Pirmdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Ģimenes pamatā ir uzticēšanās

Druva
00:00
21.02.2009
9
200902201946268852

Kāda mācītāja sprediķī reiz lasīju: “Laulība un ģimene ir Dieva radīta aizsargjosla, lai iegrožotu egoistiskas ambīcijas un cilvēka “es” patvaļu un agresīvo vēlmi padarīt otru tikai par savu dziņu apmierināšanas līdzekli. Laulība ir Dieva radīts ietvars sievietes un vīrieša kopdzīvei.”

Vīrietis un sieviete viens otram “jā” vārdu dod gan baznīcās, gan dzimtsarakstu nodaļā, bet – vai vieta ir izšķiroša, jo tiek šķirtas gan vienas, gan otras laulības. Tātad, noteicošais ilgai un laimīgai kopdzīvei acīmredzot ir kas cits. Vai kristīgas ģimenes stiprums atšķiras no nekristīgas? Nolēmu pārrunāt šos jautājumus ar kristiešu ģimeni, Dagniju un Māri Ozoliem. Abi iepazinās Cēsu sv. Jāņa draudzē, pirms četriem gadiem deva laulību solījumu un šobrīd audzina meitu Terēzi Dārtu, kurai pavisam drīz būs gadiņš.

Sarunā nonācām pie secinājuma, ka veidot ģimeni – tā ir Dieva gribas pildīšana, un nav svarīgi, vai laulība slēgta baznīcā, vai dzimtsarakstu nodaļā.

“Var gadīties, ka dzimtsarakstu nodaļā slēgtā laulība pat būs stiprāka, jo Dieva priekšā visi esam vienādi. Visam pamatā ir solījums, ko cilvēki, stājoties laulībā, dod viens otram. Ja pie tā turies, viss kārtībā,” saka Māris.

Dagnija pārliecināta, ka laulībā vajadzīga nodošanās otram cilvēkam. To varbūt vieglāk saprast un īstenot kristīgā ģimenē. Jo kristīgs cilvēks nedzīvo sev pašam, bet Dievam. Laulībā jāapzinās, ka tā nav slēgta, lai gūtu labumu sev, bet lai dotu labumu otram. Pašos pamatos jau visas ģimenes ir līdzīgas, arī darbības principi vienādi, jo tāpat jārisina konflikti, jāpieņem lēmumi, jāveido attiecības, bet ja klātesošs ir Dievs, tas palīdz ģimenes mehānismam darboties labāk. Konfliktu gadījumā vispirms palīdzība jālūdz Dievam, lai Viņš dod pareizos vārdus, pareizos risinājumus, un tikai tad jāpieņem lēmums. Vai tas nozīmē, ka kristīgi laulātie strīdas mazāk? “Domāju, ka ne,” saka Māris, “bet atšķirība ir tā, šoreiz runāju tikai par savu pieredzi, ka mums vieglāk iziet no strīda.”

“Ģimenes pamatā ir uzticēšanās, neatkarīgi, vai ģimenē ir kristieši, vai nav. Galvenais, ka uzticamies viens otram, ka bērni var uzticēties saviem vecākiem un vecāki – bērnam. Ja vecāki dzīvos saticībā un uzticībā, bērnā šādas vērtības veidosies pašas no sevis, viņš tās nodos tālāk savā ģimenē,” saka Dagnija.

Gribēju uzzināt, ar ko kristīga ģimene atšķiras no laicīgās ģimenes. Māris norāda, ka galvenā atšķirība -kristīgas ģimenes centrā ir Dievs: “Ja uzskata, ka ģimene ir divi – vīrs un sieva, kristīgā ģimene ir trīs: vīrs, sieva un Dievs. No tā izriet pārējās atšķirības.”

Abi atzīst, ka viņiem ir uz ko paļauties, ir vēl viens stabilitātes pamats šajā laikā. Dieva klātbūtne ģimenei ir papildu avots, no kura ņemt spēku, lai tiktu pāri problēmām, kuras savā spēkā nevar pārvarēt. Tiesa, tas nenozīmē, ka kristīgā ģimenē viss ir vienkārši un viegli.

“Ikviena ģimene tomēr ir ievainojama, neaizsargāta, jo Sātans dara visu, lai ģimenes izjauktu. Jo īpaši viņš negrib redzēt stabilas kristīgās ģimenes, kam jābūt kā paraugam. Bet stabilitāti dod tas, ka cilvēki dzīvo laulībā un nešķiras, nevis ik pa laikam maina partneri,” uzsver Dagnija.

Māris piebilst, ka stabilā laulībā izaug stabilas personības, kas ir ļoti nepieciešams, domājot par sabiedrības nākotni. Jo bērni, kuri auguši šādā ģimenē, paši veidos stipras un stabilas ģimenes. Un to ienaidnieks negribot pieļaut.

“Ģimene ir sabiedrības pamats, bez tās veselīga sabiedrība nevar pastāvēt. Diemžēl jāteic, ka ģimeni kā vērtību ļoti sabojāja padomju režīms. Ārēji jau kaut kāda morāle eksistēja, bet nebija nekāda konkrēta atskaites punkta. Šobrīd mums atskaites punkts ir Dievs, tolaik nekā tāda nebija. Vērtības pazeminājās. Tagad, manuprāt, ģimene Latvijā joprojām netiek uztverta kā liela vērtība. Ļoti bieži tā tiek uztverta no patērētāja viedokļa. Ja kaut kas neapmierina, laulātie necenšas meklēt izeju, piestrādāt pie attiecību uzturēšanas, bet visu atmet un sāk no jauna. Un atkal viss ir labi, atkal ir iemīlējušies, skaisti, bet ģimenes pamatbūtība tiek degradēta,” uzskata Māris.

