Rīt Līgo vakars, tad Jāņu diena. Ierasts domāt, ka latviešiem šis ir mīļākais laiks vasarā, kad ļauties kārtīgai svinēšanai. Kā svētkus aizvadīt- mājās, draugu lokā vai kuplos ziņģēšanas pasākumos – ir katra paša ziņā. “Druva” pirmssvētku dienā satika daudzus Jāņa bērnus, lai pārliecinātos, ka gada īsākajai naktij netrūks dziesmu, danču, ko tur liegties, arī siera, alus un daudz augstu ugunskuru, kas sasildīs visu pasauli.
Aija Ķimene no Madonas rajona Aronas pagasta: “Brauksim pie Aiviekstes līgot! Cepsim šašlikus, līgosim, kursim ugunskurus. Man Jāņi ir tie vismīļākie svētki, laikam jau no bērnības, kad tētis Lubānas pusē bija izslavēts aldaris. Bērnībā līgošana bija pamatīga, bijām diezgan trūcīgi, bet savs mazumiņš gaismas jau visiem tiek. Un Jāņos ir jādzīvo tikai pie dabas!”
Biruta Kukaine, cēsniece: “Līgo dienā vēl būs jāstrādā. Man patīk te tirgū vērot, kā cilvēki uz svētkiem iepērkas, kā priecīgi staigā! Nav nekāda vaina! Cilvēkiem jau svētkus vajag, un Jāņi ir vasaras vispriecīgākie svētki! Paši gan nekā īpaši negatavojamies. Ne kur iešu, ne braukšu. Mums mājā ir kamīnvieta, savs dīķītis, un tur arī palīgosim! Protams, ka Jāņi ir jāsvin, bet katram jau gribas ko citu! Mums patīk tā mierīgi, citam svētki kļuvuši par izdzeršanos.”
Ilze Saulīte, cēsniece: “Vēl īsti neesmu izplānojusi, kur svinēšu. Noteikti būsim kopā ar draugiem! Faktiski visur var labi nolīgot Jāņus. Esam arī pie jūras bijuši. Tas ir jauki, ka visu nakti nosvini, no rīta vari ieiet jūrā nopeldēties! Domāju, ka katram latvietim jau no dzimšanas Jāņi ir svētki! Nu, tā tas tiešām ir!”
Ilze Veidemane, Aivars un Jānis Kalniņi no Ainažiem un Rīgas: “Jāņi paies lauku mājās Piebalgā. Gribas būt kopā ar draugiem, radiem. Varbūt uz kādu zaļumballi aiziesim! Tagad braucam, sakopsim vēl sētu, dobes, lai kaimiņi neaplīgo!
Katru gadu priecājamies par Jāņiem un gaidām nākamos. Kāpēc gaidām? Tie ir latviešu svētki. Varam saposties, tad atpūsties. Ja mazliet pa jokam, tad tas tā priecē, ka radi un draugi satiekas ne tikai kapu svētkos. Kopā varam cienastu baudīt, Jānim tiks kronis un māla alus kauss, bet pārējiem pīrāgi, cepta gaļa un žāvētas zivis, arī alus un siers.”
Linda Ērgle no Priekuļu pagasta: “Parasti braucam vai nu uz lauku mājām pie Rūjienas, vai taisām pikniku mājās. Šogad mamma ierosināja un visi brauksim uz Raiskumu. Svinēsim daudzi draugi un radi kopā, būsim tādā lielā barā! Jāņi ir latviešu un tādi ļoti jauki svētki, tāpēc sēdēšana pie televizora gan neder! Man liekas, ka Jāņi ir mūsējie svētki, nepatīk tāda Valentīndiena, helovīni! Jāņi paiet pie dabas, ir puķītes, vainadziņi, tā ļoti mīļi!”
Rainers Zariņš, cēsnieks: “Kaut kur jau aizbrauksim, bet pietiek ar tādu mazu kopā būšanu. Kopš bērnības Jāņi vienmēr ir svinēti ģimenes lokā, kad paši esam dziedājuši, dejojuši. Tagad kādu šlāgerīti arī uzliekam un paklausāmies! Kāpēc latvieši svin Jāņus? Latviešiem tā ir sena tradīcija, lai arī tauta tik daudz pārdzīvojusi – karus un izvešanas -, tā vienalga saglabā šo savu identitāti. Tie ir tautas iedibināti svētki, tie paliks!”
Ilona Klince, Biruta Seržante, līgos Raunas pagastā: “Sāksim līgot jau šodien! Vispirms svētki būs deju kolektīvā, tad dosimies uz lauku māju un darīsim visu kā bērnībā. Kursim pat divus ugunskurus! Mums jau liekas, ka dziesmu svētki, Jāņi, arī Skroderdienas ap saulgriežiem grozās. Bez tā visa vasaru būtu grūti iedomāties!” Apkopojusi Ilze Kalniņa
Komentāri