Ciklamenas, kuras labāk pazīstam kā Alpu vijolītes, ir pateicīgs istabas augs, ja vien tiek pareizi kopts. Ciklamena ne tikai ilgi priecē acis ar ziediem, bet puķi var arī labi saglabāt un uzziedināt nākamajā gadā.
Alpu vijolīte zied ilgāk, un tai nedzeltē lapas, ja augu novietos vēsā telpā. Arī gaisma ir svarīga, ja tās būs par maz – ziedkāti stīdzēs.
Ciklamenas miera periodā tur gaišās un vēsās (vēlams +12…+15 °C) telpās. Pēc noziedēšanas (martā) pakāpeniski samazina laistīšanu. Apmēram mēnesi laista reizi desmit dienās – vienīgi tik daudz, lai neiekalstu sakņu kamols. Nokaltušās lapas norauj. Aprīļa beigās, maijā ciklamenu var iznest ārā. Lai pasargātu no ilgstoša lietus, podu noliek guļus, pieēno, lai augs neciestu no karstās pusdienas saules.
Jūnijā vai jūlijā pārstāda svaigā, vieglā, irdenā, trūdvielām bagātīgā, ūdenscaurlaidīgā neitrālā vai vāji sārmainā augsnē, ko gatavo, ņemot vienādās attiecībās kūdru un dārza augsni vai rupju lapu zemi, kā arī nedaudz grants.
Nedrīkst iestādīt ne par dziļu, ne par seklu – 2/3 bumbuļa atstāj virs augsnes. Sākumā laista ļoti uzmanīgi, jo puķe vēl patērē maz ūdens. Vēlāk, kad lapas izaugušas, laista biežāk, karstā laikā rasina. Lai veidotos vairāk ziedpumpuru, pēc 7 – 10 dienām dod pilnmēslojumu. Septembra vidū ciklamenas ienes telpās.
Ciklamenu vasarā var arī izstādīt dārzā. Pēc ziedēšanas podiņu novieto vēsākās telpās. Kad zeme dārzā atkususi, izvēlas vietu koku vai krūmu paēnā, jo ciklamenām patīk viegls noēnojums. Rūpīgi izceltos gumus no podiņa stāda 2 līdz 4 centimetrus dziļi. Vasarā dobē tās nav manāmas, jo augam ir miera periods. Ciklamenas necieš lieku mitrumu. Rudenī atkal pārstāda podā.
Savvaļā Persijas ciklamena sastopama kalnos no Grieķijas līdz Irānai. No šīs ciklamenas ir izveidotas tā sauktās Alpu vijolītes, kurām raksturīga milzīga krāsu un formu dažādība. * Ciklamenu jānovieto vēsā vietā, kurā to neskar tieši saules stari. Nedrīkst novietot caurvējā. * Ziedēšanas laikā ciklamenu nerasina, bet bagātīgi laista augsni. Taču tā nedrīkst piesātināties ar ūdeni un kļūt slapja. * Jāuzmanās arī ar laistīšanu. Der vārīts vai istabas temperatūras lietusūdens. To nedrīkst liet auga centrā, jo tas izraisīs pūšanu. Labāk ar ūdeni piepildīt poda paliktni. l Ciklamenas ieteicams mēslot ziedēšanas laikā un pēc tās. Tiklīdz lapas sāk vīst, laistīšana un mēslošana jāpārtrauc, augam iestājas miera periods. Poda jānogula uz sāna vēsā (apmēram 10 grādu) vietā.q
Komentāri