Otrdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Krīzes laikā piebremzē un domā par attīstību

Druva
00:00
11.02.2009
20
200902101650222025

Zemnieku saimniecība “Grīvzeme” Raiskuma pagastā nodarbojas ar vaislas gaļas lopu audzēšanu.

Kad Māra un Alvis Alsbergi 2005.gadā sāka no nulles, jo pēc desmit gadiem Alvis bija atguvis, pareizāk, izpircis vecvectēva īpašumu, speciālisti ieteica audzēt gaļas lopus.

“Ārzemēs iepirkām Hereford un Šarolē šķirnes dzīvniekus, jo tolaik vietējā piedāvājuma nebija. Ielē-cām vēl vilciena pēdējā vagonā, jo saņēmām valsts atbalstu. Tolaik zemnieki tika mudināti pievērsties gaļas lopu audzēšanai,” stāsta saimnieks, bet saimniece piebilst, ka tagad gaļas lopu audzētājiem atteikta kredītprocentu atmaksa vaislas šķirnes materiāla iegādei ārzemēs. Diemžēl nozares asociācija ir kūtra, nav tik aktīva kā piena ražotājiem, un droši vien nekas nemainīsies. “Grīvzemē” ir ap pussimts šķirnes lopu.

“Salīdzinot ar piena ražotājiem, mēs visu laiku rēķinām uz priekšu. Ienākumi ir vienreiz, divreiz gadā, jāplāno, kā saimniekot, kā segt kredītmaksājumus. Arī treknajos gados gaļas iepirkuma cena nebija tik augsta, lai pēc tam justu lielu kritumu,” stāsta Alvis un piebilst, ka līdz šim galvenokārt tirgojuši šķirnes teļus audzēšanai. Pircēji bijuši, pēdējā laikā gan retāk kāds nopērk. “Grīvzeme” piedalās izstādēs, tajās nākamie saimnieki lielākoties noskata teliņus un pēc tam brauc un nopērk. Paši saimnieki brauc pieredzes gūšanā uz izstādēm citās zemēs. Tiekas ar kolēģiem, uzzina par jaunāko nozarē.

“Gribētu palikt kā bioloģiska gaļas lopu šķirnes saimniecība, kurā dzīvnieki apčubināti, mierīgi. Govis nāk klāt, nebaidās,” saka Māra. “Grīvzemes” ganāmpulka ziņā ir 60 hektāri saimniecības tīrumu un vēl 20, kas tiek nomāti no pašvaldības. Vai nākamgad pašvaldība līgumu pagarinās, rādīs laiks.

“Ja nomājam citu zemi, kā bioloģiskai saimniecībai jāuzņemas jaunas saistī-bas. Esam sprukās un nevaram paņemt,” stāsta saimnieks un vien piebilst, ka ne tikai valdība sagādā kreņķus. “Valsts atbalsts tobrīd ļā-va izšķirties par labu

bioloģiskai saimniekošanai. Bet tā birokrātija! Aizvien jauni nosacījumi, prasības. Mums jāuzņemas saistības par nākamajiem pieciem gadiem, bet noteikumus nezinām,” situāciju raksturo Māra un turpina: “Veikalā kvalitatīvu gaļu nopirkt nevar. Kautuves izved uz ārzemēm un gūst labu peļņu. Par buļļu gaļu maksā vairāk, telīšu mazāk. Esam garšojuši, telīšu gaļa ir maigāka, mīkstāka. Francijā tā ir augstākā vērtē. Mums saka – nemākot izaudzēt tādu liellopu gaļu kā ārzemēs. Tur diennaktī pieaugums tāds un tāds. Pareizi. Bet aizmirst pateikt, ka tur lopi tiek audzēti intensīvi. “ Saimnieki ir pārliecinājušies, ka Latvijā vispiemērotākie ir Hereford šķirnes lopi, tie ir pieticīgi barības izvēlē un piemēroti mūsu apstākļiem. Šarolē vajag labākas ganības, tie jāpiebaro. Spēkbarība tiek pirkta no bioloģiskajām saimniecībām.

“Par krīzi nedomājam, nav laika, bet dažbrīd gan zosāda uzmetas. Nesen lopus pārdevām lietuviešiem, viņi samaksāja pieklājīgi. Diemžēl, lai varētu tirgot bioloģiski audzētu lopu gaļu, dzīvnieku var kaut tikai bioloģiskā kautuvē. Bet tā ir iespēja – pašiem tirgot to, kas izaudzēts,” domās dalās Māra. Straupes tirgum saimnieki vienu lopu bija atdevuši parastai kautu-vei. Kad saņēma gaļu, daža kvalitatīvākā gabala nebija, arī svarā bija iztrūkums, bet gaļa safasēta pa pieciem kilogramiem. Tirgū tādus gabalus pārdot grūti, bet pārdot drīkst tikai fasētu gaļu.

“Ir jau doma, ka vajadzētu pa-šiem kaut ko nelielu uzbūvēt. Lai vismaz varam gaļu sadalīt. Bet šādām telpām prasības ir ļoti stingras un analīzes, kas jāveic pārdodamajai precei, dārgas,” nākotnes ieceres ieskicē Alvis, bet Māra piebilst, ka, saprotams, dienestiem jāgādā par kārtību, bet ne vienmēr prasības ir saprātīgas. “ Ja savā saimniecībā pārdosim brāķi, ar to mūsu pastāvēšana beigsies. Man taču svarīgi, lai saimniecības vārdam ir kvalitātes zīmogs,” uzsver Māra.

“Grīvzemes” saimnieki turpina darbu. Kā paši atzīst – citu variantu nav. Apzinoties, ka Latvijā ik pa laikam kāda nozare tiek balstīta, kāda aizmirsta, Alsbergi veido Romanovas šķirnes aitu ganāmpulku. Šķirnes materiāls iepirkts Vācijā, ganāmpulkā jau ir 30 aitu mātes, pavisam ap 70 aitu.

“Viena nozare otru var stutēt. Ļoti aktīvi darbojas un palīdz aitkopēju asociācija. Aitkopībai ir perspektīva, domājam par paplašināšanos,” ar lepnumu saka saimniece.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
35

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Improvizēti pasniedz “Zelta āķis” balvas

00:00
19.04.2025
27

Teātra diena “Nenopietni par nopietno” Mārsnēnos aizritēja ar humora pieskaņu, iespēju skatītājiem iesaistīties arī mēģinājuma procesā un improvizētas balvas “Zelta āķis”  pasniegšanu. Pasākuma pirmajā daļā “Atvērsim priekškaru!” ikvienu aicināja ieskatīties mēģinājuma norisēs. “Tādējādi radīja nelielu priekšstatu par mēģinājumu procesu, arī skatītājiem ļaujot iejusties kādās lomās,” teic Mārsnēnu amatierteātra režisore Ingrīda Zilgalve. Otrajā daļā “Pacietības mērs” […]

Ar lina sajūtu agrāk un šodien

00:00
18.04.2025
33

Lins, vai tas būtu lina dvielis, galdsega vai galdceliņš, laiku laikos ir bijis katrā latvju mājā, arī Piebalgā. Tādēļ Jaunpiebalgas Kultūras centrā, kas reizē ir Cēsu novada metodiskais centrs tautas lietišķās mākslas studijām, aizvadīts seminārs “Baltie lina audumi Vidzemē agrāk un šodien”. Cēsu novada un kaimiņu novadu tautas lietišķās mākslas kolektīvi ieklausījās etnogrāfes Aijas Jansones […]

Likumpārkāpēju izdoma un policistu profesionālisms

00:00
17.04.2025
71

Esam jau informējuši “Druvas” lasītājus par Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes darba rādītājiem pagājušajā gadā. Kopumā vērojama noziedzības samazināšanās, un, kā uzsvēra Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko, dzīvojam drošākajā Latvijas novadā. Taču ir noziedzības tendences, kas rada iedzīvotāju pamatotu satraukumu, jo tieši vai netieši skar daudzus. Šoreiz par policijas darba aktuālajiem virzieniem -narkotiku izplatības […]

Zemkopības ministrs Armands Krauze apmeklē PKS “Straupe”

21:41
16.04.2025
68

Šodien zemkopības ministrs Armands Krauze apmeklēja piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, lai personīgi iepazītos ar uzņēmuma darbu un apliecinātu tā ražoto produktu drošību un atbilstību pārtikas drošības standartiem. Tikšanās laikā tika pārrunāta situācija, kad, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) norādījumus, uz laiku tika apturēta manuālās fasēšanas līnija. Ministrs tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
18
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
38
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi