Piektdiena, 11. oktobris
Vārda dienas: Monta, Tince, Silva
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Jādzīvo ar domu palīdzēt

Druva
00:00
01.12.2007
4
5lp Jaanis Kalnins

Jau nākamnedēļ Valsts policija svinēs dzimšanas dienu, beidzot arī policistiem būs svētki. Bet ikdienas darbs ir smags un ne vienmēr tas tiek novērtēts.

Par darbu policijā, par sabiedrību un cīņu ar vējdzirnavām “Druva” sarunājās ar Valsts policijas Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieku Jāni Kalniņu.

– Kā sākās jūsu ceļš uz policiju?

– Tiesībsargājošās iestādēs – agrāk milicijā, tagad policijā – strādāju kopš 1983. gada. Kādu laiku biju Ceļu satiksmes drošības direkcijā, bet 2000. gadā atgriezos policijā. Sfēra labi zināma, radies savs redzējums. Šobrīd grūti spriest, vai policistiem darbs ir aicinājums, vai strādājam idejas vārdā.

Beidzot augstskolu, viens no iemesliem uzsākt darbu milicijā bija iespējamais dienests armijā. Padomju armija ar tā laika kārtību nebija pieņemama daudziem, arī man, tādēļ izvēlējos dienestu milicijā. Arī daudzi tagadējie advokāti, uzņēmēji ir kādu laiku strādājuši milicijā.

Salīdzinot, kāda bija policija agrāk un šodien, jāatzīst, ka tā kļuvusi demokrātiskāka. Vairāk tiek ņemtas vērā darbinieku vēlmes, izveidota arodbiedrība, tiek maksāts par nakts stundām. Tolaik tā nebija. Tomēr sabiedrībā pret miliciju bija lielāka cieņa.

– Vai policista darbā nepieciešama misijas apziņa?

– Padomju laikā ļoti tika uzsvērts, cik darbs milicijā ir vajadzīgs, ka jāsargā valsts un tautas manta, kārtība. Šobrīd ideoloģiskā puse netiek uzsvērta, darbs policijā ir pielīdzināts jebkuram citam.

Likumā par policiju noteikts, ka tā ir valsts militarizēta struktūra, kurai deleģēti pienākumi aizsargāt, ar to ikdienā arī cenšamies tikt galā.

Pārejot no sociālistiskās uz kapitālistisko iekārtu, viss kļuvis pakārtots jautājumam cik man par to maksās. Ir tirgus attiecības, misijas apziņa mazinās. Ja cilvēks nesaņem adekvātu atalgojumu, viņš meklē citu darbavietu. Tādēļ darbinieki nāk un iet, nav stabilitātes. Šobrīd mums pārvaldē no 126 štata vietām nav aizpildītas 16. Tas ir vērā ņemams rādītājs.

Ja policistam prasa, cik lielu algu vajadzētu, tad, manuprāt, kritērijs būtu viens – ja pie policijas stāvētu rinda ar strādāt gribētājiem un visas štata vietas būtu aizpildītas, tad alga būtu pieņemama.

– Kā vērtējāt policistu, tai skaitā arī Cēsu rajona pārvaldes darbinieku piedalīšanos piketā pie Saeimas?

– Mēs novēršam un apkarojam noziegumus, par to vajadzētu saņemt arī adekvātu atalgojumu. Visiem taču ir ģimenes, bērni, visiem ir par kaut ko jāmaksā. Darba apjoms nemazinās – palielinās transporta līdzekļu, sabiedrisko pasākumu skaits. Tas ietekmē darbu.

Ja policisti piketē un nav apmierināti ar algām, jārēķinās ar to, ka daļa zinošu, pieredzējušu policistu ar laiku aizies no darba, bet piemēroti cilvēki vienkārši nenāks strādāt uz policiju. Ja būs valdības atbalsts, finansējums, būs arī cilvēki, kas strādās. Būs lielāka konkurence, celsies zināšanu un pieredzes līmenis, līdz ar to uzlabosies arī darba kvalitāte.

Pirms pāris gadiem policistiem nebija ļauts apvienoties arodbiedrībās, tagad likums mainīts un tas ir iespējams. Arī mūsu rajona policijas pārvaldē ir arodbiedrības aktīvisti, kuri cīnās par savām interesēm. No vadības puses nebūtu loģiski iesaistīties arodbiedrības aktivitātēs, taču ar Valsts policijas vadību regulāri pārrunājam problēmas un iespējamos risinājumus.

Rokas nav nolaidušās. Uzskatu, ka policijā uzlabojumi noteikti ir vajadzīgi un tie būs. Pagaidām laika vēl bijis par maz, lai policijas struktūra tiktu sakārtota. Šobrīd aktuāla ir arī reģionālā reforma.

– Kā vērtējat policijas prestižu?

– Sabiedrībai biežāk, turklāt sakāpināti, tiek stāstīti policistu pārkāpumi, ne labie darbi. Ja policija kaut ko nav izdarījusi, tas tiek pasniegts pārākā pakāpē. Taču, kad problēma ir atrisināta, iznākums nevienu īpaši neinteresē. Mēs gan arī necenšamies policijas vērtējumu izteikt izmeklēšanās sākumā, bet vispirms pūlamies pēc iespējas ātrāk savākt informāciju, uzklausīt visu pušu viedokļus, izdarīt ekspertīzes, bet tas prasa laiku. Tas, ka policijas darbs ir apjomīgs, laika ietilpīgs, nevienu

īsti neinteresē.

Cēsis un rajons ir kultūras aktivitātēm pārsātināts, vienmēr ir nepieciešama arī policistu klātbūtne. Jautājums, vai varam nodrošināt tik lielu policistu skaitu, lai pasākumā garantētu pilnīgu drošību. Protams, cenšamies, bet visiem un visur policisti nevar piestāvēt klāt.

Popularitāte vai nepopularitāte veidojas arī, ņemot vērā policijas kā represīvas institūcijas būtību. Ir likumi un ir arī sodi par to pārkāpšanu. Par to nevar vainot policistu, kuram jāpilda pienākumi. Taču, jo labāk policists strādā, jo vairāk pārkāpumu atklāj, jo viņš ir tautā nemīlētāks, tomēr ļoti daudz atkarīgs no paša darbinieka. Jābūt zināšanām, individuālai pieejai, būtiskas arī personiskās īpašības.

Policistam jābūt psiholoģiski gatavam noskaitīt līdz desmit, pieņemt pareizo lēmumu un rīkoties tā, lai nenodarītu ļaunumu. Policistam ir jāpalīdz cilvēkiem, jānovērš noziegumi, un ar šo domu ir arī jādzīvo.

Taču atliek kādam saskarties ar policistu, kurš savus pienākumus pilda negodīgi, kā no šī gadījuma veidosies priekšstats un attieksme pret policiju kopumā.

– Tā ir. Turklāt izveidojies stereotips, ka liela daļa policistu ņem kukuļus.

– Protams, nevaru par simts procentiem apgalvot, ka nekas tāds nenotiek. Tādi gadījumi ir bijuši pirms diviem, trim gadiem, bet pēdējā laikā gan nav. Valsts policijā arī izveidots speciāls dienests – iekšējās drošības birojs, kas izskata policistu pārkāpumus. Ja cilvēks negrib ziņot mums, var informēt šo dienestu. Ir arī anonīmie telefoni. Cilvēkiem nevajadzētu slēpt šādu informāciju. Ir svarīgi, lai zinām, kas notiek, un varam problēmu risināt.

Šādi pārkāpumi vairāk saistās ar ceļu policiju. Taču kādēļ ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēji dod

vai piedāvā kukuļus? Ja cilvēks dod kukuli, tad arī pats ir pārkāpējs. Ja esi pārkāpis noteikumus, saņem sodu, ja neatzīsti savu vainu, lēmumu iespējams pārsūdzēt.

Uzskatu, lai novērstu iespējamās problēmas, ceļu policista un pārkāpēja kontaktēšanās mirklim jābūt minimālam. Vācijā, Somijā, arī Zviedrijā ir pārvietojamie autoradari, kas fiksē pārkāpuma brīdi, pēc tam materiāls, kurā norādīts soda lielums, tiek nosūtīts pārkāpējam. Ceru, ka drīz šādas iespējas būs arī pie mums. Likumdošana ir vairāk vai mazāk sakārtota, tikai jānodrošina tehniskās iekārtas.

– Policistiem regulāri jāsaskaras ar milzīgu psiholoģisko spriedzi.

– Jā. Policista ikdiena paiet negācijās. Kaut kas labs notiek ļoti reti. Piemēram, dzērājs, kuru policists aiztur, bieži vien nākamajā dienā no darītā un teiktā atceras stipri maz, bet policistam nereti jāuzklausa dažādas muļķības un riebeklības, turklāt vēl jāiztur fiziski uzbrukumi. Ar to jāsamierinās. Nevaram atļauties uzvesties tā, kā aizturētais. Taču pēc tam aizturētais, iespējams, nemaz nesaņems sodu, viss atkarīgs no pierādījumu bāzes.

