Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Jaunā paaudze lasa angliski, ne latviski

Sarmīte Feldmane
14:39
12.01.2024
18

Kad runā par lasīšanu, aktualizējas divas tēmas – grāmatas ir dārgas un bērni nelasa. Toties palielinās izlasīto grāmatu skaits    bibliotēkās. Aizvien pieprasītākas ir grāmatas angļu valodā, arī to piedāvājums bibliotēku krājumos pamazām papildinās.

Prioritāte grāmatām latviešu valodā

Cēsu Centrālās bibliotēkas galvenā speciāliste Aija Lauberga uzsver, ka grāmatu iegādē bibliotēkām vienmēr prioritāte būs izdevumi latviešu valodā. “Ja varam atļauties, tad tiek nopirkta arī kāda grāmata angliski,” stāsta A.Lauberga un piebilst, ka pieprasījums pēc grāmatām angļu valodā aizvien palielinās.    “Jau­nieši meklē daiļliteratūru angļu valodā. Ir    saraksts ar tiem izdevumiem, par kuriem interesējušies lasītāji. Ja būs iespēja, kādas tiks nopirktas,” saka galvenā speciāliste un uzsver, ka bibliotēkas ir pateicīgas tiem, kuri dāvina grāmatas angļu valodā. Tādu krājumā ir daudz.

Cēsu Centrālās bibliotēkas kopkatalogā visās novada publiskajās bibliotēkās ir 2851 nosaukuma daiļliteratūras un bērnu literatūras    izdevumu angļu valodā. Cen­trālajā bibliotēkā – 1400, tai skaitā bērniem 150, Priekuļu bibliotēkā – 133 nosaukumu grāmatas, Līgatnes pagasta bibliotēkā – 88, Jaunpiebalgas pagasta – 35, Līvos – 11, pārējās ir mazāk vai nav nemaz. “Kur izdevumu angļu valodā maz, tie, kas ir,      lielākoties ir grāmatas bērniem. Ja bibliotēkā nav grāmatu angliski, tātad nav pieprasījuma, jo bibliotekāres seko līdzi tam, ko lasītāji vēlas,” saka Cēsu Centrālās bibliotēkas direktore Natālija Kra­ma. Grāmatas krievu valodā novada bibliotēkas gandrīz nepērk, vien kādu, jo ir lasītāji, kuri vēlas lasīt oriģinālvalodā, nevis tulkojumu.

A.Lauberga pastāsta, ka bibliotēkā    daudzi meklē mācību grāmatas par mārketingu, menedžmentu, par pirmsskolas izglītību.  Diemžēl publiskā bibliotēka nevar atļauties tādas iegādāties. Taču var arī jautāt, vai publiskajā bibliotēkā jābūt speciālajai  mācību literatūrai angļu valodā, kas nepieciešama studentiem, skolēniem. Ar tām būtu jānodrošina izglītības iestādēm. Daudz grāmatu angļu valodā ir novada vidusskolu bibliotēkās.

Oriģinālvalodā cits baudījums

Priekuļu pagasta bibliotēkas bibliotekāre Agnese Šteinberga pastāsta, ka pirms dažiem gadiem grāmatu krājums angļu valodā bijis pavisam niecīgs. Tad populāras bija grāmatas jauniešiem, fantastika. Bibliotēkas plaukti tika papildināti ar detektīviem, romāniem, un tie atrada savus lasītājus.

“4.klases skolēni izteica vēlēšanos lasīt angliski un lasa.    Bērnu vidū patlaban populārākie ir    Deiva Pilkija “Dogmena” sērijas izdevumi latviešu valodā. Tagad ir arī angliski. Ir skolēni, kuri bibliotēkā prasa grāmatas tikai angļu valodā,” stāsta bibliotekāre un vērtē, ka jaunieši labprāt lasa arī e-grāmatas, tās iegādājas internetā, kur, protams, angļu valodā izdotās ir lētākas. Viņi lasāmvielu nemeklē bibliotēkā. Dažādu paaudžu pieaugušie, arī seniori, ja vien prot valodu, izvēlas lasīt oriģinālvalodā.

Priekuļu bibliotēkā grāmatām krievu valodā ir savi lasītāji, arī ukraiņi. Iecienītākie ir detektīvi. “Finansējumu  atvēlam    izdevumiem arī angļu un krievu valodā, bet vienmēr prioritāte ir grāmatas latviešu valodā. Taču katru grāmatu svešvalodā izlasa vairāki lasītāji, pērkam ne jau vienam,” saka    A.Šteinberga un uzsver, ka bērni, jaunieši lasa, nav pamata satraukumam, bet viņi nelasa latviski. Tas jau ir kas cits.

Līgatnes pagasta bibliotekāre Madara Vorza pastāsta, ka vismaz mēnesī viena grāmata angļu valodā tiek iegādāta.    “Ir lasītāji, kuri vēlas lasīt angliski, bijis arī kāds ārzemnieks.    Grāmatas angliski ieinteresē jauniešus. Lasa un gan jau paņems rokās arī izdevumus latviski,” pārdomās dalās bibliotekāre M.Vorza, piebilstot, ka diemžēl    nemaz ne tik reti nākas vilties tulkojumos. Viņa pastāsta, ka pēdējā laikā kāda izdevniecība tulkotajām grāmatām nemaina vāku oriģinālo noformējumu un lasītāji uzreiz atpazīst izdevumu. Tiem, kuri seko līdzi literatūrai, tas ir svarīgi. Gadījies, kad kāds gaida tulkoto grāmatu, izrādās, tā jau krietnu laiku ir plauktā, bet to var atpazīt, vien palasot, jo vāka noformējums neatbilst saturam, nemaz nerunājot par nosaukuma interpretāciju.    M.Vorza pastāsta, ka pagasta bibliotēkā nav grāmatu krievu valodā, jo nav pieprasījuma, ja ir interese – tās pieejamas pilsētas bibliotēkā.

Ir pieprasījums un piedāvājums   

Cēsu grāmatnīcā “Globuss” ir visplašākais grāmatu piedāvājums angļu valodā. Vadītāja Dana Sunepa pastāsta, ka tās aizņem trīs plauktus un izliktas arī uz galda. Pirms pāris gadiem grāmatnīcā bija viens neliels plaukts, kur tika piedāvāti ap 30 izdevumiem, tagad to ir simtos.

“Ir dienas, kad apmēram vienādu skaitu grāmatu pārdodam latviešu un angļu valodā. Grā­matnīcā pieejami paši jaunākie izdevumi. Ir grāmatas, kuras ir    gan    latviski, gan angliski,” stāsta D.Sunepa.

Cītīgākie grāmatu pircēji ir no 12 līdz 18 gadu vecumam. Jaunāki bērni nāk kopā ar vecākiem un izvēlas interesējošus izdevumus. “Jaunieši labprāt lasa, bet angliski, ne latviski. Viņu vidū iecienīti ir detektīvi, fantāzijas, arī romāni. Jaunieši ir zinoši, meklē konkrētas grāmatas. “Netflix” noskatās filmas un pēc tam grib izlasīt grāmatas, pēc kurām tās uzņemtas. Pieaugušie cītīgi seko līdzi jaunumiem literatūrā, zina, kad kādas sērijas vai autoru grāmatas iznākušas, un meklē tās grāmatnīcā,” ikdienas vērojumos dalās grāmatnīcas vadītāja un piebilst, ja pārdošanā viena grāmata ir angliski un latviski, tad reti kurš pērk tulkojumu. D.Sunepa atzīst, ka pārdomas raisa tulkojumu kvalitāte, kas ne vienmēr lasītājam atklāj autora uzrakstīto oriģinālvalodā.

Grāmatas angļu valodā lielākoties ir lētākas nekā tās, kuras izdevušas Latvijas izdevniecības. Angliskie izdevumi parasti ir mīkstos vākos, kvalitatīvi iesieti.
“Regulāri sūtām bibliotēkām latviski iztulkotu informāciju par jaunākajiem izdevumiem angļu valodā. Tā noder, ja bibliotēkas lasītāji interesējas par konkrētiem darbiem,” teic D.Sunepa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi