiz pārliecinājās konkursa “Sakoptākais pagasts” rajona vērtēšanas komisija, kas trijās dienās pabija visos pagastos un Līgatnes pilsētā. Konkursa komisijas priekšsēdētāja bija Priekuļu pašvaldības priekšsēdētāja Māra Juzupa, vietniece – Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, piedalījās pašvaldību vadītāji – Guntars Pīpkalējs (Līgatne), Inese Meņģele (Nītaure), Imants Kalniņš (Straupe), Voldemārs Cīrulis (Vecpiebalga), kā arī rajona padomes teritorijas plānošanas un attīstības daļas vadītāja Ieva Kalniņa. Komisijai pašvaldību vadītāji vai darbinieki nelielā ekskursijā parādīja to, kas mainījies gada laikā, kā iekārtotas skolas, kā sakopti ceļi, remontētas kultūras iestādes, pagastmājas, kā attīstās uzņēmējdarbība, kā par apkārtni rūpējas saimnieki. Katrā pagastā tika apmeklēta arī skaista sēta, kāda īpaša vieta.

Komisija nevērtēja stingri, punktus nelika, bet krāja iespaidus, lai par redzēto stāstītu kolēģiem, analizētu. Vidzemes konkursā pārstāvēt rajonu pieteicās Vecpiebalga, un pēc iepazīšanās ar pagastu komisija bija vienisprātis – te ne tikai tiek gādāts, lai būtu sakopta vide, arī uzņēmējdarbība attīstās, aizvien aktīvāka ik gadu kļūst kultūras dzīve, intensīvi izmanto laukus. “Vecpiebalga būs spēcīgs konkurents citiem Vidzemes pagastiem,” pārliecināta M.Juzupa. Viņa arī piebilda, ka būtu žēl, ja šo skaisto pagastu neredzētu novada vērtēšanas komisija.

“Pēdējos gados Vecpiebalgas infrastruktūrā ieguldītas lielas investīcijas. Notikušas būtiskas pārmaiņas, kopš pirms pieciem gadiem pagasts piedalījās Vidzemes konkursā. Toreiz daudz kā nemaz nebija. Kaut vai viesu māju. Šajos gados nostiprinājušās zemnieku saimniecības, atrast nenopļautu pļaviņu Vecpiebalgā grūti. Daudzi uzņēmēji paplašinājuši ražotnes,” stāsta V.Cīrulis un piebilst, ka katru gadu ir kas jauns, ko rādīt. Gatavojoties Piebalgas novada svētkiem, aizvien lepnāki kļūst pagasta ļaudis gan par savu Vecpiebalgu, gan varēšanu. I.Kalniņa pērn vērtēja pagastus Zemgalē. Viņa ir pārliecināta, ka Vecpiebalga pārstāvēs rajonu godam.

Izbraukājot visus pagastus, katram komisijas loceklim radās savi iespaidi par konkrētām vietām, pašvaldību paveikto attīstībā, prasmi piesaistīt investīcijas. “Vēlreiz pārliecinājos, cik būtiska nozīme attīstībā ir ceļiem,” uzsvēra I.Kalniņa un piebilda, ka cilvēki ne tikai vēlas dzīvot sakoptā vidē, bet tai jābūt arī pieejamai. Ar katru gadu prasības arī pieaug. “Katrā pagastā varēja redzēt, kāds tajā ir saimnieks. Varbūt kāds vairāk strādā šodienai un neredz kopējo ainu. Lai piesaistītu cilvēkus pagastam, viņiem jāredz, ka te kaut kas notiek, ka tiek gādāts, lai varētu attīstīties uzņēmējdarbība, ir sakārtota infrastruktūra. Cilvēks jau nevērtē tikai kādu mazu stūrīti, bet visu pagastu kopumā,” domās dalījās I.Kalniņa.

Uzņemot komisiju, pašu kolēģus, pašvaldību vadītāji bija gana satraukti. “Pagastā katru dienu kaut kas notiek. Jārāda tas pats jaunākais,” “Druvai” atzina Stalbes pašvaldības vadītājs Alfs Lapsiņš. Viņš pārliecinoši stāstīja, ka pašvaldība pilda visas tai uzticētās funkcijas. Ja arī turpmāk no valsts saņemtu ap 80 tūkstošus latu dotāciju, varētu dzīvot un attīstīties. “Protams, gribam, lai viss notiek straujāk. Drīzumā darbu sāks jaunas ražotnes,” ar lepnumu stāstīja pašvaldības vadītājs, vien piebilstot, ka ar rudeni, cik varēs, rosinās pagasta ļaudis aktīvāk iesaistīties amatiermākslā.

Arī Veselavas pašvaldības vadītājs Egils Gruzde neslēpa, ka izrādīt pagastu ir patīkams pienākums. “Tiem, kuri to labi pazīst, jārāda kas nebijis, bet tie, kuri tikai cauri braukuši, grib gūt priekšstatu,” tā maršruta izvēli pamatoja E.Gruzde. Viņš komisiju aizveda arī uz arheoloģiskajiem izrakumiem. “Garām, protams, braukts, bet kā tāpat vien piestāsi,” par iespēju apskatīt šo vietu sacīja V.Cīrulis.

Braucienā pagastu nomainīja pagasts, mainījās ainavas un ik vietā priecēja tas, kas paveikts. “Kolēģa darbu vērtēt vieglāk, mēs zinām, kas pašvaldībai ir, ko tā drīkst un spēj izdarīt. Protams, arī pagasti ir ļoti dažādi, un tikpat dažādas to problēmas,” domās dalījās E. Eglīte.

Kolēģiem atmiņā palicis I. Meņģeles stāstītais par to, kā tapusi estrāde: “Mežu īpašnieki iedeva baļķus, gaterī par paldies sazāģēja, vīri brīvā laikā uztaisīja. Pašvaldība nopirka naglas.” Tas ir spilgts apliecinājums gan sadarbībai, gan visu kopīgai vēlmei, lai pagasts attīstās. “Pašvaldība attīstās, ja labi veicas uzņēmējam, bet uzņēmējs ražotni iekārtos pašvaldībā, kurā ir attīstīta infrastruktūra, sakārtota vide. Viss atkarīgs no cilvēkiem, kuri strādā. Mērķtiecīgi kopā var vairāk paveikt,” uzsvēra E. Eglīte. Komisijas locekļi dalījās domām, vai pašvaldībai jāapļauj privātīpašniekam piederoša teritorija centrā, ja viņš par to neliekas ne zinis. Pirmām kārtām tā ir īpašnieka attieksme arī pret pagastu, kurā atrodas viņa īpašums. Nesakopts, pamests tas rada negatīvu iespaidu pat par vietu, kurā var atrast daudz skaista. “Mēs appļaujam un piestādām rēķinu,” tā M.Juzupa. Bet kur gan laukos šodien nevar sarunāt pļāvēju? Ja vēlas, protams. Ja nevēlas, pašvaldībai tomēr jāgādā, lai, pagastam cauri braucot, cilvēks nejūtas kā pamestā, aizaugušā pasaules malā. Par laimi rajonā tādu vietu, vismaz tuvu centram, nav pat ko uz vienas rokas pirkstiem skaitīt.

Katras pašvaldības mērķtiecīgu darbību un kapacitāti raksturo spēja un prasme piesaistīt investīcijas. Daudzās pašvaldībās par Eiropas naudu, ar pašu un valsts līdzfinansējumu gan renovētas skolas, kultūras iestādes, gan sakārtotas mazās izgāztuves un ūdenssaimniecība. “Daudz kas atkarīgs no tā, cik lielu līdzfinansējumu var atļauties pašvaldība un vai ir savējie, kuri projektu izstrādā un uzrauga,” pieredzē dalījās G.Pīpkalējs. Jau pirms sešiem gadiem Līgatnes pagasta padomes speciālisti sāka apgūt projektu rakstīšanas un vadīšanas pieredzi. Tagad var lepoties, ka pašu spēkiem īstenots ūdenssaimniecības sakārtošanas projekts.

Vai katrā pagastā komisijas locekļi apskatīja pagastmāju. Gan kā tā iekārtota, gan kādi darbiniekiem apstākļi. Vaives pašvaldības vadītāja Valda Zaļaiskalna ar lepnumu rādīja nesen izremontētās telpas un kādreiz auksto, nemājīgo foajē, kur tagad var notikt nelieli pasākumi. Arī Raiskuma pagasta padomes telpas kļuvušas mūsdienīgas, bet Raunas pašvaldība pēdējos gados īpašu uzmanību velta apkārtnes sakārtošanai, arī pagastmājas.

“Pašvaldības telpas ir pagasta prestižs. Mani ļoti interesē, kā citos pagastos tās iekārtotas,” uzsvēra I.Meņģele un piebilda, ka galvenais, lai, kārtojot lietas, iedzīvotāji allaž justos gaidīti.

Katrā pagastā komisijai bija iespēja paciemoties kādā lauku sētā, uzņēmumā, viesu mājā vai zemnieku saimniecībā. Tādā, kurā, kā atzīst paši saimnieki, nav nekā īpaša, bet ciemiņi vienmēr ierauga ko sirdij un acij tuvu. “Tās ir vietas, kur cilvēki ielikuši sirdi. To nevar nejust,” atklāja V.Cīrulis un piebilda, ka tajā vislabāk arī redzams saimnieka ķēriens. “Liepkalnu dzirnavu” saimnieks var stāstīt, gan kā sauc katru augu plašajā pagalmā, gan kā ugunskuram vieta meklēta, gan kā viršiem nepatīk augt Līgatnes upes stāvajā krastā, bet blakus Liepas muižai “Ozoliņos” saimniece katru puķīti apmīļojusi, tai īsto vietu atradusi, un Raunas pagasta “Bēniņos” dzimtas vēsture un šodiena mudina palūkoties nākotnē… “Braucām pa mežu, domāju, ka apmaldīsimies, un nokļuvām pasaku pilī,” tā kādas lauku sētas apmeklējumu raksturoja I.Meņģele un piebilda, ka katrā pagastā aizvien vairāk ir sētu, kuru saimnieki ne tikai nopļauj zāli, bet arī padomā par ziedošām puķēm, harmoniju apkārtnē.

“Tās trīs dienas bija ļoti bagātas. Ne tikai redzēju daudzas skaistas vietas, bet arī uzzināju, kā ikdienā strādā kolēģi. Salīdzināju. Mani ieinteresēja autobusu paviljoni Līvos un Priekuļos, jo arī Straupē par tādu nepieciešamību domājam,” par gūto pieredzi stāstīja I.Kalniņš, bet I. Kalniņa pārliecinoši atzina: “Varu droši teikt, ka Cēsu rajons ir tikpat bagāts, sakopts un skaists kā bagātā un lepnā Zemgale. Mums ir, ar ko lepoties. Cilvēki domā par nākotni. Aizvien vairāk jaunu cilvēku atver ražotnes, ceļ mājas laukos. Viņi grib tur dzīvot un strādāt. Tas liecina, ka lauki attīstās. Cik strauji tas notiks, rādīs laiks.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
62

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
101

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
53

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
124

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi