Kopš pirmās sanākšanas reizes 1962. gadā Cēsu neredzīgo biedrības klubā pagājuši 45 gadi. Mainījušies daudzi dejotāji, bet kolektīvs skaisti un ražīgi darbojas latviešu dejas „lauciņā”.
Viena no pirmajām dejotajām dejām Viļa Ozola „Atvasara”. Pirmās vadītājas Vija Borizo un Astrīda Ziņģe. No 1979. gada ar kolektīvu strādā Dzidra Rubene, bet no 2001. gada Ruta Paulsone. 40 gadus kolektīva pianists ir Visvaldis Grāvītis. 1987. gadā dalībniece Ārija Mikolaite izdomāja, ka kolektīvam piestāvētu nosaukums „Dzirnas”. Tā ir vēsture. Nu par šodienu.
A/s “ CATA” kultūras namā kolektīvs
svin 45 jubileju. Koncertu vada Iveta un Jānis Gabrāni, iesaistot skatītājus dziedāšanā un iepazīstinot ar kolektīva nozīmīgākajiem notikumiem. Deju kolektīvs „Dzirnas” koncertu iesāk ar savu tituldeju „Likteņdzirnas” ilggadējās vadītājas Dzidras Rubenes horeogrāfijā. Uz skatuves 13 dejotāju pāri, dejas mīlestība plūst pār skatuves rampu un pārņem skatītājus zālē. Izjusti un precīzi tiek izdejotas vēl divas dejas „Rotā, saulīt, rietēdama” (Andra Ezeriņa hor.)un „Aiviekstes ozoli” (Dzidras Rubenes hor.). Ar jauku muzikālu izpildījumu koncertu turpina vokālais ansamblis „Gauja” Andas Kalniņas vadībā.
Atkal uz skatuves jubilāri, izpildot jau straujākas dejas „Saivas kadriļu” un „Saziedēja gaiļa pieši” (deju autore Valentīna Kalniņa). Šajās dejās īsti atklājas dejotāju meistarība. Tiek labi parādīts deju raksturs, dejotāji atraisīti. Pēc meistarīgas dūdinieka Viļus Matuta uzstāšanās seko divas deju vecmeistara Viļa Ozola dejas. „Ko es jaun(i)s nedarīju” precīza līnijās un ļoti iznesīga (šī „Dzirnām” pirmā deja, kuras nosaukums pirms 45 gadiem bija „Atvasara”) un ļoti populārā „Klabdancis”, ko „Dzirnas” dejoja ar sev vien raksturīgu spēku. Vēl „Gasperdancis”, „Aizputes dancis”, „Tur uz laukiem” un „Lauku dancī” solisti Jānis un Gundega aicina visus ieskatīties nākošajā vasarā un Jāņu gaidīšanā. Koncerta pirmā daļa tika izdejota vienā elpā. Skaisti!
„Stāv dzirnas zaļā ielejā”, tā jubilejas koncerta otro daļu sāk Iveta un Jānis Gabrāni, dziedot populāro dziesmu no izrādes „Meldermeitiņa”. „Dzirnas” turpina ar cittautu dejām, šoreiz tās ir divas populāras igauņu dejas „Labā, kreisā” un „Velc, Juri”, priecē, ka kolektīvs repertuārā iekļauj pie draugiem Igaunijā iemācītās dejas.
Tad „Dzirnas” ieņem vietas zālē, tagad uz skatuves viņus priecēs draugi.
Uz skatuves igauņi – kolektīvs „Laaberjalg” no Marjamā. Interesants un ļoti patīkams kolektīvs, kurš Cēsīs pabijis arī 800 gades
svinībās.
Koncertā uzstājas draugi no Ventspils – deju kolektīvs „Viga”.
Straupes „Munsturis”. „Vecais Taizels” (Viļa Ozola hor.) viņu izpildījumā ļoti interesants. Kas par raksturiem! Precīzi un atsperīgi dejo Dzērbenes „Juveris”. Ļoti iznesīgi un atraktīvi „Atvasaras” dejotāji no Madonas. Interesanti izdejots Andra Ezeriņa „Lustīgais dancis”.
Ar „Sidrabdanci” no Siguldas „Dzirnas” izbraukušas kopīgus tālus ceļus un šodienas koncertā izdejo „Vēju stundā”( Inetas Indriksones hor). un straujo „Susekli” vadītājas Dagnijas Liepiņas horeogrāfijā.
Noslēgumā „Dzirnas” dejo savas vadītājas Rutas Paulsones deju „Mugurdancis”.
Pēc kancerta pateicības kolektīva dalībniekiem un vadītājai Rutai Paulsonei sniedza
rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass, laba vēlējumi un pateicības no pilsētas domes priekšsēdētāja Ginta Šķendera un kultūras centra direktores Ijas Grozas. Goda raksti no valsts aģentūras „Tautas mākslas centrs”.
Paldies kolektīva prezidentam Voldemāram Žaimundam par lieliski sagatavoto un noorganizēto un finansiāli atbalstīto koncertu.
Šogad „Dzirnas” ir izdejojušas savus 45 gadus un pierādījušas, ka tautas deja viņiem ir vajadzīga kā labas zāles miesai un garam.
Komentāri