Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Caur attiecībām uz mērķi

Sarmīte Feldmane
23:00
23.10.2018
20
Baznica3 1

Pie Sv. Jāņa baznīcas Cēsīs notiek vērienīgi būvdarbi. Beidzot piepildījies daudzu sapnis – dievnams atdzimst. Baznīcas renovācijas kopējās izmaksas tiek lēstas līdz pat 1,7 miljoniem eiro, no tiem 1,38 miljoni ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums. Baznīcas atjaunošanas darbi ir draudzes ziņā. Pirms četriem gadiem tika nodibināts nodibinājums “Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonds”. Tajā iesaistījušies pazīstami Cēsu puses uzņēmēji, kultūras darbinieki, draudzes locekļi. Fonds mērķu īstenošanai piesaistījis 105 tūkstošus eiro. Ar tā līdzdalību veiktas baznīcas atjaunošanas tehnisko projektu izstrādes. Fonds arī nodarbojies ar kultūrvēsturisko izpēti, organizējot valsts mēroga zinātniskās konferences.

Draudzes un fonda darbība vērsta vienam mērķim – atjaunot Cēsu simbolu, Sv. Jāņa baznīcu. Diemžēl pēdējā laikā starp fondu un draudzes padomi radušās nesaskaņas, kas nebūt nesakņojas tālākai sadarbībai. Viedokļu apmaiņa, bet ne kopīgā ceļa meklējumi izskanēja arī fonda dalībnieku un draudzes padomes tikšanās reizē.

“Pozitīvais, ka ir sākta baznīcas restaurācija, bet jādomā uz priekšu. Vajadzīgs otrās kārtas projekts, ziedotājiem vajag skaidri zināt, ko iecerēts darīt, un tam jābūt uz papīra. Naudu tāpat vien nedod, ir jāpierāda, un īstajā brīdī jāmāk to izdarīt. Var būt situācija, ka ir nauda, tad mums uzreiz jābūt gataviem to paņemt. Būv­niecībā runā uz priekšu, arī domā un dara, apstāties nedrīkst, jo katra kavēšanās ir izmaksas. Jau tagad, ja visu izdarītu laikus, būtu ietaupījuši vismaz 120 tūkstošus,” viedokli pauda fonda padomes priekšsēdētājs Gints Šķenders un atzina, ka jau sākumā bijis skaidrs – pirmās kārtas pabeigšanai būs vajadzīgi papildu līdzekļi. Fondam bija idejas, arī iespēja piesaistīt līdzekļus.
Viņš arī pilnībā noliedza kaut kur izskanējušo informāciju, ka fonds skatās draudzes kabatā. Fonda biedrus, protams, interesē tā piesaistītās naudas izlietojums. “Uzņēmēji nedos naudu baznīcai vai draudzei, bet sabiedrībai baznīcas atjaunošanai,” G. Šķenders mēģināja izskaidrot situāciju.

Draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš – Vīksne, kurš ir arī fonda padomes loceklis, neizpratnē pajautāja: “Vai tiešām papīru darīšanas ir tik svarīgas?” Visu šo gadu garumā fonds un draudze tā arī līdz galam nav juridiski noformējuši savas attiecības. Kā uzskata fonda dalībnieki, tas ir traucējis pilnvērtīgi darboties.

Sarunas nevedas

Draudzes padomei vislielākā nesaprašanās izveidojusies ar fon­da valdes locekli Ivaru Zu­kuli. Viņš ir tas, kurš nemitīgi atgādina par nepadarītajiem darbiem, steidzina tos paveikt. “Ka viedokļi nesakrīt, tas ir normāli. Esmu sapratis, ka Ivars nespēj būt mierīgs, ja process stāv uz vietas. Būvniecībā nekad nekas nenotiek mierīgi, ja redzami finansiāli zaudējumi,” sacīja G. Šķenders un atgādināja, ka Ivara mērķtiecība, rīcība, brīžam citiem pat nepieņemama, vainagojusies ar rezultātu – sakārtotām kultūras celtnēm daudzviet Latvijā, arī Cēsīs.

Draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs atzina, ka viņam jau bijušas bažas par fonda darbību un diemžēl tās apstiprinājušās. “Fonds ne dienu nav īsti darbojies tā, kā tas notiek citur. Fonda vadīšana nav notikusi. Biznesa pasauli mēs nepārzinām, Gints izstāstīja, kā tas notiek. Protams, viņi daudzas lietas var nokārtot, jo ir gan pieredze, gan kontakti. Ar Ivaru daudzas stundas runāts, bijušas tikšanās. Gadās, ka diviem cilvēkiem raksturi nesader, bet nevar būt, ka nesader ar visiem draudzes padomes locekļiem. Draudze no būvniekiem atšķiras. Mums ne tikai mērķis ir svarīgs, bet arī veids, kā to darām. Baznīca ir garīga iestāde, tur attiecībām ir izšķiroša nozīme,” viedokli pauda mācītājs un atzina, ka padome nav informēta, kā fonds piesaista naudu.

“Arī mēs esam par otro kārtu, par projektēšanu. Draudze negrib bremzēt notikumus, ja tas nav saprasts, žēl. Bet vispirms jāsakārto attiecības, lai tās ir uzticības pilnas, lai varam līdzvērtīgi strādāt. Divus gadus ar attiecībām esam mocījušies,” bilda mācītājs un uzsvēra: “ Padomē esam runājuši, balsojuši par otrās kārtas projektu. Ja jāturpina sadarboties ar fondu kā līdz šim, draudzes padome nav gatava balsot par līgumu ar fondu, lai īstenotu otro kārtu. Tas ir mūsu kopējs un mans privāts viedoklis.”

Ivars Zukulis atzina, ka visus šos gadus strādājis, lai vēl kaut ko dotu Cēsīm. “Tik lēni strādāt nedrīkst. Divus mēnešus nav iespējams satikties ar draudzes priekšnieku, izrunāt konkrētas tēmas. Man žēl ieguldītā laika un enerģijas,” sacīja I.Zukulis.
Uzņēmējs Māris Gailis atgādināja: “Ja domājat, ka naudu varēs savākt no mūsu uzņēmējiem, nekas neiznāks. Ienācu fondā kā cēsnieks, biznesa cilvēks, patriots. Zinot Ivara veikumu, trako raksturu, iesaistījos. Zinu, ka viņš tādu objektu kā baznīca var atjaunot. Un vēl Ginta pieredze celtniecībā un abu kontakti. Žēl, ka draudze nenovērtē šo vīru iespējas un varēšanu. Baznīca tikpat ir draudzes, kā arī mana, cēsnieka.” Arī fonda padomes locekle Biruta Mežale uzsvēra: “Baznīca nav vajadzīga tikai draudzei, tā vajadzīga Cēsu pilsētai un visiem tās iedzīvotājiem.”

Pa vidu arī vēsture

Lai īstenotu atjaunošanas darbus, Cēsu novada pašvaldība kā līdzfinansējumu divos gados piešķīrusi 200 tūkstošus eiro. Ar to ir par maz. Draudze pārdevusi mācītājmuižu, bet vēl pietrūkst ap simts tūkstošu. Fonda pārstāvji izteica neizpratni, kāpēc G. Šķenders nav baznīcas atjaunošanas projekta vadītājs un būvuzraugs. “Arī draudzes padome tā nolēma. Pēc tam kaut kas notika,” skaidroja draudzes mācītājs, bet G. Šķenders papildināja, ka atnākusi ziņa no Lat­vijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB), ka projekta vadītāju nodrošina LELB. “Domāju, ka mēs, cēsnieki, paši to izdarīsim, netērējot naudu. Biju gatavs projektu vadīt par 300 eiro mēnesī un to naudu ziedot,” sacīja G.Šķenders.
D. Kreicbergs paskaidroja, ka LELB konsultē un arī ir atbildīga par visiem draudžu īpašumiem, virsvaldē ir darbinieki, speciālisti, kādu draudzē nav. Pamatoti izskanēja I.Zukuļa jautājums: “Kā fonds var sadarboties ar draudzi, ja vienojas, bet pēc tam LELB pasaka nē.”

Cēsu Sv. Jāņa draudze bez saskaņošanas ar LELB drīkst veikt darījumus līdz desmit tūkstošiem eiro. Un šim stāstam jau ir vēsture. Kad draudze uzņēmās baznīcas ēkas hidroizolācijas projektu Skolas ielas pusē, bankā tika paņemts kredīts. Krīzes laikā draudze vairs nespēja samaksāt, LELB uzņēmās aizņēmumu pārkreditēt un saistības. Draudze lēnām dzēš parādu. LELB Satversmē ierakstīts, ka viss, kas pieder draudzēm, vienlaicīgi ir arī visas LELB kopējais īpašums, tāpēc arī tāda uzraudzība. Arī D. Kreic­bergs atzina, ka LELB, kā jau lielā institūcijā, viss nenotiek tik ātri.

Kam vajag fondu

Ivars Zukulis un Gints Šķenders paziņoja, ka darbību fondā pārtrauc. Par tā nākotni lems fonda dalībnieki. “Mūsu darbošanās fondā nav iespējama produktīva. Galvenais ir, lai būtu labs rezultāts,” sacīja G.Šķenders. I.Zukulis uzsvēra, ka fonda ieceru realizācija tikai tagad sāktos. “Atvainojos Cēsu sabiedrībai, jo apņēmos baznīcu atjaunot. Bijām pārliecināti, ka izdarīsim. Es zinu šo baznīcu sīkumos, tas bija pēdējais, ko gribēju izdarīt Cēsīm. Tādu neizlēmību, bezatbildību, demagoģiju līdz šim nebiju piedzīvojis,” sacīja I.Zukulis.

Arī D.Kreicbergs atzina, ka draudzes padomē jāizrunājas, ir svarīgi, lai katrs izsaka savu viedokli. “Par fonda nākotni grūti ko teikt. Mums vajadzīgi spēki sabiedrības uzrunāšanai, informēšanai, naudas piesaistīšanai, bet tādu resursu nav. Kā fondu virzīt, kurš uzņemsies tā vadību, par to jādomā,” viedokli pauda D. Kreicbergs.

B.Mežale uzsvēra, ka ir neprāts likvidēt fondu. “Mēs neuzcelsim baznīcu bez fonda. Kāpēc izjaukt organizāciju, kas jau ir, un dibināt ko jaunu? Vai kristieši savā starpā nevar sakārtot attiecības, nevar viens otram piedot un darīt kopīgu lietu, kas vajadzīga cilvēkiem?” jautāja Biruta Mežale.
Sabiedrībai svarīgi, lai Cēsu simbols tiešām ir kā simbols garīgumam, vēsturei un ar to var lepoties ikviens cēsnieks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
6

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
122

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
80

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
25
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
17
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi