Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Jubileju sagrieza dejā 

Sarmīte Feldmane
15:23
07.02.2024
243
Mikelis

Priekuļu vidējās paaudzes deju kolektīvs “Miķelis” 30. darbības jubilejā ikvienu aicināja uz “Vakariņu pie “Miķeļa

Sabrauca draugi, ar kuriem kopā dejots dažādos svētkos uz dažādām skatuvēm. Katrs sveicienam bija atvedis dejas no sava repertuāra – jestras, humora pilnas, liriskas.

“Dārdari” no Rīgas, “Me­tenis” no Apes, “Mūri” no Mūr­muižas, “Piebaldzēni” no Jaun­piebalgas, “Raitais solis” un “Saulgrieži” no Cēsīm,    “Zeperi” no Līgatnes, “Straupe” no Strau­pes sacentās deju soļos ar jubilāriem. “Miķelis” bija sagatavojis dažāda rakstura dejas un patiesi pārsteidza. Dejoja gan tie, kuri savulaik bija kolektīva dibinātājos, gan tagadējie dalībnieki.

“Gribējām parādīt, ka esam dažādi, meklējam ko jaunu. Kon­certā bija dejas, kas pašiem patīk. Labprātāk iestudējam jaunas, negribas celt ārā no pūra,” stāsta vadītājs Māris Brasliņš. Pārstei­gums ne vienam vien bija horeo­grāfes Lilitas Jansones dejas “ Kur palika muzikanti” un    “Ne­tīšām es apskāvu cita vīra līgaviņu”. “Miķelis” Lilitai kopā ar muzikanti Indru Kumsāri bija uzticējis vadīt vairāk nekā divas stundas garo koncertu.

Par “Miķeli” katram dejotājam ir savs stāsts, savas atmiņas, bet visi ir gandarīti un lepni, ka piederīgi tieši šim kolektīvam.    Bijušie dejotāji Vilnis Ungurs un Juris Kalniņš smejot uzsver, ka “Miķelis” ir pirmais Dānijā dibinātais vidējās paaudzes deju kolektīvs. Toreiz uz Dāniju aizbrauca Priekuļu selekcijas stacijas deju kolektīvs un atgriezās divi. Viens no tiem “Miķelis”, arī otrs – “Jumis” – svinēs 30 gadu jubileju.

Toreiz sākums nebija viegls. Priekuļu kultūras namā bija mēbeļu veikals, mēģinājumi notika skolā. “Bija jāpierāda. Paši gādājām tērpus, uzstājāmies koncertos, līdz kļuvām par pagasta kolektīvu,” atceras    Aigars Penezis. Viņš tāpat kā Valdis Nītiņš, Jana Barinova, vadītājs Māris Brasliņš aizvien ir “Miķeļa” pamats.

“Ienāk jauni dejotāji, viņi piemērojas mums, jo pamats ir palicis,” uzsver Valdis.    Ruta Pur­vinska atgādina, ka “Miķelis” bija viens no pirmajiem    Latvijas kolektīviem, kas iesaistījās Ei­ropiādē. Festivālos pabūts daudzviet Eiropā, un katrreiz atvests kāds piedzīvojumu stāsts. “Spā­nijā aizbraucām pie mītnes vietas, redzam, dalībnieki ģērbjas un mazgājas pagalmā. Vai tas iespējams, kādos apstākļos dzīvosim – sašutums bija ne pa jokam. Tās izrādījās bija atvēsināšanās dušas, viss bija kārtībā,” atmiņās kavējas Ruta, bet Sanita Ungura atgādina, ka regulāri braukts ciemos pie draugiem Dānijā un neaizmirstams palicis 18.novembra koncerts.

“Bijām jauni un dulli, piedzīvojumu netrūka. Vienīgais, kas nepatika, ka kolektīvam skatēs tika prasītas pirmās vietas. Nekad neesam bijis švaks kolektīvs, bet tās prasības nomāca dejotprieku,” pārdomās dalās Juris Kalniņš.

Bijušie dejotāji uzsver, ka “Miķeli” raksturo    spridzīgums, dzīvelīgums, piedzīvojumi. “Ja kas ne īsti pareizs gadās, vienmēr pratuši izkulties, neapjukt. Ja mūzika pārtrūkst,    dancojam tālāk,” saka S.Ungura, bet pārējie uzsver, ka vadītājs Māris visus šos gadus pratis “Miķeli” saturēt kopā, pacietis katra niķus.
Santa Žvīgule un Guna Bon­zaka “Miķelī” ir vairākas sezonas. Guna atklāj, ka skolas gados dejojusi “Miķelēnos”, kad pēc studijām atgriezās dzimtajā pusē, sāka dejot “Miķelī”. Ja par piedzīvojumiem, tad Santai atmiņā pēdējais brauciens uz Krieviju. Festivālā kolektīvs sniedza koncertus dažādās pilsētās.    “Mājup­ceļā aizkavējāmies, pie robežas nokļuvām, kad pēc dažām minūtēm beidzās vīzas termiņš. Satraukums bija ne pa jokam. “Kā jau ar “Miķeli”, viss beidzās labi,” teic Santa.

Dejotāji atzīst, ka ne mazāk būtiska par dejošanu ir domubiedru kopābūšana. V. Nītiņš    atklāj, ka “Miķelī” ir tieši pusi mūža. “Ir tradīcijas, kuras nevar neievērot. Ziemassvētkos ir vairāku kilometru pārgājiens, ceļam sniegavīrus, jautrojamies. Pēc tam ir “Mikoļņika” vārīšana. Katlā tiek likts tas, ko kurš sagādājis, un iznāk ļoti garda zupa,” pastāsta Valdis, bet ne viens vien atceras, ka, ienākot kolektīvā, tieši jaunajam    dejotājam vienmēr jāsagādā kāds konkrēts produkts, ko katrā veikalā nenopirkt. Kas tas ir – jāiet dejot “Miķelī”, tad var uzzināt.

Horeogrāfe Lilita Jansone atzīst, ka “Miķelis” ir draudzīgs    un mazdrusciņ ķerts kolektīvs. Un reizē mērķtiecīgs, jo citādi tas nebūtu ar savu raksturu. “Pie­baldzēnu” vadītāja Lāsma Sku­tāne ir tieša: “Šarmanti taisa špāsīgas šeptes.”

Jubilejas koncerts node­jots. “Miķeļa” draugu un atbalstītāju, dejotāju radu apsveikumi saņemti.    Māris Brasliņš saņem    Lat­vijas Nacionālā kultūras centra Atzinības rakstu par ilggadēju, godprātīgu darbu, radošu ieguldījumu kolektīva darbībā, Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un attīstībā.

“Jubileja nosvinēta,” gandarīts M.Brasliņš un atklāj, ka ballējuši līdz sešiem rītā. Bet trīsdesmitgadniekam “Miķelim” jau zināmi arī koncertu plāni. Martā brauks uz Cēsīm pie “Raitā soļa”, koncertzālē dejos. “Viss turpinās,” tā “Miķeļa” vadītājs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci

00:00
24.06.2025
3

Aina Karele Jūnijā ar laiku neko nevar sarunāt. Tāpat kā ar bitēm biškrēsliņos. Saule spīd vai lietus līst – laiks paskrien mums garām. Vēl ceriņos laimi meklējam, bet pļavā jau vanagzirnis pinas pa kājām. Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci: mīl vai nemīl tevi kāds, ar sāpēm un bez prāta? Un neviens nezina, un jāpazīlē […]

Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

00:00
22.06.2025
33

Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

00:00
21.06.2025
143

12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

Sarunu un demokrātijas svētki

00:00
20.06.2025
64
1

Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

00:00
19.06.2025
50

Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi