Līgo svētku svinēšana nav iedomājama bez ugunskura, bet zinām, ka uguns ir viltīga un, nokļūdama brīvībā, var kļūt nekontrolējama. Tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests Līgo svētku laikā aicina būt īpaši uzmanīgiem ar uguni, lai liesmas neaptumšotu svētku prieku.
Iepriekšējo gadu statistika liecina, ka šajās dienās allaž palielinās ugunsgrēku skaits, kam par iemeslu ir nepareiza ugunskura vietas izvēle un bez uzraudzības atstāti ugunskuri. Ne reti gadās, ka lietū izmirkušie līgotāji svinības turpina dārza mājiņās, šķūņos, izmantojot sveces un smēķējot. Notiek arī pirtī iešana, kas tiek pārkurinātas. Piemēram, aizvadītajā gadā Jāņos no pārkurināšanas nodega piecas pirtis, bet no neuzmanīgas rīcības ar uguni – četras dārza mājiņas.
Īpaši jāpieskata arī bērni, kuri, redzot, kā pieaugušie izmantoto atklātu uguni, uzskata, ka šis ir laiks, kad ar uguni var arī parotaļāties. Otrajā dienā, kad pieaugušie atpūšas pēc aktīvas svinēšanas, bērni var mēģināt atkārtot pieaugušo izdarības.
VUGD atgādina, ka, kurinot ugunskurus, jāievēro šādi drošības nosacījumi:
– ugunskura vieta nedrīkst būt koku, ēku, degošu materiālu tuvumā, kā arī jāņem vērā vēja virziens;
– apkārt ugunskura vietai jāaprok zeme, lai uguns liesmas neizplatītos pa sauso zāli, krūmiem;
– aizliegts kurināt ugunskurus mežā un purvos, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
– ugunskuru nedrīkst atstāt bez uzraudzības;
– neatstāt mazus bērnus bez uzraudzības pie ugunskura;
– ieteicams, lai pie ugunskura vietas būtu dzēšanas līdzekļi – ugunsdzēšamie aparāti vai spainis ar ūdeni;
– ugunskurā nededzināt sintētiskos materiālus, gumijas riepas un tamlīdzīgas lietas, kas degot izdala indīgas vielas;
– netuvoties un nelēkt pāri ugunskuram, ja mugurā ir sintētiskās drēbes, kas viegli un ātri aizdegas;
– atstājot ugunskura vietu, tas jānodzēš pilnīgi, lai izslēgtu ugunsgrēka iespējamību.
Bieži svinēšana notiek pie ūdeņiem, der ielāgot, ka peldēties reibumā ir ne mazāk riskanti, kā vadīt dzērumā automašīnu. Dūša ir liela un sākas dižošanās, ka var pārpeldēt pāri upei vai ezeram. Bet jāatceras, ka nav vērts riskēt ar dzīvību. Īpaši uzmanīgiem jābūt, peldoties nepazīstamās vietās, un, galvenais, jāpatur redzes lokā bērni pat tad, ja tie prot peldēt. Arī otrajā rītā, kad bērni pamostas agrāk, kādam vajadzētu raudzīties, vai viņi neiet vieni pie ūdens.
VUGD atgādina, ja tomēr izcēlies ugunsgrēks vai gadījusies nelaime un nepieciešama ugunsdzēsēju, glābēju, mediķu vai policijas palīdzība – nezaudējiet laiku un izsauciet palīdzību pa tālruni 112 vai 01!
VUGD vēl, lai pa šiem tālruņa numuriem nenāktos zvanīt ne jums, ne arī jūsu radiem un draugiem!
Komentāri