Rajonā pret ērču encefalītu visvairāk vakcinēti bērni.
Pret ērču encefalītu gada pirmajos trijos mēnešos, salīdzinot ar šo laika posmu pērn, rajonā vakcinēts gandrīz četras reizes vairāk iedzīvotāju. Pirmo vakcīnu saņēmuši 409 cilvēki, bet revakcinējušies 527. Speciālisti skaidro, ka cilvēki baidās nopietni saslimt. Jaunpiebalgā, Inešos un Zosēnos vakcinēti gandrīz visi bērni. Tas sekmējies arī tādēļ, ka šiem pagastiem agrā pavasarī iedalītas bezmaksas vakcīnas, jo valsts aģentūra “Sabiedrības veselības aģentūra” (SVA) minētās teritorijas rajonā atzinusi par ērču encefalīta epidēmiski bīstamām.
“Viena vakcīna maksā deviņus latus. Pēc mēneša jāizdara otra pote un atkal jāmaksā. Tas nav lēti, bet pie mums bērni ir vakcinēti arī pirms bezmaksas vakcīnu saņemšanas, rūpīgi vakcinējas arī pieaugušie. Ir pat reizes, kad cilvēki naudiņu atnes vēlāk, samaksā pa daļām, jo veselība ir ļoti svarīga,” uzsvēra ārsta palīdze Jaunpiebalgā Ilva Grauze un piebilda, ka jaunpiebaldzēni zina gadījumus, kad vietējie ļaudis pēc encefalīta pārslimošanas iedzīvojušies invaliditātē, pirms dažiem gadiem jauna sieviete no infekcijas sekām mirusi.
Mūsu rajonā šajā gadā nav hospitalizēti cilvēki, kuriem būtu noteikta skaudrā encefalīta diagnoze, bet vairāki izdarījuši analīzes, lai zinātu veselības stāvokli. Sliktākas ziņas ir no Valkas rajona, kur viens cilvēks jau miris.
“Ērces šopavasar ir visai aktīvas. Kolēģi no lauku doktorātiem ir sacījuši, ka vai ik dienu kāds cilvēks iegriežas, lai mediķis palīdzētu piesūkušos ērci noņemt,” sacīja SVA Valmieras filiāles epidemioloģe Ilze Bleikša. Šīs ziņas
“Druvai” apstiprināja arī Cēsu rajona slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kur katru dienu mediķu palīdzību meklē bērni, pieaugušie un gados veci cilvēki, kuri baidās, ka nepratīs pareizi izņemt kaitīgo kukaini. Mediķi uzsver, ka cilvēkiem, kuri pret ērču encefalītu vakcinējušies, pēc tās noņemšanas nav pamata milzīgam satraukumam par savu veselību, jo vakcīna sekmēs antivielu izstrādāšanos, ja ērce būs bijusi inficēta. Daudz vairāk joprojām ir nosacīti veselo kukaiņu. Taču pēc ērces piesūkšanās gan iesaka ilgāku laiku kontrolēt pašsajūtu, lai pamanītu temperatūras paaugstināšanos, galvassāpes, sliktu dūšu.
“Ērču tiešām ir daudz. Mēs pagalmu izpļaujam, pašiem un bērniem tās nav piesūkušās, bet kaķenei, kura paskraida tepat pa pļavām, katru dienu var izlasīt vairākas. Dzīvniekam jau laikam nekaitē, bet mūsu četri bērni ir izpotēti,” sacīja Amatas novada Kārļos dzīvojošā Mārīte Veidemane, kura pavisam nesen bērnu vakcīnām iztērējusi gandrīz 35 latus. Viņas attālā kaimiņiene Aleksandra Ļipatova no “Vārnu” mājām saka, ka visu mūžu darījusi lauku darbus un nekad ērci uz savas ādas nav manījusi. Viņas mazmeita Elīna gan stāsta, ka baidās no ērces piesūkšanās, tāpēc pati un skolasbiedrenes vakcinējušās.
“Vēl vakar Riko izvilku vienu ērci,” tā Elīna Ļipatova, vēlreiz pārmeklējot kaķa lieluma sunīša kažoku. Suņukam īsā laikā izlasītas kādas četras ērces, tāpēc droši var teikt, ka zālē, krūmājos, mežā nepatīkamo radību tiešām netrūkst.
Komentāri