
Tīs rajona profesionālās izglītības mācību iestādes savelk jostas un pārvar krīzi, samazinot pedagogiem algas un atlaižot tehniskos darbiniekus.
Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma (VPLT) direktors Imants Kupčs „Druvai” atzīst, ka krīze skārusi arī profesionālo izglītību.
„Kad saņēmām Valsts kases izdruku par janvāri, bijām šokā. Sapratām, ka finansējums, kas attiecas uz darba algām, samazināts vairāk nekā par 26%. Tas ir ļoti daudz. Ko darīt? Bija skaidrs, ka nāksies samazināt darbinieku skaitu un jāmeklē citi risinājumi,” saka I. Kupčs, atklājot, ka no darba VPLT atbrīvoti 40% tehnisko darbinieku – apkopējas, remontstrādnieki, elektriķi, sekretāres, kopētājas un citi ar pedagoģisko darbu nesaistīti strādājošie.
„Skolu centīsimies tīrīt audzēkņu un pedagogu spēkiem. Likvidējām lielāko daļu pulciņu, atstājot pašu minimumu sportā un pašdarbībā,” stāsta I. Kupčs un saka- darbinieku atlaišana nav skārusi pedagogus.
„Pedagogiem pārrēķinājām tarifikāciju, plānojot darba slodzi pedagogiem 840 stundas mācību gadā. Savukārt kvalitātes piemaksu pedagogu algām no 10% samazinājām uz 7%. Taču ar 1. janvāri ar manu rīkojumu piemaksu apturējām līdz laikam, līdz no Izglītības un zinātnes ministrijas saņemsim budžeta līdzekļu nodrošinājumu. Mācību iestādei vispirms būs jārod iespēja samaksāt nodokļu parādus, kas pamazām sāk izveidoties. Par janvāri un februāri mums būs izveidojies parāds apmēram 12 tūkstoši latu – divi tūkstoši sociālais nodoklis, apmēram desmit tūkstoši iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Pašreiz saņemts papildus finansējums gan darba algām, gan izglītojamo stipendijām. Tā ka nodokļu parāds būs tikai 2700 latu,” tā I. Kupčs. Vaicāts, vai nākamgad slēgs kādu mācību programmu, atbild noraidoši: „Audzēkņus uzņems visās septiņās akreditētajās mācību programmās. Ja Izglītības un zinātnes ministrija ar reģionālo attīstības padomi būs pieņēmusi citu lēmumu, to respektēsim.”
Cēsu Profesionālās vidusskolas direktors Vincents Naglis norāda, ka visas profesionālās izglītības mācību iestādes pašreiz ir līdzīgā situācijā.
„Arī mēs no darba atbrīvojām tehniskos darbiniekus. Apmēram vienu trešdaļu. Palikušajiem apvienojām pienākumus, piemēram, kurinātājam ar sargu, sētniekam ar garderobistu. Darījām, ko varējām, lai izpildītu ministrijas norādījumus un iekļautos iedalītajos līdzekļos. Pedagogu skaitu samazinājuši neesam, bet samaksu par darbu gan. Samazinājām maksu par vienu novadītu mācību stundu,” situāciju raksturo V. Naglis, norādot, ka plānots nākamajā gadā mācību programmu un audzēkņu skaitu nesamazināt.
„Audzēkņus uzņemsim visās četrās mācību programmās, kuras ir patlaban. Neko nemainīsim, ja vien nebūs cita pavēle no augšas,” domās dalās V. Naglis, norādot, ka grūtie laiki jāpārdzīvo.
„Mums problēmas sagādā pat norēķināšanās par obligātajiem maksājumiem – apkuri, elektrību, kanalizāciju, datorsalonu un citiem pakalpojumiem. Rakstām apžēlošanas vēstules un lūdzam, lai mūs nesoda. Situācija ir sarežģīta, bet ceru, ka par šo jautājumu risināšanu domā arī Izglītības un zinātnes ministrija,” saka direktors un atklāj, ka viņu satrauc vēl kas: „Pēdējā laikā novērojam, ka līdz ar bezdarba palielināšanos daudzās ģimenēs pasliktinās finansiālais stāvoklis. Veidojas situācijas, ka audzēkņu vecākiem nav pat naudas, ko iedot bērniem, lai tie atbrauktu līdz skolai. Šī situācija mani satrauc.”
Arī Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā nākas problēmas risināt ar līdzīgām metodēm, stāsta direktore Maira Apsīte: “Atklāti darbiniekus informēju par situāciju. Daļai darbinieku samazināta darba slodze, līdz ar to viņi saņem mazāku algu nekā līdz šim. Esam nolēmuši ekonomēt līdzekļus, turpmāk apdzīvojot vienu dienesta viesnīcu, ne vairs trīs.”
Mācību iestāde nespēj veikt maksājumus. “Bijām parādā arī “Latvenergo”. Samaksājām, bet pieļauju, ka parāds atkal veidosies. Arī par piegādāto šķeldu pagaidām nespējam samaksāt, taču tiklīdz spēsim, ar visiem norēķināsimies,” situāciju skaidro Jāņmuižas profesionālās vidusskolas direktore.
Kaut saimnieciskos izdevumus segt grūti, skolas piedāvātās programmas jauniešus interesē. Visas tiks saglabātas arī nākamajā mācību gadā un, iespējams, tiks piedāvāta vēl viena jauna.
Komentāri