Otrdiena, 29. aprīlis
Vārda dienas: Vilnis, Raimonds, Laine

Atvietotāju veiksmīgā pieredze

Druva
23:00
10.07.2007
11

rajona zemnieku apvienības izpilddirektore

Jūnija sākumā Latvijas lauksaimnieku pārstāvji devās braucienā uz Igauniju, Veru rajonu, lai iepazītu kaimiņu pieredzi. Igauņi izveidojuši sistēmu, kas palīdz lopkopības saimniecību kopējiem tikt atvaļinājumā vai izbraukumā, proti, darbojas aizvietotāju dienests. Iecerēts veidot līdzīgu pilotprojektu arī Latvijā.

Lauksaimnieku sabiedriskās organizācijas rosinājušas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram veidot sistēmu, kas dotu saimniekiem iespēju nodrošināt saimniecības nepārtrauktu darbību arī viņu prombūtnes laikā, saņemot apmācītu aizvietotāju pakalpojumu. Aptauja liecina, ka Latvijā ir pieprasījums pēc šāda atbalsta. Atsaukušās aptuveni 100 piena lopkopības saimniecības, kas labprāt izmantotu atvietotāju pakalpojumus.

Atvietotāju darbību Igaunijā koordinē rajonu lauksaimnieku apvienības, kas vienlaikus ir gan sabiedriskās organizācijas, gan lauksaimniecības konsultāciju biroji.

Harju apriņķa zemnieku apvienības priekšsēdētājs Agu Katsi stāstīja, ka aizvietotāju programmas ieviešana Igaunijas saimniecībās notiek lēni, pamazām iegūstot lauksaimnieku uzticību. Aizvietotāji, kā liecina Igaunijas prakse, parasti tiek izmantoti saimniecībās, kur ganāmpulkā ir 20 – 40 govis. Zemnieki gan atzīmē, ka projekts ir novēlojies, jo 15 gadus lopkopības saimniecībās saimnieki ir strādājuši bez brīvdienām, un jaunā paaudze, pieredzējusi smago darbu, dodas uz pilsētu. Igaunijā izmantota Somijas pieredze, kur jau ilgstoši arī nelieliem un vidējiem lopkopībā nodarbinātajiem zemniekiem ir iespēja izmantot atvaļinājumu un brīvdienas.

Pirms desmit gadiem somu zemnieki Igaunijā meklēja aizvietotājus, tādēļ te tagad ir lauksaimnieki, kuri guvuši konkrētu pieredzi kaimiņvalstī. Arī Igaunijā uzsākts lauksaimnieku atvietotāju projekts, ko atbalsta Eiropas Sociālais fonds, Equal programmas ietvaros sadarbojoties ar Igaunijas Labklājības ministriju. Egual programmas īstenošanas gaitā līdz 2008. gada rudenim Igaunijā paredzēts sagatavot ap 80 aizvietotāju. Projekta gaitu koordinē piecas lielākās reģionālās zemnieku apvienības.

”Kaleva Kann” saimniecībā Rauges pašvaldībā ir apmēram 70 ha lauksaimniecības zemes, ap 40 ha labības, 20 slaucamas govis, ar vidējo izslaukumu virs 6000 kg/gadā, tā sniedz tehnikas un kaltes pakalpojumus apkārtējiem lauksaimniekiem. Saimniecība, kurā saimnieko tēvs un dēls, aizvietotāja pakalpojumus izmanto regulāri, saimnieki ir apmierināti ar viņas darbu.

2003. gadā aizvietotāju projekts uzsākts divos nelielos kaimiņpagastos Dienvidigaunijā – Raugē un Hānjā. Sākotnēji pēc aptaujām noskaidrojās, ka aizvietotāji vajadzīgi apmēram desmit zemniekiem.

Ļoti ilgi zemnieki diskutēja par prasībām aizvietotājiem, par veicamo darbu apjomu, laikietilpību, darba apstākļiem. No Somijas igauņu zemnieki pārstrādāšanai aizguva aizvietotāju programmas metodiku, dokumentācijas paraugus. Rezultātā atbalsts aizvietotāju mācībām saņemts no Zemkopības ministrijas. Aizvietotāju algošanai iemaksas veic pagastu pašvaldības no sava budžeta un zemnieku saimniecības, kuras izmanto pakalpojumus. Pēc sludinājuma avīzē pieteikušies trīs potenciālie aizvietotāji, lauksaimniecības tehnikumā notikušas mācības, kā arī prakse saimniecībās, kuras vēlējās aizvietotājus.

Igauņu lauksaimnieki atzīst, ka ļoti svarīgi ir uzticēties un aizvietotāju uzskatīt par līdzvērtīgu, neuzkraut pārmērīgu slodzi un atbildību. Saimnieki norāda, ka govs taču var saslimt arī paša saimniekošanas laikā, tāpat var būt negadījumi ar piena kvalitāti. Svarīgi, lai aizvietotājs paveic pamatuzdevumu – izslauc un pabaro dzīvniekus. Aizvietošanas laiks vienā saimniecībā mēdz būt līdz piecām dienām pēc kārtas. Savlaicīgi tiek veidots aizvietotāja darba grafiks.

Lindenbergu saimniecībā, kas atrodas Taudsa ciemā, ir 23 govis. Saimniece priecājās par programmu, un mēnesī šos pakalpojumus izmanto četras līdz sešas dienas. Ja līgumā aizvietotājam ierakstīti stingri noteikumi par atbildību, dzīvnieka saslimšanu, tad vajagot noteikt arī lielāku algu, viņa vērtē. Savukārt Tīna Piika kopj savu nelielo saimniecību ar pāris govīm, dažām aitām, audzina skolas vecuma bērnus un strādā par atvietotāju. Viņa atzīst, ka slodze ir pietiekama, un darbs viņu apmierina, jo darāmā izvēle laukos nav liela.

Vidēji zemnieku saimniecības atvietotājiem maksā ap 30% no darba samaksas, t.i., nodokļu daļu no kopējām aizvietotāja izmaksām. Zemnieku saimniecības daļējā iemaksa par vienu atvietošanas darba dienu ir apmēram desmit lati. Aizvietotājam tiek atmaksāti arī transporta degvielas izdevumi, lai nokļūtu darba vietā.

Somijas aizvietotāju darbu koordinē pašvaldības, turklāt, ja vienā pagastā aizvietotāja nav, iespēja to sarunāt arī no kaimiņpagastiem. Somijā aizvietotāji gadā strādā apmēram 50 nedēļas. Somijā gan saimniecību lopi, gan atvietotāja darbība tiek apdrošināta, taču Igaunijā šādas apdrošināšanas nav. Igauņi aprēķinājuši, ka 20 govju apdrošināšanas gada izmaksas ir tikpat lielas, cik vienas govs cena. Lauksaimnieki atzīst, ka reizi 10 gados gadās, ka ar lopu notiek negadījums, bet ikdienā viņi tomēr paļaujas uz veiksmi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiksmei būs slēgts Mednieku un Palejas ielas krustojums

10:22
29.04.2025
10

No 29. aprīļa plkst. 9.00 līdz 30. aprīļa plkst. 9.00 autoceļa remontdarbu dēļ satiksmei slēgts Mednieku ielas un Palejas ielas krustojums.

