Noslēdzies ESF un Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīts projekts Nr. VPD 1/ ESF /NVA/ 04/GS/3.3.1.1./0001/0086/17 “Es varu”. To īstenoja Cēsu, Aizkraukles un Ogres pieaugušo izglītības centri. Projekts ilga divus gadus.
“Tajā iesaistījās 17 – 25 gadus veci jaunieši ar pamatskolas un nepabeigtu vidējo izglītību, kuri nekur nemācās, nestrādā, un vakara vidusskolu audzēkņi. Mēs salīdzinājām, vai šiem jauniešiem problēmas ir vienādas vai atšķirīgas, un izveidojām motivācijas programmu, kura palīdzēs jauniešiem sevi apzināties un arī izprast, ko viņi dzīvē vēlētos darīt, ” stāsta rajona pieaugušo izglītības centra direktore, projekta koordinatore Daiga Rubene. Viņa atzīst, tiekoties ar jauniešiem triju rajonu dažādos pagastos, iesaistot viņus nodarbībās, projekta īstenotāji pārliecinājušies, ka jaunietis, kam laukos nav darba, neredz iespējas, ko darīt arī nākotnē. Katram ir savi īpaši dzīves apstākļi – vai nu sarežģīti sociālie apstākļi ģimenē, vai problēmas saskarsmē ar cilvēkiem, vai grūtības atsevišķu mācību priekšmetu apguvē. Šo iemeslu dēļ viņi ir mazaizsargāta iedzīvotāju grupa, kurai nepieciešamas padziļinātas individuālas konsultācijas un padoms. “Latviešiem grūti pieņemt, ka uz darbu jābrauc. Un viņi nav gatavi mainīt šo ieradumu. Kādam jaunietim, kurš bija bez darba, sarunā tika ieteikts, lai brauc uz Rīgu un strādā “Maxima”, tur ir darbs, kopmītnes. Līdz tam neviens viņu to darīt nebija pamudinājis. Puisis aizbrauca, strādā, dzīvo Rīgā, nedēļas nogalēs ir mājās. Viņam bija vajadzīga atbalsta persona, cilvēks ar dzīves pieredzi, kurš var dot padomu. Diemžēl tie jaunieši, kuri bija projekta mērķpublika, paši nav lēmumu pieņēmēji, viņiem ir ļoti zems pašnovērtējums. Un Latvijā par tiem, kuri ir izkrituši no darba un izglītības tirgus, neviens īpašu rūpi netur,” par jauniešiem, kuri piedalījās projektā, stāsta Daiga Rubene. No mūsu rajona tie bija 75 dalībnieki, kas iesaistījās nodarbībās. Desmit jaunieši no katra rajona darbojās vasaras skolā, kur bija iespēja mainīties pieredzē.
Projekta rezultātā ir izstrādāta un trijos plānošanas reģionos (Vidzemes, Zemgales un Rīgas) pieejama licencēta jauna informatīvi
izglītojoša motivācijas programma, kura sastāv no četriem moduļiem – “Sevis apzināšana un saskarsme”, “Veselība”, “Karjeras izvēle”, “Kā uzlabot mācīšanās prasmes”. Programmu veidoja dažādu jomu eksperti, tai ir praktiska ievirze. Katra moduļa apjoms 30 stundas, katru no tiem var apgūt atsevišķi.
“Pēc izstrādātās motivācijas programmas apguves jaunieši, iepazīstot savas prasmes, savas rakstura īpašības, izvēloties piemērotu tālāko izglītību un darba veidu, iegūs iespēju mainīt savu dzīvi. Tas ir ļoti grūti, bet nav neiespējami. Esam gandarīti, ka vairāki projekta dalībnieki jau izmainījuši dzīvi, atraduši darbu un jaunas iespējas. Motivācijas programmu un izveidoto mācību materiālu varēs izmantot jauniešiem interesējošās nodarbībās,” vērtē Daiga Rubene.
Komentāri