Zemnieku saimniecība „Āraiši” stāda kāpostus, lai tos skābētu pārdošanai.
Zemnieku saimniecības siltumnīcu vadītāja Līga Bondare skaidro, ka šogad kāposti aizņems tikpat lielu platību kā citus gadus: „Iestādām piecus līdz sešus hektārus – tik, cik mums ir zemes.”
Šķirņu izvēle gan šogad cita. L.Bondare stāsta: „Pagājušajā gadā izmēģinājām jaunu šķirni ‘Agresor’, mums tā iepatikās. Tagad tā aizņem lielāko platību, bet ‘Kraukaiser’ kas dominēja līdz šim,
ir tikai nedaudz. Secinājām, ka ‘Agresor’ ir daudz izturīgāka pret karstumu, galviņas ir skaistākas un neplaisā, tās ir arī vieglāk novākt.”
Svaigā veidā kāposti netiek pārdoti, visu ražu skābē. L.Bondare skaidro, ka ar izaudzētajiem kāpostiem pietiek, nav nepieciešams piepirkt klāt: “Audzējam tik, lai ziemā būtu darbs!”
Stādīšanai kaprīzais pavasaris netraucē, tāpat kā citus gadus, kāpostus stāda maija beigās. L.Bondare uzskata, ka laika apstākļi ir piemēroti, jo zeme vēl nav par sausu, ne arī par mitru: „Ja paspēsim šajās dienās kāpostus sastādīt, tad būs ļoti labi.”
Zemnieku saimniecība audzē arī tomātus un gurķus, tādēļ L.Bondare skaidro, ka: „Vispirms ir jāpadara darbi siltumnīcās un tikai tad tiekam tīrumā! Pirms stādīšanas kāpostu dēsti vēl arī jāsagatavo.”
Darbi rit raiti. Dienā tiek apstādīts hektārs, tomēr L.Bondare vērtē, ka, ja nebūtu dažādi blakus darbi siltumnīcās un strādnieki kāpostus stādītu no rīta līdz vakaram, tad platību varētu apstādīt trīs dienās.
Jau vairākus gadus „Āraišos” stādīšanu veic ar speciālu Somijā ražotu stādāmo mašīnu, kas gan vairs nav jauna. L.Bondare stāsta, ka jaunu tehniku iegādāties nav nepieciešams, jo ar šo stādīšana ir ērta un laba.
“Āraiši” ir Vidzemē pazīstami skābētu kāpostu ražotāji, produkciju pārdod, sadarbojoties ar „Mego” veikalu tīklu. Noiets skābētajiem kāpostiem ir. Arī tomātiem un gurķiem. L.Bondare uzskata, ka dārzeņu tirgu pagaidām negatīvi neietekmē importētā prece, kas dažkārt ir lētāka.
Komentāri