Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Kāda malu zvejnieka stāsts

Druva
00:00
20.12.2008
1

Lašu nārsta laikā, rakstot par aizturētajiem malu zvejniekiem, radās vēlme satikt kādu no viņiem, lai uzzinātu dziņas, kas velk pie upes, neraugoties uz aizliegumiem un iespējamo sodu. Izteicu šo priekšlikumu vides inspektoram Uldim Lencbergam, viņš sarunāja tikšanos ar kādu nu jau bijušo maliķi, kurš tagad darbojas ierakumu otrā pusē. Sauksim viņu par Jāni, jo, lai arī maliķa arodu atmetis, reklamēties negribot.

Apstāklī, kāpēc cilvēki kāpj uz šīs slidenās takas, viņaprāt, nozīme esot arī paaudžu pārmantojamībai. Pats iemaņas apguvis no kāda pieredzējuša malu zvejnieka: „Aizej līdzi vienu reizi, otru, iepatīkas, rodas azarts. Tajā brīdī nedomā par dabai nodarīto kaitējumu. Tagad katram mašīna, bet agrāk malu zvejniekam bija jābūt sava veida fanātiķim. Rudenī katru dienu kājām pāri Gaujas tiltam devos uz Lenčupīti, Sveķupīti, Strīķupīti, vēl šur tur, tikai pēc tam mājās. Guvums jau vienmēr nebija vērā ņemams, vienkārši bija interesanti redzēt šos procesus.”

Jānis norāda, ka ap 60.gadiem tas neskaitījies nekāds lielais grēks. Malu zvejnieku bijis maz, zivju – daudz. Viņa pūrā daudz stāstu par veiksmēm un neveiksmēm, jo, kā pats atzīst, ne vienmēr gājis gludi, nācies uzrauties arī uz zivju inspektoriem, lai gan tolaik sargāšana nav bijusi tik stingra kā tagad.

„Atceros kādu 7.novembri. Bija jau izveidots Gaujas Nacionālais parks, un tā inspektori bija nadzīgāki uz sargāšanu. Aizgāju uz Strīķupi, biju iekarsis dabūt lomu. Patiesībā to zivi nav viegli dabūt, jābūt pacietībai. It īpaši, ja gribējās krietnu zivteli. Mazās neviens neaiztika. Ja tādas trīs, četras astotnieces Strīķenē nodūra, juta, ka ir ko nest mājās. Tā reiz līdu lielam kampienam klāt, te pēkšņi parka inspektori no krūmiem laukā. Es duramo pametu un ņēmu kājas pār pleciem. Atceros, inspektors skrien man pakaļ, šauj gaisā un kliedz – stāvi, šaušu! Es atkliedzu pretī – ja apstāšos, tu trāpīsi – un diebju tālāk.

Vēl kāds gadījums. Kur Strīķene ietek Gaujā, ar dakšu paņēmu lomu, bet, tiklīdz esmu izvilcis, man no kraujas uzkliedz – stāvi. Es ar visu dakšu un lasi skrēju prom, bet dzirdēju, vajātāji tuvojas. Pieskrēju pie Gaujas, noģērbos pliks, lasi ietinu kurtkā, duramo aizmetu un devos pāri Gaujai. Zināju vietu, kur var pāriet samērā droši, taču… netrāpīju. Ar visu lomu un drēbēm pagāju zem ūdens, taču pāri tiku. Otrā krastā saģērbos un devos mājup. Bet bija jau novembris, upē vižņi gāja, kad atnācu mājās, drēbes grabēja. Piedzīvojumi bijuši visādi, bet to uztvēru kā tādu foršu dēku,” atceras Jānis.

Viņš atzīst, ka, atceroties tos laikus, varot nožēlot, ka nereti iegājis azartā, un tad laši sisti bez vajadzības: „Pienāk brīdis, kad galvenais nav zivs, bet slepkavošanas azarts, lai cik briesmīgi tas skan. Atceros kādu ļoti raksturīgu situāciju. Reiz trijatā devāmies lašot. Es zem ūdens ar masku un šaujamo, otrs ar koka āmuru laivā, kurš piebeidz to zivi, kuru esmu iedevis, trešais vada laivu. Es peldu pa apakšu, šauju lašus un metu tik laivā. Pēc kāda laika tas sitējs saka, klau, pietiks, būs ziepes! Domāju, kas tad nu, izrādās, laiva pilna lašiem. Tagad saprotu, ka tas bija nevajadzīgi, bet iegāju azartā un apstāties bija grūti. Toties, liekot roku uz sirds, varu teikt, ka nevienam zivis neesmu pārdevis, devis gan esmu.”

Dažs maliķis savai nodarbei paliek uzticīgs līdz mūža nogalei, bet Jānis kādu dienu sapratis, ka šis arods jāliek malā. No tā netikuma viņu novērsis fakts, ka zivju upēs palicis arvien mazāk. Var jau lamāt elektriķus, kuri zivis nogalina ar elektrību, tos, kuri piesārņo upes, bet katrs no maliķiem arī savu samazinājumu devis. Droši vien savulaik pārsniegts pieļaujamais limits, daba nespēj atražot.

„Toreiz zivju tiešām bija daudz. Ielīdu zem ūdens, tur viss bija sudrabā – sapali, ālanti, līdakas. Arī lašu netrūka. Tagad situācija krasi mainījusies. Manuprāt, lielāko skādi nodarīja tieši elektriķi, jo no viņu darbības cieš visas zivju sugas. Bija laiks, kad katram sevi cienošam maliķim, bija elektroaparāts. Tika uzskatīts, ka tas ir kruti. Manuprāt, tagad upēs redzam viņu darbības sekas. Tas neattiecas tikai uz lašiem un taimiņiem, bet uz visām zivju sugām. Acīmredzot izsistas ne tikai zivis, bet arī kāds barības ķēdes posms, atjaunošanās notiek ļoti lēni.

Ne mazāk svarīgs ļaunums ir hidroelektrostacijas, jo tās nefunkcionē tā, lai nodarītu dabai iespējami mazāko ļaunumu. Labumu gūst daži cilvēki, bet zaudē – daba,” saka Jānis.

Viņš norāda, ka tagad cenšoties labot jaunības grēkus, atdarot dabai, cik viņa spēkos. Zināšanu par procesiem dabā esot pietiekami, arī malu zvejnieka pieredze noderot cīņā pret bijušajiem amata brāļiem. Jānis vērtē, ka tagad maliķu skaits sarūkot. Iespējams, pārtraukta pēctecība, jaunie esot arī slinkāki. Agrāk nebija ko darīt, ne televizoru, ne kā, tad šī bijusi iespēja kaut kā laiku piepildīt. Tagad adrenalīnu varot iegūt citur. Turklāt jaunie negribot staigāt kājām, piedevām viņiem arī mežā esot bail.

„Ne es vienīgais, bet vairāki vecie malu zvejnieki vairs neiet durt, tikai aiziet uz upi skatīties, kā notiek nārsts. Es pats arī aizeju, nevaru bez tā. Kad ieraugu nārstojošās zivis, rokas niez, bet nē – vairs neaiztieku. Tas ir droši,” uzsver Jānis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi