Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Juris no “Jauno Jāņu orķestra”

Mairita Kaņepe
00:00
09.01.2019
13
Informē Par Animācijas Filmu

Komponists, filmas mūzikas autors Juris Kaukulis piedalās preses konferencē, kurā informē par animācijas filmu "Saule brauca debesīs".

Jauno mūzikas albumu “Saule brauca debesīs”, kuru veido komponista Jura Kaukuļa 17 dziesmas, pamanījuši dažāda vecuma klausītāji. Gada nogalē disks tika nodots publikai.

Bērni dziesmās izjūt pasakainu stāstu, pieau, arī laikam ejot . Dzīvojam politiski mainīgā laikā, tāpēc melodijas ar tautasdziesmu vārdiem var iegūt arī kontekstu neatkarīgi no filmas, kurā tās skan.

Cēsīs pie filmas skatītājiem Juris Kaukulis bija braucis no Siguldas. Tur ir viņa ģimenes mājvieta. Arī uz Siguldu, tāpat kā uz Cēsīm, no Rīgas pārceļas aizvien vairāk ģimeņu ar maziem bērniem, arī mūzikas grupas “Jauno Jāņu orķestra” vadītāja un komponista Jura Kaukuļa ģimene.

– Filmai sacerētas 17 dzīvesprieka pilnas dziesmas, kurās vecākā paaudze saklausīs tautasdziesmu rindiņās iekļautās dzīves gudrības, bet jaunākajai paaudzei dziesmas šķitīs kā mūsdienu mūzika – it kā viss vienkārši un skaidri saprotams. Kā notika moderno melodiju sacerēšana?

– Tas bija aizraujoši. Filmas veidošanas gados mana mūzika piedzīvoja pat vairākas piedzimšanas. Pirmā notika, kad runāju ar režisori Rozi Stiebru par to, kādi būs filmas tēli. Kaut kas jau mūzikas partitūrā bija jāpamaina, kad tēlus ieraudzīju krāsās. Filmas tapšanas gaitā animācijas tēli mainīja raksturu. Trešā reize, kad atkal strādāju pie dziesmām, ieraugot, kā mākslinieki iekrāso filmas fonus un tēli iegūst jaunus akcentus. Pašās beigās vēl strādāt atnāca trokšņu veidošanas mākslinieks.

– Tātad arī trokšņi, bez kuriem nevar būt mūsdienu multfilmas, ietekmēja mūzikas skanējumus?

– Tā bija. Ierodoties uz “Saule brauca debesīs” pirmizrādi, ieraudzīju, cik daudzi esam bijuši iesaistīti filmas veidošanā. Sapratu, cik liels darbs bijis režisoram, kurš mūs visus vadījis. Kad rakstīju mūziku, ar režisori Rozi Stiebri ļoti labi sapratāmies, sadzīvojām. Viņa visu bija izdomājusi, prata apvienot cilvēkus darbam komandā. Režisore prata arī turēt grožus, jo katrs taču ir citāds. Tāpēc zinu teikt – visgrūtākais darbs pie filmas ir režisoram.

– Lai gan pasakās viss beidzas laimīgi, filma patiesībā vēsta, ka cilvēki nevar palikt nemirstīgi. Ekrāns rāda, cik daudzi jau mūžībā ar akmens sejām pazemē. Kā to uztver mazie skatītāji?

– Siguldā, tiekoties ar skatītājiem, mazs puisītis pateica, ka nu viņš zinot, kas ir mūžība – daudz, daudz sastingušu seju viena pie otras, kā filmā parādīts. Zēns sacīja, ka viņš arī tā sazīmēs sejas un mājās pielīmēs pie sienas.

– Kā jau latviešiem pieņemts, sliktais atkal ir Vilks, Kaziņa ir labsirdīga, bet naiva. Savukārt liktenīgā sieviete skaista, taču ar tik nocietinātu sirdi, ka kļūst baisi. Kā tapa mūzika dažādiem pasakas tēliem?

– Pēc mana prāta filmā tumšo spēku grupējuma nav. Ne Kaziņa, ne Vilks, pat ne Selēna nav tādi. Kaziņa ar Vilku labi saprotas. Kaziņa pabaro Vilku un allaž saka, ka viņš ir pats labākais. Puisī Vilkā, bet jo īpaši Kaziņā pieaugušie var atpazīt sevi. Jo tēli un viņu raksturi līdzīgāki cilvēkiem, jo pieaugušajiem skatītājiem labāka sajūta.
– Kad komponistu pārņem uztraukums par paveikto?

– Visu laiku bija uztraukums, kā skanēs, kā būs. Kopā bijām strādājuši 60 cilvēki, visi juta uztraukumu. Kad uzrakstīju pirmās četras dziesmas, man teica – ne tā, ne tā, pat ne ceturtā dziesma nav laba. Kad animatori jau bija uzzīmējuši filmai arī Mūžības sienu, kur nonāks viens no varoņiem, man jau sacīja ko citu. “Pirmā no tavām atnestajām dziesmām ir vislabākā. Taču pirmo mūziku rakstīju Selēnas tēlam, kurš pēc tam, arī uzzīmēts, neizskatījās pēc tā, kādu redzam filmā uz ekrāna.

– No radošas ieceres līdz rezultātam esot pagājuši vairāki gadi. Vai tiešām tikai tad, kad visu filmu saliek kopā, autori var uzzināt, vai viņu darbs ir patiesi izdevies?

– Jā! Skatītāji tagad nosaka, vai mūsu kopīgais darbs ir izdevies.

– Vai kaut kas tā arī palika plauktā un nenonāca filmā?

– Bija domāts, ka filmā būs arī Lapsiņa, bet uz ekrāna tā arī neparādījās. Ļoti ceru, ka šo Lapsas stāstu ar režisori Rozi Stiebru mēs turpināsim citā filmā. Dziesmas bija ļoti viegli rakstīt. Par to liels paldies Rozei Stiebrai, kura vairāku gadu garumā ļoti uzmanīgi bija atlasījusi un sakārtojusi tautas dziesmu vārdus.

Filmā ir vairāki līmeņi. Varoņi dodas arī savās dienas gaitās un sarunājas. Viņiem piemīt īpašības un vajadzības, kas piemīt mums katram. Tam visam pāri kā senču koris dzied ”Jauno Jāņu orķestris”, kurā dziedu es, Ieva Strode un reizēm arī Valērijs Cīrulis. Šīs tautasdziesmas rada sava veida kosmosa sajūtu, un mēs esam teicēji.”

Albumu viegli klausīties, to daudzviet atskaņoja Ziemassvētkos, ģimenes saietos ap Jauno gadu, jo var dziedāt līdzi. Juris Kaukulis tagad spriež, ka sadziedāšanās vērtais muzikālais materiāls, kas zina, skanēs arī Jāņos, kur paaudzes pulcējas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
113

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
47

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
29

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
79

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
64

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
23
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
15
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi