Cēsu pils vēstures grāmatās un dažādās hronikās minēta daudzkārt. Tā daudz pārcietusi karos ar nelūgtajiem ciemiņiem, kuri ik pa laikam ir saimniekojuši. Visi šie valdnieki latviešu zemniekus izkalpināja un arī izmantoja, lai uzceltu šīs pilis. Cēsu pili necēla toreizējie valdnieki, bet gan nokalpinātie latviešu vergi. Pils celtniecībā, kas toreiz noritēja bez kādas tehnikas palīdzības, cilvēki bija nostādīti rindās, tad no Cēsu dolomīta lauztuvēm būvmateriāli tika padoti no rokas rokā, kamēr aizceļoja pie pils celtniekiem, lai tos ieguldītu vairāku metru biezās sienās, kas varētu izturēt ienaidnieka uzbrukumus.
Cēsu pilsēta, kura nupat nosvinēja 800. gadadienu, var būt lepna ar savu vēsturi. Cēsis apmeklēja daudz ārvalstu tūristu. Viņi neaizmirst pils apskati.
Pils valdnieki vietu celtniecībai bija izraudzījuši ar stāvu nogāzi no vienas puses, ūdens krātuvi, vēl Riekstu kalns, vēl varenie aizsargmūra vaļņi, kas ir saglabājušies. Papildus drošībai dienvidu pusē gar pašu sienu bija izrakts dziļš grāvis, pār kuru ierīkots paceļamais tilts pretī galvenajai ieejai pilī. Šodienas restauratori ir piemirsuši, ka tas arī būtu jāatjauno sākotnējā izskatā. Pašreizējā “laipa” pretī ieejas durvīm kropļo vēsturisko nozīmi. Tāpat arī ar gružiem aizbirušais grāvis. Ja to iztīrītu sākotnējā dziļumā, tur arheologi varētu atrast vēl daudzas liecības, ko ienaidnieki pielietojuši pils iekarošanā.
Viesi, kuri apmeklējuši šo objektu, cenšas redzēto iemūžināt fotokamerās un uzdod arī jautājumu: “Vai tas skaitās paceļamais tilts?” Varbūt muzejā vēl ir saglabājušies senie tilta zīmējumi, pēc tiem to varētu atjaunot. Vēl vajadzētu pils apmeklētājiem parādīt, kā tas darbojās, paceļot vertikālā stāvoklī un atkal nolaižot. Pirms apskates tiltam jābūt paceltam. Gids, kas pavada ekskursantus, paskaidrotu tilta nozīmi, tad dotu signālu sargiem, lai nolaiž tiltu. Varētu būt taures vai zvaniņa skaņas. Sargiem vajadzētu būt ģērbtiem tā laika apģērbā. Paceļamais tilts darbojas ar ķēdes palīdzību. Pēc nolaišanas abi sargi ieņem pamatstāju un salutē ar savu ieroci, tas ir, zobenu, ielaiž pilī ciemiņus un tūlīt atkal paceļ tiltu vertikāli. Pēc pils apskates varētu iziet pa citām durvīm pagalmā.
Jaunās pils ģilde, kurā ir ekonomiski domājoši pazīstami uzņēmēji, cerams, arī ņems vērā šo ieteikumu.
Komentāri