Arī cēsnieki un rajona iedzīvotāji izjuta preču un pakalpojumu cenu kāpumu, kas norisinājās gan gada garumā, gan arī šā gada janvārī.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2007. gada janvārī salīdzinājumā ar 2006. gada decembri pieaudzis par 1,3%, tai skaitā pakalpojumiem cenas pieaugušas par 2,4%. Kopumā 2007. gada janvārī cenu pieaugums salīdzinājumā ar 2006. gada janvāri bija 7,1%.
Kā preces un pakalpojumi, ko vidējā cenu līmeņa pārmaiņas 12 mēnešu laikā procentuāli ietekmēja visvairāk, minētas tiek, piemēram, ēdināšanas pakalpojumi, dārzeņi, siltumenerģija, ūdens piegāde un citi ar mājokli saistītie pakalpojumi. Rezultātā pat par 14,6% salīdzinājumā ar 2006. gada janvāri pieauga viesnīcu un restorānu piedāvāto pakalpojumu cenas, par 11% izglītības un par 6,2% veselības pakalpojumu cenas.
Šā gada janvārī turpinājuši sadārdzināties ēdināšanas pakalpojumi (+2,8%), tai skaitā arī maksa par pusdienām izglītības iestādēs. Par 5% dārgāki kļuvuši arī frizieru un personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumi, tāpat cenas pieauga arī medicīnas pakalpojumiem (+5,4%), jo īpaši zobārstniecības un ārstu – speciālistu ambulatorajiem pakalpojumiem.
Līdz ar degvielas sadārdzināšanos (vidēji par 3,4%) cēlās arī transportlīdzekļu apkopes un remonta cenas. Pieaugušas arī laikrakstu, atpūtas un sporta, kā arī apdrošināšanas pakalpojumu cenas.
Arī Cēsīs strādājošie uzņēmumi izjutuši cenu kāpumu, kā rezultātā dārgāki kļuvuši arī piedāvātie pakalpojumi. Lielākoties „Druvas” aptaujātie atzina, ka pakalpojumu cenu pieaugums saistīts tieši ar elektrības, siltuma, dažviet arī ūdens sadārdzināšanos.
Firmas „Sano” Cēsu filiāles vadītājs Andis Smilga piekrīt, ka cenas ir cēlušās, turklāt tas noticis, jo: „Palielinājās elektrības izmaksas par 18%, pieaugušas arī izejmateriālu cenas, līdz ar neapliekamā minimuma palielināšanu cēlušās arī algas.”
Cenas atkarībā no pakalpojuma palielinājušās apmēram par 10% – 30%. Piemēram, viens no jūtamākajiem cenas pieaugumiem vērojams vilnas segu tīrīšanai, taču veļas mazgāšanas cena pieaugusi par apmēram 20%. Tai pat laikā A.Smilga norāda, ka palielinājusies arī pirktspēja.
Frizieru studijā „Rita” toties informēja, ka cenas izteikti tomēr neesot mainījušās, lai gan tās ietekmē darbā izmantoto izejmateriālu, piemēram, šampūnu, matu krāsu, izmaksas. Tās esot mainījušās, bet minimāli.
Arī frizētavā „Jums” atzina, ka cenas ir cēlušās līdz ar materiālu sadārdzināšanos, tomēr izmaiņas neesot dramatiskas un visi, kuri vēloties izmantot pakalpojumus, to arī varot atļauties.
„Autogars” veikala vadītājs Andris Gribusts pastāstīja, ka cenas pieaugot katru gadu: „Diemžēl izmaiņas ir apmēram 15%. Klienti ir saprotoši – ja mašīna ir jāremontē, neko jau nevar darīt…”
Individuālā darba veicēja, šuvēja Inese Karāne skaidro, ka katrā šūšanas darbnīcā cenas atšķiras, tomēr atzina, ka tās ir pieaugušas, bet tikai minimāli. Pieaugumu I.Karāne arī skaidro ar elektrības un apkures izmaksu palielināšanos. Tā kā audumi tiekot pirkti veikalos, tad šūšanas pakalpojumu izmaksas ietekmēja arī audumu un diegu cenu palielināšanās. Piemēram, ja kāds konkrēts audums agrāk maksājis 4 – 5 latus, tad tagad 7 latus metrā, taču, piemēram, oderu cena saglabājusies līdzšinējā.
SIA „Dens” skaidroja, ka zobārstniecības pakalpojumu cenas ir pieaugušas: „Viss kļūst dārgāks – gan elektrība, gan izejmateriāli. Turklāt daļa zobārstniecības materiālu ir vienreiz izmantojami… Ja pirms cenu pieauguma maza plombe maksāja apmēram 12 latus, tad tagad 15. Tomēr tie, kuriem zobi ir svarīgi, nāk. Varbūt retāk, bet nāk.”
Cenu pieaugumu izjutuši arī pakalpojumu izmantotāji. Jaunā māmiņa Zane Švarce – Švampāne atzīst: „To, ka cenas kļuvušas lielākas, jūtu ne tikai pakalpojumiem, bet arī precēm, produktiem. Ļoti izjūtu, ka sadārdzinājušies pakalpojumi, kas nepieciešami bērniem, piemēram, ar medicīnu saistītie.”
Z.Švarce – Švampāne norāda, ka būtiski izjutusi arī sabiedriskā transporta biļešu cenu pieaugumu. Tagad, ja rodoties vēlme aizbraukt ciemos, ir rūpīgi jārēķina, vai maz pietiek naudas.
Studējošā un strādājošā Līga Papēde arī piekrīt, ka cenu kāpumu var just gan dažādām precēm, gan arī pakalpojumiem. L.Papēde atzīst, ka visgrūtāk ir tiem, kuri dzīvo vieni, taču divatā ar divām algām varot iztikt.
Pensionāre Mirdza Tropa pastāstīja, ka īpaši pēdējā laikā izjūtot cenu pieaugumu. „Man tagad pat vajadzētu iet pie zobārsta, bet nevaru – jāgaida pensija. Tad kaut kā to naudiņu atlicināšu, jo pie zobārsta jāiet ir,” secina M.Tropa.
Komentāri