Cēsu sv. Jāņa braudzē Dagnija un Māris sākuši vēl kādu jaunu un noderīgu aktivitāti – rīkot pāru vakarus, kuros tiekas un pieredzē dalās ģimenes. Dagnija stāsta, ka sākumā viņai bijusi ideja par māmiņu vakariem, bet, pārrunājot šo ieceri ar mācītāja ģimeni, sapratuši, ka lielāka nepieciešamība ir pēc pāru vakariem. Jo sievietes nav jāskubina nākt un runāt par bērniem, daudz vērtīgāk nākt kopā ar vīriem un kopīgi darboties.

“Domāju, ka cilvēki apzinās, ka pie laulības jāstrādā. Neticu, ka kāds ļoti interesējas, kā tas jādara, lai gan ir literatūra. Bet kuram tad mūsdienās laiks lasīt! Pārsvarā tie ir amerikāņu izdevumi, bet labāk, ja paši latvieši var dalīties savā pieredzē, skatījumā uz vērtībām, attiecībām. Pāru vakari ir iespēja nākt kopā, kaut ko vairāk uzzināt, iegūt sev un pavadīt laiku sadraudzībā ar citām ģimenēm,” stāsta Dagnija.

Pāru vakaros viesojas mācītāji no citām draudzēm, lai dalītos pieredzē par dažādiem jautājumiem. Dagnija norāda, ka uz pāru vakariem var nākt ikviena ģimene, nav obligāti jābūt sv. Jāņa vai citā draudzē. Ja ir nepieciešamība pabūt kopā ar līdzīgi domājošajiem, visi laipni lūgti. Jo Latvijā nav ģimenes klubu, kur sanākt, satikties, lai runātu par ģimenes lietām.

“Kādam varbūt liekas, ka uz šādiem vakariem nāk ģimenes, kurām ir problēmas. Bet pat labās laulībās var kaut ko uzlabot, lai būtu vēl labāk. Nekad nav jāapstājas pie tā, ka tagad ir labi. Un, ja ir tik labi, tad vajag ar to dalīties, lai arī citi var sekot piemēram,” iedrošina Dagnija.

Nobeigumā vēl nedaudz no savulaik lasītā sprediķa: “Dievs, dibinot laulību, gribējis to guldīt mīlestības un uzticības apsolījumā, kas tiek dots liecinieku klātbūtnē un vieno laulātos. Tā nu laulība pastāv kā cilvēku eksistences forma un nevis katra privāta darīšana. Tā vienlaikus ir arī noslēpums, kuras jēga un svētība ir jāmācās pazīt visa mūža garumā. Ģimene cilvēkam arī dod patvērumu no skarbās pasaules, tās svētība pavisam noteikti ir savstarpējā mīlestībā, bērnu audzināšanā un priecīgajā atziņā, ka sieviete un vīrietis ir radīti viens otram un ka caur viņiem Dievs turpina radīt mūžīgas dvēseles.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izstāde atdzīvina vietu

00:00
17.06.2024
26

Veselavas muiža it kā tā pati, bet cita – tāds ir vai katra secinājums, kurš to apmeklējis pēdējās dienās. Visas kungu mājas telpas piepilda gleznotāja Alekseja Naumova darbi. “Katrai bildei atrast vietu nemaz nebija grūti. Zināju telpas, domāju, kur der ceriņi, kur lielākas, mazākas ainavas. Te ir gan agrākie darbi, gan pēdējie no Francijas. Kad […]

Represijās piedzīvoto glabā atmiņas

00:00
16.06.2024
52

14.jūnijs – diena atmiņām, pārdomām par Latvijas mūsdienu vēsturi. Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, kas atgādina par 1941.gada deportācijām. No savas zemes svešumā tika izvesti 15 443 cilvēki. 15 procenti no visiem izsūtītajiem bija bērni vecumā līdz desmit gadiem. Deportēja ne vien latviešus, arī ebrejus, krievus, vāciešus, poļus. No katriem desmit izsūtītajiem    aptuveni četri gāja […]

Azartiski, zinātkāri un mākslinieciski

00:00
15.06.2024
35

Ar autoorientēšanos, radošām darbnīcām, izzinošiem eksperimentiem, koncertu un svētku balli aizvadīti desmitie Vaives svētki. Tie bija kupli apmeklēti, cilvēkiem dienas garumā izbaudot svētku programmu. Svētkus sadarbībā ar Vaives tautas namu rīkoja biedrība “Kiwanis Cēsis”. “Tā kā šie ir desmitie pagasta svētki, gribējām tos sarīkot tā, ka jūt. Tāpēc pēc ilgāka pārtraukuma organizējām autoorientēšanos. Bija jāizbrauc […]

Sēru diena

13:10
14.06.2024
42

14.jūnijs-sēru diena. Pieminot traģiskos vēstures notikumus un godinot deportāciju upurus, Cēsu novadā noliek ziedus, aizdedz svecītes piemiņas vietās, notiek citi pasākumi. Stalbes pagastā, Amatas pagastā, Priekuļos Jaunraunā, Cēsīs, Jaunpiebalgā un citviet 14.jūnijs tiek pieminēts ik gadu. Pirms 83 gadiem mūsu tautas vēsturē tika ierakstīta skaudra lapa – 1941. gada 14. jūnijā padomju okupācijas vara uz […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

12:19
14.06.2024
28

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 13. jūnija plkst. 6.30 līdz 14. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu un četrus uz glābšanas darbiem. Vakar pusdesmitos vakarā saņemts izsaukums uz Smiltenes novada Bilskas pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma uz brauktuves bija izlijusi eļļa. Ar absorbenta […]

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
75

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
19
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
28
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
20
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
33
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
80
2
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi