Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) , izmantojot mūsu rajona SIA “Meža īpašnieku konsultatīvais
centrs” mazās aviācijas lidmašīnas, uzsāk trakumsērgas vakcīnu kaisīšanu no gaisa.
PVD ģenerāldirektors Mareks Samohvalovs skaidro, ka jau vairākus gadus meklēti risinājumi, kā tikt galā ar trakumsērgu. Agrāk metodes bijušas sarežģītas un ne pietiekami efektīvas, taču 2004. gadā sadarbības projektā ar Vāciju tika izstrādāta jauna stratēģija. 2005. gadā uzsākta vakcīnu kaisīšana, 2006. gadā to izmantoja visā valstī.
“Varam izdarīt pirmos secinājumus. Pagājušā gada kampaņas rezultātā trakumsērga samazinājās uz pusi. Ja pirmajā ceturksnī konstatēja 131 trakumsērgas gadījumu, tad 2007. gada pirmajā ceturksnī tikai 71 gadījumu. Lai izvērtētu kampaņas rezultātus, iepērkam no medniekiem nošautās lapsas un jenotsuņus laboratoriskai izmeklēšanai. Pēdējie rezultāti liecina, ka 86 procenti šo dzīvnieku ir saņēmuši vakcīnu. Tās viņiem garšo!” atzīst M.Samohvalovs.
Vakcīnas izliks arī pilsētās un blīvi apdzīvotās vietās, kurām nevar lidot pāri ar lidmašīnām. M.Samohvalovs apgalvo, ka mērķis ir sasniegt situāciju, kad vakcinācija vairs nebūs jāveic: “Piecu gadu laikā vēlamies samazināt trakumsērgu līdz atsevišķiem gadījumiem un pāriet uz lokālām vakcinācijām teritorijās, kur slimība uzliesmojusi. Pēc tam vakcināciju turpināsim, bet tikai gar Krievijas un Baltkrievijas robežu.”
M.Samohvalovs norāda, ka šai metodei nav būtisku nepilnību, taču: „Svarīgi, lai cilvēki saprot, ka nedrīkst aiztikt vakcīnas, kas nokritušas zemē, jo lapsas tām vairs netuvosies, ja sajutīs cilvēku smaku.”
“Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” direktors Gundars Skudriņš skaidro, ka uzņēmums piedalījies konkursā un guvis iespēju iesaistīties projektā, kas ir būtisks sabiedrībai: “Jau trīs gadus mums ir pieredze šajā darbā. Sadarbojamies ar igauņiem, palīdzam kaisīt vakcīnas lapsām Igaunijas pusē. Savukārt viņi palīdz mums.”
M.Samohvalovs atzīst, ka lapsu vakcinācija ar šīs metodes palīdzību nav lēta, taču valdība ir izpratusi slimības bīstamību, turklāt Eiropas Komisija kompensē 50 procentus iztērēto līdzekļu.
Izkaisītās vakcīnas ir ēsma, kas pagatavota no zivju miltiem, smaržvielām un parafīna masas, un tās vidū ir kapsula ar vakcīnu. Lai iestātos imunitāte ,dzīvniekam jāpārkož kapsula un šķidrumam jānokļūst mutē. Vakcinācija neiedarbojas, ja to apēd mājdzīvnieki, tomēr tā viņiem nav arī kaitīga. Kampaņas organizatori aicina vakcīnas, kas vizuāli ir līdzīgas brūnai ripiņai četru centimetru diametrā, nogādāt ārpus pagalma, ja tās tajā iekritušas.
Vakcinācija notiek divreiz gadā – pavasarī un rudenī. No 17. līdz 27. maijam vakcīnas tiks kaisītas Latgalē, taču jūnijā – Vidzemē.
Komentāri