Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Ģimenes pamatā ir uzticēšanās

Druva
00:00
21.02.2009
9
200902201946268852

Kāda mācītāja sprediķī reiz lasīju: “Laulība un ģimene ir Dieva radīta aizsargjosla, lai iegrožotu egoistiskas ambīcijas un cilvēka “es” patvaļu un agresīvo vēlmi padarīt otru tikai par savu dziņu apmierināšanas līdzekli. Laulība ir Dieva radīts ietvars sievietes un vīrieša kopdzīvei.”

Vīrietis un sieviete viens otram “jā” vārdu dod gan baznīcās, gan dzimtsarakstu nodaļā, bet – vai vieta ir izšķiroša, jo tiek šķirtas gan vienas, gan otras laulības. Tātad, noteicošais ilgai un laimīgai kopdzīvei acīmredzot ir kas cits. Vai kristīgas ģimenes stiprums atšķiras no nekristīgas? Nolēmu pārrunāt šos jautājumus ar kristiešu ģimeni, Dagniju un Māri Ozoliem. Abi iepazinās Cēsu sv. Jāņa draudzē, pirms četriem gadiem deva laulību solījumu un šobrīd audzina meitu Terēzi Dārtu, kurai pavisam drīz būs gadiņš.

Sarunā nonācām pie secinājuma, ka veidot ģimeni – tā ir Dieva gribas pildīšana, un nav svarīgi, vai laulība slēgta baznīcā, vai dzimtsarakstu nodaļā.

“Var gadīties, ka dzimtsarakstu nodaļā slēgtā laulība pat būs stiprāka, jo Dieva priekšā visi esam vienādi. Visam pamatā ir solījums, ko cilvēki, stājoties laulībā, dod viens otram. Ja pie tā turies, viss kārtībā,” saka Māris.

Dagnija pārliecināta, ka laulībā vajadzīga nodošanās otram cilvēkam. To varbūt vieglāk saprast un īstenot kristīgā ģimenē. Jo kristīgs cilvēks nedzīvo sev pašam, bet Dievam. Laulībā jāapzinās, ka tā nav slēgta, lai gūtu labumu sev, bet lai dotu labumu otram. Pašos pamatos jau visas ģimenes ir līdzīgas, arī darbības principi vienādi, jo tāpat jārisina konflikti, jāpieņem lēmumi, jāveido attiecības, bet ja klātesošs ir Dievs, tas palīdz ģimenes mehānismam darboties labāk. Konfliktu gadījumā vispirms palīdzība jālūdz Dievam, lai Viņš dod pareizos vārdus, pareizos risinājumus, un tikai tad jāpieņem lēmums. Vai tas nozīmē, ka kristīgi laulātie strīdas mazāk? “Domāju, ka ne,” saka Māris, “bet atšķirība ir tā, šoreiz runāju tikai par savu pieredzi, ka mums vieglāk iziet no strīda.”

“Ģimenes pamatā ir uzticēšanās, neatkarīgi, vai ģimenē ir kristieši, vai nav. Galvenais, ka uzticamies viens otram, ka bērni var uzticēties saviem vecākiem un vecāki – bērnam. Ja vecāki dzīvos saticībā un uzticībā, bērnā šādas vērtības veidosies pašas no sevis, viņš tās nodos tālāk savā ģimenē,” saka Dagnija.

Gribēju uzzināt, ar ko kristīga ģimene atšķiras no laicīgās ģimenes. Māris norāda, ka galvenā atšķirība -kristīgas ģimenes centrā ir Dievs: “Ja uzskata, ka ģimene ir divi – vīrs un sieva, kristīgā ģimene ir trīs: vīrs, sieva un Dievs. No tā izriet pārējās atšķirības.”

Abi atzīst, ka viņiem ir uz ko paļauties, ir vēl viens stabilitātes pamats šajā laikā. Dieva klātbūtne ģimenei ir papildu avots, no kura ņemt spēku, lai tiktu pāri problēmām, kuras savā spēkā nevar pārvarēt. Tiesa, tas nenozīmē, ka kristīgā ģimenē viss ir vienkārši un viegli.

“Ikviena ģimene tomēr ir ievainojama, neaizsargāta, jo Sātans dara visu, lai ģimenes izjauktu. Jo īpaši viņš negrib redzēt stabilas kristīgās ģimenes, kam jābūt kā paraugam. Bet stabilitāti dod tas, ka cilvēki dzīvo laulībā un nešķiras, nevis ik pa laikam maina partneri,” uzsver Dagnija.

