
Trīs reizes nedēļā Cēsu tirgū var nopirkt pienu, biezpienu, sieru, krējumu un sviestu. Produkti ražoti bioloģiskā saimniecībā “Andzēni” Gulbenes rajonā. Pie zemnieku stenda bieži vien stāv rinda.
“Reizi nedēļā nāku iepirkties. Tie ir dabīgi piena produkti, ne tādi kā veikalā, kur uz iepakojuma emulgatoru un stabilizatoru saraksts aizņem garu rindu. Beidzot esam sapratuši, kas ir veselīgs. Pamēģinājām pienu un biezpienu, ļoti garšīgs, dabīgs, tīrs produkts,” “Druvai” atzina cēsniece Olita Āre, bet mājsaimniece Marija Kalniņa atklāja, ka ļoti garšojis siers un labprāt grib pirkt atkal. “ Mums taču jāatbalsta latviešu zemnieki,” uzsvēra Marija un pauda pārliecību, ka zemnieku piedāvātās cenas par veselīgu pārtiku nav augstas.
Pagaidām gulbenieši ir vienīgie, kas Cēsu tirgū pārdod piena produktus -mājražojumus.
“Cēsīs ir ļoti labs tirgus, mums tuvākais un labākais. Te ir tirgus tradīcija. Te tirgu ciena. Pircēji prot novērtēt mājražojumus,” “Druvai” pastāstīja zemnieku saimniecības “Andzēni” īpašniece Lūcija Tilgase un piebilda, ka savu produkciju tirgo arī citur un tieši vakar pirmoreiz brauca tirgoties uz Rīgu. Izmēģināt.
“Nav viegli, bet jādara. Prasības nav mazas, atskaišu kalni jāsaraksta. Zemnieks grib strādāt, bet viņam liek darīt daudz lieka. Var vien vēlēties, lai Pārtikas un veterinārais dienests ir saprotošāks,” domās dalījās zemniece no Gulbenes rajona un piebilda, ka zemniekiem pašiem ir jāuzdrošinās, jābūt uzņēmīgākiem.
Cēsu rajona zemnieku apvienības izpilddirektore Dace Kalniņa “Druvai” pastāstīja, ka gulbenieši jau pirms pusotra gada nopietni sākuši interesēties par Cēsu tirgu. “Tas nebūt nav tik vienkārši. Nebūs tā, ka vienu dienu zemnieks vairs nenodod pienu uzpircējam un jau nākamajā to tirgos pats. Formalitāšu kārtošanai vien vismaz trīs mēnešus vajag, tas, ka tiek runāts – mājražotājiem noteikumus atvieglos, nenozīmē, ka tā jau ir. Lai likumus mainītu, vajag laiku,” pastāstīja Dace Kalniņa un piebilda, ka patlaban sabiedrībā noticis kas līdzīgs sprādzienam. Patērētāji pieprasa Latvijā ražotus produktus.
Cēsu tirgus valdes locekle Ludmila Leimane “Druvai” atzina, ka par iespēju tirgoties zemnieki ir interesējušies. “Labprāt piedāvāsim tirdzniecības vietu, domāsim, kā apmierināt viņu vēlmes, iespējams arī vienoties par darba laiku,” sacīja Ludmila Leimane un piebilda, ka pagaidām
konkrētu sarunu ar zemniekiem nav bijis.
“Tā zemniekiem ir vēl viena iespēja. Bet ne jau katrs var tirgoties,” pārliecināta “Andzēnu” saimniece Lūcija Tilgase.
Komentāri