Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Krīzi pārvar arī arodskolas

Druva
00:00
10.02.2009
4
200902091641085220

Tīs rajona profesionālās izglītības mācību iestādes savelk jostas un pārvar krīzi, samazinot pedagogiem algas un atlaižot tehniskos darbiniekus.

Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma (VPLT) direktors Imants Kupčs „Druvai” atzīst, ka krīze skārusi arī profesionālo izglītību.

„Kad saņēmām Valsts kases izdruku par janvāri, bijām šokā. Sapratām, ka finansējums, kas attiecas uz darba algām, samazināts vairāk nekā par 26%. Tas ir ļoti daudz. Ko darīt? Bija skaidrs, ka nāksies samazināt darbinieku skaitu un jāmeklē citi risinājumi,” saka I. Kupčs, atklājot, ka no darba VPLT atbrīvoti 40% tehnisko darbinieku – apkopējas, remontstrādnieki, elektriķi, sekretāres, kopētājas un citi ar pedagoģisko darbu nesaistīti strādājošie.

„Skolu centīsimies tīrīt audzēkņu un pedagogu spēkiem. Likvidējām lielāko daļu pulciņu, atstājot pašu minimumu sportā un pašdarbībā,” stāsta I. Kupčs un saka- darbinieku atlaišana nav skārusi pedagogus.

„Pedagogiem pārrēķinājām tarifikāciju, plānojot darba slodzi pedagogiem 840 stundas mācību gadā. Savukārt kvalitātes piemaksu pedagogu algām no 10% samazinājām uz 7%. Taču ar 1. janvāri ar manu rīkojumu piemaksu apturējām līdz laikam, līdz no Izglītības un zinātnes ministrijas saņemsim budžeta līdzekļu nodrošinājumu. Mācību iestādei vispirms būs jārod iespēja samaksāt nodokļu parādus, kas pamazām sāk izveidoties. Par janvāri un februāri mums būs izveidojies parāds apmēram 12 tūkstoši latu – divi tūkstoši sociālais nodoklis, apmēram desmit tūkstoši iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Pašreiz saņemts papildus finansējums gan darba algām, gan izglītojamo stipendijām. Tā ka nodokļu parāds būs tikai 2700 latu,” tā I. Kupčs. Vaicāts, vai nākamgad slēgs kādu mācību programmu, atbild noraidoši: „Audzēkņus uzņems visās septiņās akreditētajās mācību programmās. Ja Izglītības un zinātnes ministrija ar reģionālo attīstības padomi būs pieņēmusi citu lēmumu, to respektēsim.”

Cēsu Profesionālās vidusskolas direktors Vincents Naglis norāda, ka visas profesionālās izglītības mācību iestādes pašreiz ir līdzīgā situācijā.

„Arī mēs no darba atbrīvojām tehniskos darbiniekus. Apmēram vienu trešdaļu. Palikušajiem apvienojām pienākumus, piemēram, kurinātājam ar sargu, sētniekam ar garderobistu. Darījām, ko varējām, lai izpildītu ministrijas norādījumus un iekļautos iedalītajos līdzekļos. Pedagogu skaitu samazinājuši neesam, bet samaksu par darbu gan. Samazinājām maksu par vienu novadītu mācību stundu,” situāciju raksturo V. Naglis, norādot, ka plānots nākamajā gadā mācību programmu un audzēkņu skaitu nesamazināt.

„Audzēkņus uzņemsim visās četrās mācību programmās, kuras ir patlaban. Neko nemainīsim, ja vien nebūs cita pavēle no augšas,” domās dalās V. Naglis, norādot, ka grūtie laiki jāpārdzīvo.

„Mums problēmas sagādā pat norēķināšanās par obligātajiem maksājumiem – apkuri, elektrību, kanalizāciju, datorsalonu un citiem pakalpojumiem. Rakstām apžēlošanas vēstules un lūdzam, lai mūs nesoda. Situācija ir sarežģīta, bet ceru, ka par šo jautājumu risināšanu domā arī Izglītības un zinātnes ministrija,” saka direktors un atklāj, ka viņu satrauc vēl kas: „Pēdējā laikā novērojam, ka līdz ar bezdarba palielināšanos daudzās ģimenēs pasliktinās finansiālais stāvoklis. Veidojas situācijas, ka audzēkņu vecākiem nav pat naudas, ko iedot bērniem, lai tie atbrauktu līdz skolai. Šī situācija mani satrauc.”

Arī Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā nākas problēmas risināt ar līdzīgām metodēm, stāsta direktore Maira Apsīte: “Atklāti darbiniekus informēju par situāciju. Daļai darbinieku samazināta darba slodze, līdz ar to viņi saņem mazāku algu nekā līdz šim. Esam nolēmuši ekonomēt līdzekļus, turpmāk apdzīvojot vienu dienesta viesnīcu, ne vairs trīs.”

Mācību iestāde nespēj veikt maksājumus. “Bijām parādā arī “Latvenergo”. Samaksājām, bet pieļauju, ka parāds atkal veidosies. Arī par piegādāto šķeldu pagaidām nespējam samaksāt, taču tiklīdz spēsim, ar visiem norēķināsimies,” situāciju skaidro Jāņmuižas profesionālās vidusskolas direktore.

Kaut saimnieciskos izdevumus segt grūti, skolas piedāvātās programmas jauniešus interesē. Visas tiks saglabātas arī nākamajā mācību gadā un, iespējams, tiks piedāvāta vēl viena jauna.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
12

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi