Celtniecībā notiek visvairāk nelaimes gadījumu darbā. Valsts darba inspekcija (VDI) valstī īsteno vērienīgu būvniecības nozares inspicēšanas kampaņu, kuras mērķis ir preventīvi apsekot būvlaukumus un izvērtēt būvuzņēmēju faktisko darbību drošas darba vides izveidē.
“Šogad esam izmeklējuši jau trīs letālos, 16 smagos un 28 vieglos būvniecībā notikušus nelaimes gadījumus. Šie dati mums ļauj droši apgalvot, ka būvniecība ir viena no bīstamākajām nozarēm Latvijā,” uzsver valsts darba inspekcijas direktore Rita Elce.
Arī Ziemeļvidzemes reģionālās VDI valsts darba inspektors Valdis Tabūns atzīst, ka rajonā liela daļa nelaimes gadījumu notiek tieši būvniecības nozarē.
“Kā liecina statistika, celtniecības objektos bieži notiek nelaimes gadījumi. Šajā gadā mūsu rajonā bijis jau viens letāls gadījums un vairāki dažāda smaguma nelaimes gadījumi,” saka V.Tabūns un piebilst, ka kampaņas ietvaros pārbaudīs ne tikai lielos uzņēmumus.
“Galveno uzmanību pievērsīsim darbam uz sastatnēm, kāpnēm un jumtu darbiem, aizsardzībai pret krītošiem priekšmetiem, individuālo aizsardzības līdzekļu, piemēram, ķiveru, lietošanai, kā arī pareizai smagumu pārvietošanai un drošības zīmju lietošanai. Jāatzīst, ka formāli darba devēji daudzas lietas ir sakārtojuši, bet, kad reāli nonākam līdz objektam, redzam, ka darba drošības ievērošana pieklibo vēl joprojām,” situāciju skaidro valsts darba inspektors un atklāj, ka visbiežāk nākas saskarties ar problēmu, ka darbinieki būvobjektos strādā bez ķiverēm un neievēro nepieciešamos noteikumus darbam augstumā.
“Ir situācijas, kad strādnieks darbā pieņemts par palīgstrādnieku, bet reāli dara visus darbus – mūrē, ceļ un krāso. Taču domāju, ja darba devējs izvirza konkrētas prasības darbiniekiem, tad viņi to arī ievēros. Tā jau ir, ka bieži vien darba steigā daudz tiek palaists garām. Taču gribu uzsvērt, ka nepadarītais var atspēlēties kā pašam darbiniekam, tā darba devējam,” saka V.Tabūns.
Celtniecības firmas SIA “Kurmis” direktors Guntis Kurmis nenoliedz, ka ir svarīgi jebkurā būvobjektā ievērot darba drošības noteikumus.
“Mums ir divi darba aizsardzības speciālisti, un visi darbinieki ir izgājuši darba drošības instruktāžu. Darbinieki ir nodrošināti ar visiem nepieciešamajiem individuālās aizsardzības līdzekļiem. Taču nenoliegšu, ka ne visi darbinieki tos darbā izmanto. Dzīvē jau laikam tā ir, kamēr neesi dabūjis pa pieri, tikmēr nesapratīsi,” saka G. Kurmis un piebilst, ka būvobjektos daudz tiek domāts par darba drošību un sekots līdzi, lai darbinieki to arī ievērotu.
Valsts darba inspekcijas statistika liecina, ka 2006. gadā būvniecības nozarē reģistrēti 217 nelaimes gadījumi – desmit darbinieki traumu rezultātā gājuši bojā, bet 65 gadījumos gūtas smagas traumas.
Komentāri