Par sliktu pašsajūtu otrā dienā pēc Jāņiem minēts jau latviešu literatūras klasikā – “Skroderdienās Silmačos”, kur Rūdis ar Kārlēnu otrā rītā meklē “pēc kaut kā skāba un sālīta”. Uz to Silmaču saimniece iesaka paņemt pagrabā dozi mazo siļķīšu. Iespējams, ne viens vien arī šogad 24.jūnija rītā modīsies ar sāpošu galvu un lūkos pēc kāda ielāpa dūšas uzpravīšanai. Te gan būtu svarīgi atcerēties, ka šajā gadījumā ielāpam nevajadzētu būt lielākam par caurumu, kā tas ir tradicionālajā lāpīšanas versijā. Bet uzreiz var atgādināt, ka labākās zāles pret paģirām ir – nedzert! Tad nebūs grūtais rīts. Atceros reiz dzirdētu atziņu, ka nakts dzīres nav vērtas to moku, ko nesīs paģiru rīts. Bet ja nu tomēr….
Katrs, kuram šad un tad gadījies pāršaut pār strīpu, jau droši vien atradis labāko veidu pašsajūtas uzlabošanai, bet varbūt iesācējiem noderēs kāds padoms. Pameklējot informāciju internetā, atrodami daudz un dažādi ieteikumi, ne reti pat pretrunīgi, ja viens saka, ka der, cits apgalvo, ka to nekādā gadījumā nevajag. Tāpēc viss jau vien paša rokās.
Nevajag ticēt profesionāļiem, kuri saka, ka vajag salāpīties ar kausu alus vai vēl ko ņiprāku. Tiesa, zināms efekts var būt, bet tas problēmu neatrisinās, jo agri vai vēlu tas paģiru rīts tomēr pienāks, nevar taču mūžīgi likt ielāpu uz ielāpa. Bez tam, tas tomēr ir ļoti neveselīgi, jo uzliek pamatīgu slodzi aknām un kuņģim.
Dzēriens, kas palīdz tikt vaļā no paģirām, sastāv no eļļas, viena jēla olas dzeltenuma, sāls un pipariem, divām ēdamkarotēm kečupa, piliena asās mērces un mazliet citronu sulas. Jēls olas dzeltenums satur vielas, kas palīdz izvadīt nevēlamos alkohola un cigarešu dūmu toksīnus, bet kečups satur vielas, kas nostiprina imūnsistēmu. Ja nu dikti prasās pēc ugunsdziras, var kokteilim pievienot ēdamkaroti šņabja, tas satur daudz mazāk piedevu nekā citi dzērieni.
Ieteicams dzert daudz dabīgo sulu, īpaši citronu, apelsīnu vai greipfrūtu, jo C vitamīns teicami der organisma atdzīvināšanai un paģiru slāpju remdēšanai. Ja sulas nav, var lielos daudzumos dzert minerālūdeni. Vēl viens līdzeklis pret sliktu dūšu ir parastā kola, tā nomierina kuņģi un mazina nelabumu. Var izmantot Silmaču saimnieces ieteikto siļķi, der arī skābi un marinēti gurķi, jo sāļas uzkodas atjauno nātrija rezerves.
Mānīgs ir uzskats, ka krūze stipras, melnas kafijas palīdz atgūties. Jā, tā padarīs možāku, tomēr nepalīdzēs atbrīvoties no organismā esošā alkohola, turklāt padziļinās dehidratāciju, pastiprinās galvassāpes un vēl vairāk sakairinās kuņģa gļotādu.
Tomēr der atcerēties, ka cīnīties ar sekām ir nesalīdzināmi grūtāk kā ar cēloņiem, tādēļ, pirms lietot grādīgos dzērienus, der padomāt par rezultātu. Nevajadzētu uzsvaru likt uz niknajiem aliem, lai arī liekas, ka mazāk vajag, toties otrs rīts būs īpaši smags. Tāpat nevajadzētu miksēt alu ar citiem grādīgajiem dzērieniem. Bet, ja tomēr paklupt gadās, galu galā nakts ir gara, pirms došanās gulēt vajadzētu iedzert iespējami vairāk ūdens, paņemt tableti aspirīna vai citramona, tad nākamajā rītā skats uz dzīvi būs nedaudz gaišāks. Pēc tam noderēs pāris dienu ilga atpūta bez alkohola, lai organisms var attīrīties.
Neatņemama otrā rīta sastāvdaļa ir solījumi – nekad vairs! Diemžēl šī mācība prātā paliek tikai līdz nākamajai iedzeršanai. Tādēļ ielāgojiet kādu no šiem padomiem, lai rīts pēc izklaidēm nav pārāk mokošs.
Bet galvenais, atcerieties, ka pat pēc kausa alus mašīnas atslēgas vajadzētu noslēpt iespējami tālāk, lai prātā neiešaujas doma kaut kur aizbraukt. Priecīgus un veselīgus šos Jāņus un lai otrā dienā laba veselība!
Komentāri