Divus gadus rajonā tiek īstenots Interreg III B projekts “Inovāciju aplis”. Tas noslēgsies oktobrī, bet galvenie pasākumi nu jau ir beigušies.
Projekta uzdevums – veicināt dažādu sabiedrības grupu sadarbību, meklējot inovatīvus risinājumus
pašvaldību attīstībai. Tajā iesaistījušās Alitus un Druskininku pilsētas pašvaldības no Lietuvas, Robertsforsas un Tranemo pašvaldības no Zviedrijas, Pleskavas un Murmanskas pilsētu pašvaldības no Krievijas, Suvalku pilsētas pašvaldība no Polijas, Notodenas, Ostfoldas un Finmarkas pašvaldības no Norvēģijas, Turi pašvaldība no Igaunijas, kā arī Dzērbenes, Inešu, Liepas, Taurenes, Straupes, Skujenes, Inešu, Vecpiebalgas, Veselavas pagasta pašvaldības un Cēsu pilsētas dome. Projektu Latvijā īsteno un koordinē Cēsu rajona padome.
“Inovācija ir jauns domāšanas
veids. Tā ir vadības, darba organizācijas un apstākļu, darbaspēka profesionalitātes līmeņa celšana,“ uzsver projekta koordinatore Rita Merca un atzīst, ka projekta gaitā bijušas daudzas vietējās aktivitātes. Nesen projekta koordinatori no mūsu rajona un projekta dalībnieki – jaunieši, kā arī politiķi piedalījās
izstādē “EXPO 2007“, kas notika Alitus pilsētā Lietuvā. Visu septiņu dalībvalstu pārstāvji prezentēja labāko veikumu – 53 vietējos projektus. Cēsnieki iepazīstināja ar pieciem – “Vidzemes uzņēmējdarbības un inovāciju centrs”, “Tu neesi viens”, ko īstenoja bērnu un jauniešu centrs, DA valsts ģimnāzijas jauniešu projektu “Karstais punkts”, tūrismam un vēsturiskajam mantojumam veltīto projektu – izdevuma “Cēsu rajona pilis un muižas stāstos, nostāstos un spoku stāstos” sagatavošanu un izdošanu, kā arī projektu “Inovatīvie demokrātijas modeļi pašvaldībās” par to, kā iesaistīt jauniešus pašvaldību lēmumu pieņemšanā un plānošanā, kā arī apgūt Lietuvas un Zviedrijas pašvaldību demokrātijas pieredzi sadarbībā ar jauniešiem un iegūtās zināšanas integrēt rajona pašvaldību darbā.
“Lietuvā izvērtēja paveikto, prezentēja un apbalvoja labākos projektus. Žūrijā mūsu rajonu pārstāvēja Aina Krastiņa, “Vindas” projektu speciāliste,” pastāstīja koordinatore, rajona padomes speciāliste Rita Merca. Viņa ir gandarīta par augsto vērtējumu, kādu saņēma mūsu dalībnieku paveiktais. Zelta balva tika par labāko starptautisko sadarbību, par jauniešu iesaistīšanos tajā. Tas ir vairāku gadu darba novērtējums. Partneri Zviedrijā, Krievijā, Lietuvā, Norvēģijā pateicās par kopīgi paveikto, par iesaistīšanu projektā. Tā laikā veidojas arī mūsu rajona pašvaldību un Norvēģijas, Ostfoldas reģiona pašvaldību sadarbība, kurā ieinteresētas ir abas puses,” stāsta Rita Merca.
Sudraba balvu saņēma jaunieši par TV raidījumu “Red point” jeb “Karstais punkts”, ko izstrādājušas DA Cēsu valsts ģimnāzijas audzēknes Laura Zvaigzne, Agija Rancāne un Krista Vītola.
Rita Merca uzsver, ka ne tikai tie projekti, kuri prezentēti Alitus, devuši ko paliekošu vai rosinājuši darboties. Ne tikai jauniešiem paliks atmiņā rīkotās akcijas, talkas, sporta dienas, ziedojumu vākšana. “Jaunieši ieinteresēti un aktīvi iesaistījās projektā, viņi varēja īstenot idejas, ieceres, mācīties strādāt komandā, sadarboties ar citu zemju jauniešiem, uzzināt daudz jauna, arī to, kā darbojas pašvaldības,” stāsta Rita Merca.
Ar novembri, projekta beigām, iesāktais turpināsies. Ir nodoms izveidot uz projektiem orientētu vietējo un reģionālo pašvaldību sadarbības tīklu. Tāds ir nepieciešams nelielām pašvaldībām. Jau Interreg II B programmā pieteikti divi projekti. Uzņēmēju, politiķu un jauniešu tikšanās reizē tika analizēts, kas nepieciešams pašvaldību un uzņēmējdarbības turpmākai attīstībai. Daudzi atzina – vajadzīgs inovāciju centrs, kurā var līdzdarboties visi, ne tikai pilsētnieki. “Norvēģijā ir šādi biznesa centri. Inovācijas ne no kā nerodas, ir jāmācās. Biznesa centrs taps sadarbībā ar Ostfoldas reģiona padomi, Cēsu domi un Rīgas Tehnisko universitāti. Universitātes speciālisti sniegs konsultācijas, te būs bibliotēka, pieejams internets. Galvenais – rosināt jauniešu interesi par uzņēmējdarbību, kā arī, iesaistoties kopīgos projektos, nostiprināt sadarbību ar Rīgas Tehnisko universitāti, “ uzsver “Inovāciju apļa” koordinatore un piebilst, ka nopietni jādomā, lai nākotnē Cēsīs būtu iespēja dienas nodaļā iegūt augstāko izglītību inženierzinātnēs, būvmateriālu ražošanā, materiālu zinātnēs. Ir iesniegts projekts Norvēģijas valdības finanšu atbalsta programmā, patlaban notiek tā izvērtēšana. Ir zināma ēka, kurā centrs tiks ierīkots, izstrādāts jau tehniskais projekts, ko apmaksājusi rajona padome.
Patlaban “Inovāciju apļa” koordinatori Cēsu rajonā Rita Merca un Lotārs Dravants devušies darba vizītē uz Murmansku Krievijā, kur tiks pārrunāta turpmākā sadarbība. Desmit jaunieši no Cēsīm savukārt gatavojas braucienam uz Pleskavu.
““Inovāciju aplis” ir no tiem projektiem, kurā iesaistījušies cilvēki ar daudzpusīgām interesēm. Arī ieguvēju loks ir ļoti plašs,” pārliecināta Rita Merca.
Komentāri