Pirmdiena, 21. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Kāda malu zvejnieka stāsts

Druva
00:00
20.12.2008
8

Lašu nārsta laikā, rakstot par aizturētajiem malu zvejniekiem, radās vēlme satikt kādu no viņiem, lai uzzinātu dziņas, kas velk pie upes, neraugoties uz aizliegumiem un iespējamo sodu. Izteicu šo priekšlikumu vides inspektoram Uldim Lencbergam, viņš sarunāja tikšanos ar kādu nu jau bijušo maliķi, kurš tagad darbojas ierakumu otrā pusē. Sauksim viņu par Jāni, jo, lai arī maliķa arodu atmetis, reklamēties negribot.

Apstāklī, kāpēc cilvēki kāpj uz šīs slidenās takas, viņaprāt, nozīme esot arī paaudžu pārmantojamībai. Pats iemaņas apguvis no kāda pieredzējuša malu zvejnieka: „Aizej līdzi vienu reizi, otru, iepatīkas, rodas azarts. Tajā brīdī nedomā par dabai nodarīto kaitējumu. Tagad katram mašīna, bet agrāk malu zvejniekam bija jābūt sava veida fanātiķim. Rudenī katru dienu kājām pāri Gaujas tiltam devos uz Lenčupīti, Sveķupīti, Strīķupīti, vēl šur tur, tikai pēc tam mājās. Guvums jau vienmēr nebija vērā ņemams, vienkārši bija interesanti redzēt šos procesus.”

Jānis norāda, ka ap 60.gadiem tas neskaitījies nekāds lielais grēks. Malu zvejnieku bijis maz, zivju – daudz. Viņa pūrā daudz stāstu par veiksmēm un neveiksmēm, jo, kā pats atzīst, ne vienmēr gājis gludi, nācies uzrauties arī uz zivju inspektoriem, lai gan tolaik sargāšana nav bijusi tik stingra kā tagad.

„Atceros kādu 7.novembri. Bija jau izveidots Gaujas Nacionālais parks, un tā inspektori bija nadzīgāki uz sargāšanu. Aizgāju uz Strīķupi, biju iekarsis dabūt lomu. Patiesībā to zivi nav viegli dabūt, jābūt pacietībai. It īpaši, ja gribējās krietnu zivteli. Mazās neviens neaiztika. Ja tādas trīs, četras astotnieces Strīķenē nodūra, juta, ka ir ko nest mājās. Tā reiz līdu lielam kampienam klāt, te pēkšņi parka inspektori no krūmiem laukā. Es duramo pametu un ņēmu kājas pār pleciem. Atceros, inspektors skrien man pakaļ, šauj gaisā un kliedz – stāvi, šaušu! Es atkliedzu pretī – ja apstāšos, tu trāpīsi – un diebju tālāk.

Vēl kāds gadījums. Kur Strīķene ietek Gaujā, ar dakšu paņēmu lomu, bet, tiklīdz esmu izvilcis, man no kraujas uzkliedz – stāvi. Es ar visu dakšu un lasi skrēju prom, bet dzirdēju, vajātāji tuvojas. Pieskrēju pie Gaujas, noģērbos pliks, lasi ietinu kurtkā, duramo aizmetu un devos pāri Gaujai. Zināju vietu, kur var pāriet samērā droši, taču… netrāpīju. Ar visu lomu un drēbēm pagāju zem ūdens, taču pāri tiku. Otrā krastā saģērbos un devos mājup. Bet bija jau novembris, upē vižņi gāja, kad atnācu mājās, drēbes grabēja. Piedzīvojumi bijuši visādi, bet to uztvēru kā tādu foršu dēku,” atceras Jānis.

Viņš atzīst, ka, atceroties tos laikus, varot nožēlot, ka nereti iegājis azartā, un tad laši sisti bez vajadzības: „Pienāk brīdis, kad galvenais nav zivs, bet slepkavošanas azarts, lai cik briesmīgi tas skan. Atceros kādu ļoti raksturīgu situāciju. Reiz trijatā devāmies lašot. Es zem ūdens ar masku un šaujamo, otrs ar koka āmuru laivā, kurš piebeidz to zivi, kuru esmu iedevis, trešais vada laivu. Es peldu pa apakšu, šauju lašus un metu tik laivā. Pēc kāda laika tas sitējs saka, klau, pietiks, būs ziepes! Domāju, kas tad nu, izrādās, laiva pilna lašiem. Tagad saprotu, ka tas bija nevajadzīgi, bet iegāju azartā un apstāties bija grūti. Toties, liekot roku uz sirds, varu teikt, ka nevienam zivis neesmu pārdevis, devis gan esmu.”

Dažs maliķis savai nodarbei paliek uzticīgs līdz mūža nogalei, bet Jānis kādu dienu sapratis, ka šis arods jāliek malā. No tā netikuma viņu novērsis fakts, ka zivju upēs palicis arvien mazāk. Var jau lamāt elektriķus, kuri zivis nogalina ar elektrību, tos, kuri piesārņo upes, bet katrs no maliķiem arī savu samazinājumu devis. Droši vien savulaik pārsniegts pieļaujamais limits, daba nespēj atražot.

„Toreiz zivju tiešām bija daudz. Ielīdu zem ūdens, tur viss bija sudrabā – sapali, ālanti, līdakas. Arī lašu netrūka. Tagad situācija krasi mainījusies. Manuprāt, lielāko skādi nodarīja tieši elektriķi, jo no viņu darbības cieš visas zivju sugas. Bija laiks, kad katram sevi cienošam maliķim, bija elektroaparāts. Tika uzskatīts, ka tas ir kruti. Manuprāt, tagad upēs redzam viņu darbības sekas. Tas neattiecas tikai uz lašiem un taimiņiem, bet uz visām zivju sugām. Acīmredzot izsistas ne tikai zivis, bet arī kāds barības ķēdes posms, atjaunošanās notiek ļoti lēni.

Ne mazāk svarīgs ļaunums ir hidroelektrostacijas, jo tās nefunkcionē tā, lai nodarītu dabai iespējami mazāko ļaunumu. Labumu gūst daži cilvēki, bet zaudē – daba,” saka Jānis.

Viņš norāda, ka tagad cenšoties labot jaunības grēkus, atdarot dabai, cik viņa spēkos. Zināšanu par procesiem dabā esot pietiekami, arī malu zvejnieka pieredze noderot cīņā pret bijušajiem amata brāļiem. Jānis vērtē, ka tagad maliķu skaits sarūkot. Iespējams, pārtraukta pēctecība, jaunie esot arī slinkāki. Agrāk nebija ko darīt, ne televizoru, ne kā, tad šī bijusi iespēja kaut kā laiku piepildīt. Tagad adrenalīnu varot iegūt citur. Turklāt jaunie negribot staigāt kājām, piedevām viņiem arī mežā esot bail.

„Ne es vienīgais, bet vairāki vecie malu zvejnieki vairs neiet durt, tikai aiziet uz upi skatīties, kā notiek nārsts. Es pats arī aizeju, nevaru bez tā. Kad ieraugu nārstojošās zivis, rokas niez, bet nē – vairs neaiztieku. Tas ir droši,” uzsver Jānis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Improvizēti pasniedz “Zelta āķis” balvas

00:00
19.04.2025
20

Teātra diena “Nenopietni par nopietno” Mārsnēnos aizritēja ar humora pieskaņu, iespēju skatītājiem iesaistīties arī mēģinājuma procesā un improvizētas balvas “Zelta āķis”  pasniegšanu. Pasākuma pirmajā daļā “Atvērsim priekškaru!” ikvienu aicināja ieskatīties mēģinājuma norisēs. “Tādējādi radīja nelielu priekšstatu par mēģinājumu procesu, arī skatītājiem ļaujot iejusties kādās lomās,” teic Mārsnēnu amatierteātra režisore Ingrīda Zilgalve. Otrajā daļā “Pacietības mērs” […]

Ar lina sajūtu agrāk un šodien

00:00
18.04.2025
19

Lins, vai tas būtu lina dvielis, galdsega vai galdceliņš, laiku laikos ir bijis katrā latvju mājā, arī Piebalgā. Tādēļ Jaunpiebalgas Kultūras centrā, kas reizē ir Cēsu novada metodiskais centrs tautas lietišķās mākslas studijām, aizvadīts seminārs “Baltie lina audumi Vidzemē agrāk un šodien”. Cēsu novada un kaimiņu novadu tautas lietišķās mākslas kolektīvi ieklausījās etnogrāfes Aijas Jansones […]

Likumpārkāpēju izdoma un policistu profesionālisms

00:00
17.04.2025
48

Esam jau informējuši “Druvas” lasītājus par Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes darba rādītājiem pagājušajā gadā. Kopumā vērojama noziedzības samazināšanās, un, kā uzsvēra Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko, dzīvojam drošākajā Latvijas novadā. Taču ir noziedzības tendences, kas rada iedzīvotāju pamatotu satraukumu, jo tieši vai netieši skar daudzus. Šoreiz par policijas darba aktuālajiem virzieniem -narkotiku izplatības […]

Zemkopības ministrs Armands Krauze apmeklē PKS “Straupe”

21:41
16.04.2025
65

Šodien zemkopības ministrs Armands Krauze apmeklēja piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, lai personīgi iepazītos ar uzņēmuma darbu un apliecinātu tā ražoto produktu drošību un atbilstību pārtikas drošības standartiem. Tikšanās laikā tika pārrunāta situācija, kad, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) norādījumus, uz laiku tika apturēta manuālās fasēšanas līnija. Ministrs tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības […]

Deg ēka Cēsu centrā, bet Vecpiebalgā ugunsgrēkā cieš cilvēks

00:00
16.04.2025
156

Cēsu vecpilsētas iedzīvotājus naktī uz piektdienu, 11.aprīli, satrauca ugunsdzēsības mašīnu sirēnas, bet tos, kas dzīvo Rīgas ielā tuvāk Līvu laukumam, šausmināja liesmas. Plkst. 2.56 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) bija saņēmis izsaukumu uz Rīgas ielu 41. Tur ar atklātu liesmu dega divstāvu neapdzīvota ķieģeļu ēka 300 m2 platībā. Māja piebūvēta trīsstāvu dzīvojamai ēkai, pirms […]

Auto un moto sporta pārstāvji un entuziasti apvienosies nebijušā pasākumā - “Rauna Rūc!”

15:05
15.04.2025
62

Vairāk nekā 20 raunēnieši – auto, moto sportisti un entuziasti, kuri ar savu tehnisko aizraušanos zināmi arī pasaulē, šajās Lieldienās, 20. aprīlī, apvienosies īpašā pasākumā “Rauna Rūc!”. Pasākums vienos gan lielus, gan mazus kam tuva motoru rūķoņa, bet galvenokārt, tie būs kā kopā sanākšanas svētki pašiem motoru sportu pārstāvošajiem raunēniešiem. “Rauna Rūc!” organizatori aicina ikvienu […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
17
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
23
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
14
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.