Uzskatu, ka policistiem, kuri ikdienā saskaras ar negācijām, dzērāju pārvietošanu uz izolatoru, noziegumu atklāšanu, noteikti nepieciešamas un ļoti noderīgas būtu konsultācijas pie psihologa. Šobrīd tiek risināts jautājums, lai policisti varētu vērsties pie psihologa Rīgā vai šeit, Cēsīs. Uzskatu, ka tam vajadzētu būt obligātam pasākumam, jo, iespējams, daudzi kautrēsies iet uz konsultāciju un atklāti parādīt, ka arī policists var salūzt.

– Vai dažubrīd policista darbs nelīdzinās cīņai ar vējdzirnavām, piemēram, skaidrojot, ka jāstaigā ar atstarotājiem, ka nedrīkst braukt alkohola reibumā?

– Tā ir. Pagaidām aizvien vēl nav sakārtota likumu mācīšana. Kā var būt tā, ka skolā nemāca pat ceļu satiksmes noteikumus, lai gan tie ikdienā ir svarīgi un to nezināšana tik bīstama? Mēs cenšamies iet uz skolām, stāstīt bērniem noteikumus, bet vai tā ir mācīšana? Drīzāk informācijas sniegšana, kas ir labais un kas sliktais, bet vai šīs zināšanas aizķeras, tas ir cits jautājums. Taču šai skološanai būtu jānotiek visa gada garumā, jābūt sistēmai.

Tomēr arī mūsu aktivitātēm ir rezultāti. Civilajā apģērbā pastaigājoties, ir redzēts, ka, stāvot pie luksofora, mamma rauj bērnu pāri ielai, bet viņš tomēr piesit kāju un ir spējīgs noturēties pretī un sagaidīt zaļo gaismu.

Tā ir, ka dažubrīd aktivitātes ar atstarotāju dalīšanu, Jāņu reklāmas kampaņām šķiet muļķīgas. Sanāk, ka visu laiku baidām, bet acīmredzot tas ir nepieciešams, lai cilvēki šīs lietas saprastu, lai ieaudzinātu, ko drīkst un ko ne, ka noteikumu neievērošana var maksāt dzīvību. Tomēr reklāmai ir jābūt tādai, lai aizķeras cilvēka prātā, bet to nevar panākt tikai policija vien.

Ir jāņem vērā arī, cik iesakņojušās ir demokrātijas saknes, kāds ir sabiedrības attīstības līmenis, finansiālais nodrošinājums. Tas viss nosaka vidi. Mūsu sabiedrība vēl noteikti mainīsies.

– Vai Cēsīs un rajonā ir droši?

– Kopš seniem laikiem problēmas ir bijušas. Noziegumu skaits ir bijis un ir lielāks salīdzinājumā ar blakus rajoniem – Madonu, Gulbeni, Alūksni. To ietekmē arī Rīgas tuvums. Lielākoties pie mums tiek izdarītas zādzības, kā arī likuma pārkāpumi, kas veikti alkohola reibumā – huligānisms, mantas bojāšana, arī auto zādzības un pēc tam bojāšana, sadedzināšana.

Jāņem vērā, ka teritorijas ziņā esam ceturtais lielākais rajons, te ir divas lielās šosejas. Arī kultūras un sporta aktivitātes mums daudz un dažādas, tas ietekmē situāciju. Ietekme ir arī Cēsu audzināšanas iestādei nepilngadīgajiem, jo daļa jauniešu pēc atbrīvošanas paliek Cēsīs. Mūsu rajonā ir arī vairākas rehabilitācijas iestādes, kur nepilngadīgie ārstējas no atkarībām. Arī tas atstāj ietekmi uz kriminogēno situāciju.

– Nākamnedēļ policija svinēs dzimšanas dienu. Ko šajā dienā vēlat kolēģiem, ko sabiedrībai kopumā?

– Kolēģiem noteikti vēlu veselību un izturību. Sabiedrībai kopumā būt vienam pret otru saprotošākiem, iecietīgākiem. Ne jau vienmēr problēmas ir jārisina tikai policijā. Arī sabiedrība var būt palīgs policijai, mūs informējot un atbalstot.

Savu rīcību vienmēr vajag pārdomāt. Turklāt noteikti mazāk vajadzētu lietot alkoholu, jo no tā bieži vien sākas lielākās problēmas. Jāpiekrīt teicienam – sargi pats sevi, tad Dievs tevi sargās…

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
79
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
40
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
39
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
82

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
48
1

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
123

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
14
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
13
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
30
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
36
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.