Pienācis atvaļinājuma laiks. Parādījušies brīvi brīži, lai uzmanīgāk pārlasītu avīzes, ne tikai tām pārskrietu ar acīm. Rezultāts daudzsološs un izglītojošs.
Aizpagājušā gadsimtā, latviešu pirmās atmodas laikā, vairāki jaunlatviešu vadoņi guva lielu slavu tautas brāļu vidū, radīdami virkni jaunvārdu. To ieviešanā ļaužu ikdienas valodā lieli nopelni bija tā laika latviešu laikrakstiem. Tiesa, rēķinoties ar jaunvārdu iespējamo nesaprašanu, avīzes tos centās paskaidrot, piemēram: vilciens (= eizenbāne); veikals (= bode, magazina); kareivis (= kara vīrs, karvīrs) u.t.t. Daudzi no tiem ieviesušies ikdienas praksē, un mums grūti iedomāties, kā gan bez tiem varētu iztikt. Protams, bija arī neveiksmes, un viens otrs no radītajiem jaunvārdiem tā arī nogrima aizmirstības miglā.
Jaunvārdi radīti arī vēlākos laikos. Šo rindu autors vēl atceras diskusijas, kuras risinājās latviešu padomju presē, kā gan īsti būtu jāsauc ielu krustojumā novietotais stabs ar trīskrāsu ugunīm, kuru, attiecīgā termina trūkuma dēļ, pēc krievu valodas parauga sauca par svetaforu. Garo strīdu īsais rezultāts – luksofors – jau sen ieguvis pilsoņa tiesības. Ne mazāk stabilu vietu ieguvis cits jaunvārds – dators, kuru pat mūsu angļu valodas uzvaras gājiena laikmetā reti kurš uzdrošinās aizstāt ar kompjūteru. Lūk, ko dod īss un precīzs vārds – divas zilbes tomēr ir ietaupījums, salīdzinot ar trijām!
Jaunvārdi top arī mūsdienās. 18.jūlija „Druvas” 8.lappusē mūs iepazīstina ar tiem. Pirmkārt, izrādās, ka Barkavas arodvidusskolā var apgūt kādu no specialitātēm kūvdarbos. Atšķirībā no jaunlatviešiem, laikraksts uzskatījis par lieku pievienot jaunvārda skaidrojumu. Brīdi padomājis un palauzījis galvu, kā arī atcerējies tēvu – dibinātāju ieviestos pamatprincipus jaunvārdu veidošanā (šāds vārds noteikti meklējams svešvalodā!), nācu pie secinājuma, ka šī mācību iestāde, ievērojot pašreizējo drūmo stāvokli Latvijas lauksaimniecībā, sākusi īpašu speciālistu sagatavošanu. Kūv -šis vārds saistās ar angļu cow (sanskritā go), kas latviski būtu vienkārši govs. Neesmu lauku cilvēks, tāpēc, ej nu zini, varbūt govij tiešām nepieciešams apdares darbu tehniķis. Tomēr piedāvāt apmetēju – tas jau būtu par daudz! Acīmredzot šis jaunvārds – kūvdarbi- apzīmē speciālistus – apdares darbu tehniķus un apmetējus – kūtsdarbos, tas ir speciālistus, kuri būs gatavi būvēt tiešām mūsdienīgas kūtis.
Tomēr tas nav viss. Šī pati iestāde, ja ticam reklāmai, gatavo arī kiltu speciālistus. Kilts – tas nu nav nekāds jaunvārds. Par kiltu sauc skotu vīriešu nacionālā apģērba sastāvdaļu, ko, garāk izsakoties, dēvē arī par skotu bruncīšiem. Pasaule globalizējas, Latvijas sabiedrības krējuma pārstāvji, cenšoties, piemēram, pie mums ieviest tādu netradicionālu sporta veidu kā golfs, arī reizēm cenšas iespīlēt savus dibengalus kiltos, tā reklamējot šo apģērba piederumu. Viss jau būtu labi, tikai nezin kāpēc Barkavā nākošajiem kiltu speciālistiem piešķirs kvalifikāciju: maiznieks – konditors. Tas ir sasniegums! Cik zināms, tad kiltus līdz šim gatavoja drēbnieki. Latvijā laikam gatavos superoriģinālus speciālistus – kiltu gatavotājus no …no kā (kūciņām, cepumiem, smalkmaizītēm… vēl kā?). Darbības virziens pilnīgi pareizs – Eiropas tirgū var iespiesties tikai ar oriģinalitāti!
Visbeidzot, spriežot pēc šā paša laikraksta šajā pašā lappusē publicētajām sēru ziņām, pie mums sasniegts jauns rekords. Kādam no aizgājējiem izdevies pārsniegt 18 000 gadu vecumu! Salīdzinot ar viņu, Bībeles Ahasvērs (vai, kā veci ļaudis teica, Akaszvērs) ir tīrais piena puika. Tam vēl augt un augt!
Nobeigumā neliela piebilde. Varbūt es tomēr kļūdos un šajā laikraksta lappusē nav ne jaunvārdu, ne sensāciju. Kur tad meklējama vaina? Varbūt korektora trūkumā? Bet varbūt viņš vienkārši atrodas atvaļinājumā?
Komentāri