Stalbes pagasta SIA “Vilarija” pagājušopiektdien bija viena no gada lielām darba dienām. Tika cirptas apmēram simts aitas.
“Dimdās” ieradās viens no Latvijā pieredzējušākajiem aitu cirpējiem, rūjienietis Vilis Bērziņš. Viņš šo darbu veic jau 39 gadus. Pats sarēķinājis, ka mūžā nocirpis simts tūkstošus aitu. Savulaik Latvijā mācījis cirpējus. “Sāku kā nagu griezējs, tad uzticēja dzirkles, tad parādījās cērpamais ar trosēm, tas nekam nederēja, tikai pēc tam kārtīga mašīna,” stāsta Vilis Bērziņš un piebilst, ka vēl aizvien cērp ar veco, kolhozu laiku mašīnu, jo tā ir izturīga. Ne tāda, kā tās importa, kuras ilgi netur, simts aitas nenocirpsi. Aitu cirpšanas vecmeistars palīgos paņēmis arī kaimiņus Aivi, Jāni un Kārli. Vīri vēl pārspriež, cirpt aitas pagalmā vai kūtī, un ķeras pie darba. Saimnieks Artis Reiziņš Latvijas tumšgalves aitu ganāmpulku sadzinis kūtī un tur arī notiks cirpšana, jo ārā ir ļoti karsts. Darbam uzmanīgi seko aitu pārraudze, eksperte Dzidra Alberga un pārraudze Dina Avotiņa. Vispirms vīri aitām apgriež nagus, pārbauda, vai ir abas krotālijas, eksperte novērtē eksterjeru, saimnieks katrai iedod poti profilaksei un nosver nocirpto vilnu. Viss tiek pierakstīts. “Ja saimnieks aitām dod kārtīgi ēst, kā rakstīts grāmatā, arī vitamīnus, aitas ir apaļas un viegli cirpt. Vēl ir krančaitas – bezšķirnes, tās ir dažāda auguma,” spriež cirpējs Vilis Bērziņš.
Dzidra Alberga “Druvai” stāsta, ka pēdējos četros gados aitkopība Latvijā iet uz augšu. Pērn “Dimdu” saimnieki sāka ļoti nopietni saimniekot,
šķirnes saimniecībās iepirka 60 Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. Tagad arī vērtējam – tās, kas neatbilst šķirnei, tiks likvidētas.
“Pēc cirpšanas aitām karstais laiks vairs nešķiet tik briesmīgs,” smejot sacīja saimnieks Artis Reiziņš
Visas bildes skatiet sadaļā Foto galerijā.
Komentāri