Savējie sabrauc, un Rauna rūc

00:00
29.04.2025
78

Aizvadītajā svētdienā Raunā satikās tie, kam sirdī auto un motosports. Savējie, raunēnieši. “Raunēniešiem ir jāiepazīst savi varoņi! Tik  daudz izcilu sportistu taču nāk no Raunas,” saka viens no pasākuma “Rauna rūc” idejas autoriem Andris Abrāmovs. Viņš ar gandarījumu atzīst, ka kopā ar Kalvi Blūmu un Lindu Vecgaili izdevies sarīkot salidojumu, kurā varēja satikt pazīstamus auto […]

Vidzemē norisināsies medicīnas mācības “Ausma 2025”

16:17
28.04.2025
18

No 29. līdz 30. aprīlim Vidzemē norisināsies Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kopīgās mācības “Ausma 2025”, kas notiks jau sesto reizi. Lai stiprinātu valsts aizsardzības spējas, mācību laikā zemessargi un karavīri trenēsies pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos. Tiks pārbaudīta Medicīnas rotas spēja organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām […]

“Māls” būs izzinošs piedzīvojums

00:00
28.04.2025
95

“Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta” notikumu programma kļūst aizvien plašāka. Iekļaujoties kopējā norišu kalendārā, novadā notiek dažādi pasākumi, daudzi vēl priekšā. Arī multimediālais kon­cert­uzvedums “Māls”. Tas augustā būs skatāms Žagarkalnā. Režisore Inga Cipe atklāj, ka tiks iesaistīti ap diviem tūkstošiem novada amatierkolektīvu dalībnieku. “Korus, deju kolektīvus kopā redzam reizi piecos gados Dziesmu svētkos. Kolektīvi ir […]

Viens nav karotājs

00:00
27.04.2025
342

“Solo” zīmola izaugsmi panākusi uzņēmuma komanda, saka tā īpašnieks Uldis Kvants Uzņēmums “Beatus”, kas plašāk pazīstams ar preču zīmi “Solo”, ir daudzkārtējs Cēsu novada uzņēmēju gada balvas ieguvējs. Pērn atzinība gūta nominācijā “Gada izaugsme”. Droši vien arī uzņēmuma 33 gadu ilgo vēsturi vislabāk raksturo vārdi – ne gadu bez izaugsmes! Šajos gados no viena cilvēka, […]

Ziemā padarītais pavasarīgā izstādē

00:00
26.04.2025
42

Dzērbenes pilī kā ik pavasari rokdarbu studija ” Dzērbe”, aicinot citas rokdarbnieces un amatniekus, iekārtojusi izstādi tirdziņu “Kas manā pūriņā”. Te dzērbeniešu, arī taureniešu un kaivēniešu šoziem pūrā pielocītais. “Izstāde ir krāsaina un daudzveidīga,” uzsver Dzēr­benes kultūras nama vadītāja Daina Šmite un pastāsta, ka studijas dalībnieces rāda noaustos Dzērbenes un Rūjienas brunčus, pašu pagasta krāsām […]

Tautas balss

Cēsis ir pieprasītas

23:26
27.04.2025
18
L. raksta:

“Tagad, kad Cēsīs nevar izbraukt pa Lapsu ielu, redzam, cik dzīva ir satiksme pilsētā. Tas labi vai slikti, cits jautājums. Protams, satiksmes mierinātājiem situācija varētu nepatikt, bet tagad ieraugām patieso plūsmu. Pilsētā dzīvo un to apmeklē daudz cilvēku. Jā, ielās redzam maz gājēju, bet kopumā Cēsis ir galamērķis daudziem,” sprieda pensijas vecuma kungs L.

Sociālajos tīklos izteiktie solījumi pazudīs

23:25
26.04.2025
15
7
Cēsniece Z. raksta:

“Feisbuks pilns ar pašvaldību vēlēšanu kandidātu solījumiem. Agrāk, kad tos lasījām drukātā veidā, vēlāk katru ievēlēto deputātu varēja turēt pie vārda, bet kā tagad? Sociālajos medijos publicētais, rakstītas vai runātais, taču laika gaitā pazudīs. Manuprāt, to jau katra partija un kandidāts var pats izdzēst. Tad nu pēc pāris gadiem ķer vēju laukā, solījumi pazuduši. Vajadzētu […]

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
22
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
14
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Sludinājumi