Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Dzīve puķēs

Druva
23:00
03.09.2007
2

Lietuviešu vārda īpašniece Ģiedra Smilškalne Amatas pagasta „Jaunžagaros” audzē puķes un stādus, ko ved pārdot uz Rīgas veikaliem.

Ģiedra sevi par īstu laucinieci neuzskata, jo tikai desmit gadus nodarbojas ar puķu biznesu. Ģiedra strādājusi zinātnes jomā, turklāt lielākā dzīves daļa pavadīta Rīgā, tomēr lauki vienmēr vilinājuši.

„Jaunžagari”, kas nopirkti pirms 30 gadiem, sākotnēji bijusi vasarnīca, taču tagad Ģiedra atzīst, ka vairāk par mēnesi Rīgā vairs nespēj nodzīvot: „Agrāk Rīgā varēju divus mēnešus nodzīvot, bet tagad pietiek ar mēnesi. Negribu burzmu, automašīnas. Kad esmu Rīgā, noskatos visas interesējošās teātra izrādes un tad jau gribu braukt atpakaļ.”

Ziemu lielākoties nākas pavadīt gandrīz vienai. Ģiedra skaidro, ka tieši tas viņai patīk: „Mani vilina klusums un miers. Sajūta, kad varu iziet ārā, visapkārt ir sniegs un neskarta daba. Ja atstāju sniegā pēdas, tad tās tur ir, bet, ja neatstāju, tad arī nav.”

Puķu bizness sācies laikā, kad Ģiedra strādājusi zinātnes nozarē. Tad katru vasaru bijis divus mēnešus garš atvaļinājums. Draugi ieteikuši uzsākt biznesu ar sausajām puķēm, kas tolaik bija modē, un tā nu Ģiedra katru vasaru atvaļinājumā audzējusi un žāvējusi puķes: „Visus bēniņus piekāru ar puķēm, rudenī iztirgoju. Kad aizgāju pensijā, veikali, ar kuriem biju uzsākusi sadarbību, teica, lai iesākto turpinu.”

Tomēr tad jau bija beigusies sauso ziedu mode, ko Ģiedra skaidro ar Fen-šui ideju popularitāti Latvijā, jo pēc tā likumiem sausie ziedi mājā ienes negatīvu enerģiju: „Līdz ar šīm atziņām Rīgas dāmas sausās puķes lika izņemt pat no Adventes vainagiem!”

Tad Ģiedra uzsākusi dzīvo puķu audzēšanu, ko dara jau desmit gadus. Nedaudz brīvāki no darbiem viņai ir tikai divi mēneši – decembris un janvāris, pārējos darbs ir intensīvs.

”Daudzi to uzskatīja par kritienu – zinātņu doktore kārpīsies pa zemi, bet ja es to varu izdarīt labi un ja tas cilvēkiem patīk, kādēļ gan ne? Pastrādāju zinātnē, kādēļ gan tagad nepastrādāt ar zemi? Turklāt nopelnīt var vairāk, nekā strādājot zinātnē,” skaidro Ģiedra.

Puķu biznesu viņa vērtē kā grūtu, arī ne kā ļoti ienesīgu, tomēr par stādu naudu iespējams veikt remontus un par puķu naudu segt ikdienas izdevumus. Lai gan puķu audzētāju kļūstot aizvien vairāk, pieprasījums pēc Latvijā audzētiem ziediem arī kļūstot aizvien lielāks: „Cilvēki atšķir kvalitāti un pieprasa Latvijas ražojumu, jo šīs puķes, atšķirībā no importētajām, tik ātri nevīst, turklāt izzied līdz galam.”

Dažādām sabiedriskām aktivitātēm Ģiedrai neatliek laika, jo visi darbi ir jāpaveic vienai: „Visu audzēju un gādāju pati, tomēr kopā ar trim draudzenēm katru gadu braucam ceļojumā pa Latviju. Pēc tam visu gadu dzīvoju atmiņās par redzēto.”

Vairākus gadus strādājot ar puķēm, Ģiedra ir novērojusi, ka puķu mode un pieprasījums ir ļoti mainīgs, piemēram, tagad modē atgriežas puķes, kas populāras bija senāk: ”Vairs nepiedāvā flokšu un miķelīšu stādus, bet cilvēki atkal tos pieprasa. Pirms diviem gadiem pilnu dārzu piestādīju ar cīnijām un tad vēl nepietika, bet tagad cilvēki tās vairs negrib pirkt.”

Jau trešo gadu modē esot pildītās lauvmutītes dažādās krāsās. Taču asteres pieprasītas ir tikai rudenī. Ja tās uzzied augustā, neviens negrib pirkt, jo nevēlas tik ātru rudens atnākšanu. Tai pašā laikā krizantēmas tiek pirktas visu gadu, tāpat gladiolas pērk, tiklīdz tās uzziedējušas. Margrietas vairākus gadus nebija modē, taču tagad atkal tās kļūst populāras.

Ģiedrai pašai mīļas ir visas puķes, tomēr īpašas ir pildītās lauvmutītes, kā arī saulespuķes, it sevišķi modernās šķirnes ar sešiem, astoņiem ziediem. Puķu audzētājai patīk saulespuķu gaišā saules krāsa un stabilitāte.

Ģiedra novērojusi, ka īpaši populāra kļuvusi arī garšvielu audzēšana: „Tagad pat lodžijās cilvēki podiņos audzē puķes kopā ar garšaugiem. Modē ir baziliks, ko daudzi audzē kopā ar mazajiem balkona tomātiņiem.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
6

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
26

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi