Ar izstādi “Latgales spēks” Cēsīs atklāta jauna izstāžu zāle – veikals “Museus”.
Tajā apskatāmi Latgales mākslinieku – gleznotājas Vēsmas Ušpeles un podnieka Aivara Ušpeļa, rotkaļa Dāvja Ieviņa un Podusētas – darbi. Te priecē rotas, melnās keramikas trauki, gleznas.
Izstāžu zāles idejas autors jau piecus gadus ir cēsnieks Ainārs Misāns, kurš pats ir juvelieris: “Man radās ideja par juvelierizstrādājumu veikalu un darbnīcu, bet, tā kā bija pieejamas tikai lielas telpas, vajadzēja saprast, kā tās aizpildīt. Tā kā esmu latgalis un Cēsīs bijušas senās latgaļu zemes, sapratu, ka varētu veidot izstāžu zāli ar Latgales mākslinieku darbiem. Ar lielu degsmi devos uz Latgali uzrunāt māksliniekus un esmu viņiem ļoti pateicīgs par atsaucību, noticēšanu manai idejai, neskatoties uz to, ka iepriekš šajā jomā neesmu darbojies. Mākslinieki, kā jau latgaļi, bija ļoti pretimnākoši un atvērtu sirdi mani pieņēma. Ar laiku te būs arī citu Latgales mākslinieku darbi, tāpat ceram veidot sadarbību ar Rēzeknes un Cēsu mākslas skolām.”
“Museus” apskatāmi arī darbi, kuri iepriekš nav izstādīti. Ainārs Misāns izceļ izstāžu zāles pienesumu Cēsīm kā kultūras pilsētai un tās kultūras daudzveidībai, kas veicina pilsētas attīstību un arī tūristu piesaisti.
Māksliniece Vēsma Ušpele, “Druvas” uzrunāta, pastāstīja, ka, lai gan katrs mākslinieks strādā savā žanrā, savā virzienā un viņai ļoti patīk gleznot portretus, viņai nekad nav paticis sevi ielikt rāmjos: “Man patīk variēt ar materiāliem, eksperimentēt un attīstīt sevi, tas man ir interesanti.”
Māksliniece atklāj, ka viņai Cēsis ir ļoti tuvas tieši tādēļ, ka vēsturiski tās saistītas ar latgaļiem: “Arī rotkalis Daumants Kalniņš šo tēmu ir daudz pētījis un ar to strādā. Skaidrs, vēsturiskās saknes nav izraujamas. Pie mums un citiem māksliniekiem Latgalē jau gadu gadiem brauc cēsnieki, daudzi ir mūsu klienti. Bet tagad, pateicoties Aināra entuziasmam, daļa no Latgales būs pieejama te uz vietas, un cēsniekiem ar to ir paveicies.”
Runājot par saviem un vīra darbiem, Vēsma Ušpele teic, ka gleznas un podi piestāv viens otram, ir ļoti harmoniski: “Savukārt melnajos traukos vienmēr akcentējas ēdiens, kas tajā ielikts. Tāds trauks ir kā rāmis gleznai, un ēdiens kļūst vēl garšīgāks. Mēs uzskatām, ka arī mākslinieka darinātus traukus noteikti vajag lietot, vīram arī raksturīgi, ka trauki vienmēr ir praktiski lietojami, ne tikai dekoratīvi.”
Ainārs Misāns atzīst, ka liels darbs ielikts telpu pārveidošanā par izstāžu zāli: “Bet galvenais zināt, ko gribi, lai ir mērķis un vīzija, tad nekas nav neiespējams. Tagad cilvēki latgaļu mākslinieku darbus varēs iepazīt uz vietas, pēc tam varēs braukt uz Latgali iepazīt pašus māksliniekus.”
Izstāžu zāle izveidota par Aināra Misāna personīgajiem līdzekļiem, kā arī piesaistot valsts finanšu institūcijas ALTUM atbalstu. Izstāžu zāles apmeklējumam būs ieejas maksa.
Komentāri