Māris piebilst, ka stabilā laulībā izaug stabilas personības, kas ir ļoti nepieciešams, domājot par sabiedrības nākotni. Jo bērni, kuri auguši šādā ģimenē, paši veidos stipras un stabilas ģimenes. Un to ienaidnieks negribot pieļaut.

“Ģimene ir sabiedrības pamats, bez tās veselīga sabiedrība nevar pastāvēt. Diemžēl jāteic, ka ģimeni kā vērtību ļoti sabojāja padomju režīms. Ārēji jau kaut kāda morāle eksistēja, bet nebija nekāda konkrēta atskaites punkta. Šobrīd mums atskaites punkts ir Dievs, tolaik nekā tāda nebija. Vērtības pazeminājās. Tagad, manuprāt, ģimene Latvijā joprojām netiek uztverta kā liela vērtība. Ļoti bieži tā tiek uztverta no patērētāja viedokļa. Ja kaut kas neapmierina, laulātie necenšas meklēt izeju, piestrādāt pie attiecību uzturēšanas, bet visu atmet un sāk no jauna. Un atkal viss ir labi, atkal ir iemīlējušies, skaisti, bet ģimenes pamatbūtība tiek degradēta,” uzskata Māris.

Cēsu sv. Jāņa braudzē Dagnija un Māris sākuši vēl kādu jaunu un noderīgu aktivitāti – rīkot pāru vakarus, kuros tiekas un pieredzē dalās ģimenes. Dagnija stāsta, ka sākumā viņai bijusi ideja par māmiņu vakariem, bet, pārrunājot šo ieceri ar mācītāja ģimeni, sapratuši, ka lielāka nepieciešamība ir pēc pāru vakariem. Jo sievietes nav jāskubina nākt un runāt par bērniem, daudz vērtīgāk nākt kopā ar vīriem un kopīgi darboties.

“Domāju, ka cilvēki apzinās, ka pie laulības jāstrādā. Neticu, ka kāds ļoti interesējas, kā tas jādara, lai gan ir literatūra. Bet kuram tad mūsdienās laiks lasīt! Pārsvarā tie ir amerikāņu izdevumi, bet labāk, ja paši latvieši var dalīties savā pieredzē, skatījumā uz vērtībām, attiecībām. Pāru vakari ir iespēja nākt kopā, kaut ko vairāk uzzināt, iegūt sev un pavadīt laiku sadraudzībā ar citām ģimenēm,” stāsta Dagnija.

Pāru vakaros viesojas mācītāji no citām draudzēm, lai dalītos pieredzē par dažādiem jautājumiem. Dagnija norāda, ka uz pāru vakariem var nākt ikviena ģimene, nav obligāti jābūt sv. Jāņa vai citā draudzē. Ja ir nepieciešamība pabūt kopā ar līdzīgi domājošajiem, visi laipni lūgti. Jo Latvijā nav ģimenes klubu, kur sanākt, satikties, lai runātu par ģimenes lietām.

“Kādam varbūt liekas, ka uz šādiem vakariem nāk ģimenes, kurām ir problēmas. Bet pat labās laulībās var kaut ko uzlabot, lai būtu vēl labāk. Nekad nav jāapstājas pie tā, ka tagad ir labi. Un, ja ir tik labi, tad vajag ar to dalīties, lai arī citi var sekot piemēram,” iedrošina Dagnija.

Nobeigumā vēl nedaudz no savulaik lasītā sprediķa: “Dievs, dibinot laulību, gribējis to guldīt mīlestības un uzticības apsolījumā, kas tiek dots liecinieku klātbūtnē un vieno laulātos. Tā nu laulība pastāv kā cilvēku eksistences forma un nevis katra privāta darīšana. Tā vienlaikus ir arī noslēpums, kuras jēga un svētība ir jāmācās pazīt visa mūža garumā. Ģimene cilvēkam arī dod patvērumu no skarbās pasaules, tās svētība pavisam noteikti ir savstarpējā mīlestībā, bērnu audzināšanā un priecīgajā atziņā, ka sieviete un vīrietis ir radīti viens otram un ka caur viņiem Dievs turpina radīt mūžīgas dvēseles.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
231

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
64
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
27
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi