Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Atklāj viduslaiku vannasistabas noslēpumus

Monika Sproģe
23:00
17.08.2017
28
Kaulukemes Indarsfoto

Īpašās lekcijās un citās aktivitātēs šovasar Viduslaiku dienās Cēsīs var uzzināt par viduslaiku cilvēku dzīvesveidu, viņu ikdienas ieradumiem, rūpējoties par personīgo higiēnu. “Viduslaiku dienu” tradīcija Cēsu Vēstures un mākslas muzejā rit vairāku gadu garumā, ik gadu izceļot kādu konkrētu tēmu. Ir bijusi bērnības un gardēžu tēma, ieskats dzīvnieku labturībā. 

“Viduslaiku atspoguļojums Cēsu muzejā ilgst jau 20 gadu. Teju katru vasaru notiek dzīvās vēstures pasākumi, kuriem pateicoties mēs izceļam Cēsu pili kā vēstures pieminekli,” saka Gundars Kalniņš, Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs.

Pirms daudziem gadiem, aizsākot dzīvās vēstures tradīciju, vairāk tika ieskicētas militārās tēmas, piemēram, bruņinieku svētki, bet kopš 2012. gada stāstīts un rādīts, kā tas, kas aktuāls pašreiz, izpaudies viduslaikos.
“Mūsdienas daudz runā par cilvēku un dzīvnieku attiecībām, par dzīvnieku tiesībām, par vegānismu. Pirms trīs gadiem sākām ar atskatu vēsturē par to, kāda bijusi dzīvnieka loma cilvēka dzīvē viduslaikos, nākamajā gadā pievērsāmies nu jau par kultu kļuvušajai gastronomijas pasaulei, pagājušā gadā Viduslaiku dienas rīkojām kopā ar Cēsu bērniem un pievērsāmies bērnības tēmai, bet šogad nonācām līdz higiēnai, ar kuru esam apsēsti mūsdienās. Mēs domājam par laiku kā progresīvu līkni, jo tālāk pagātnē raugāmies, jo šausminošāk šķiet, taču tie ir maldi, kas neatbilst vēsturiskajai patiesībai. Tāpēc mūsu uzdevums ir atklāt šīs tēmas daudzpusību, mēģinot tuvināties patiesībai,” saka G. Kalniņš, uzsverot, ka tēmas izpētē piedalās vairāki darbinieki un apjomīgais darbs prasa teju veselu gadu.

Ieva Kalniņa, Viduslaiku dienu līdzorganizatore, vēsta, ka neat­sve­rams uzziņas avots ir attēli un rakstiskās vēstures liecības. “Ir pie­ejami materiāli, kas detalizēti izklāsta, kā sagatavot vannas ar smaržīgiem ūdeņiem un ar kādām eļļām ierīvēties, kā sevi kopt, turot tīru, svaigu un smaržīgu. Vis­lielākais gandarījums ir atrast patiesību, gāžot mītus vai aizspriedumus.”

Savukārt vēstures entuziasts, kau­la un raga apstrādes meistars Viesturs Āboltiņš teic, ka tīrība, higiēna un labsajūta viduslaikos atkarīga no rocības, jo bijuši arī tādi ļaudis, kas pat ķemmi neesot varējuši atļauties, turpretī svaigs un smaržīgs cilvēks ir vērā ņemams sabiedrībā.

“Uz mūsu pasākumiem apmeklētāji nāk, viņiem ir savi priekšstati un ilūzijas, bet tas ir ļoti labi, jo cilvēkam ir radusies interese. Pils viesiem ir jautājumi, varam arī padiskutēt. Bieži priekšstati iegūti ar mediju starpniecību, lasot vēstures žurnālus, skatoties televīziju, bet publikācijas, uz kurām atsaucas cilvēki, ir pilnas stereotipiem, dažbrīd pat absurdas. Vi­dus­laiku dienu mērķis nav izklaidēt, bet gan izglītot,” uzsver V. Āboltiņš. G. Kalniņš piebalso: “Mums kā kultūras pieminekļa – pils kompleksa – satura veidotājiem ir būtiski, lai cilvēks, atnācis uz pasākumu, aiziet par galvastiesu gudrāks, informētāks. Uzde­vums ir izglītot tādā formā, kas mūs­dienās pieņemama. Izveidot lielus plakātus, piekarināt pie sienas nav liela māka, bet tikai retais tajos iedziļinās. Tāpēc vēlamies informāciju pasniegt tā, lai cilvēks nemaz nenojauš, ka viņš mācās, taču šādā dzīvās vēstures formā mēs varam nodot ļoti daudz zināšanu. ”

Biežākie aizspriedumi par viduslaikiem esot saistīti tieši ar higiēnu un tā laika ikdienas ieradumiem, uzskatot, ka 14. gadsimtā cilvēki nemazgājās un par sevi nerūpējās. Bet, atskāršot, kā tolaik izskatījās pati Cēsu pils, kāda bija virtuve, apkures sistēma telpās, ventilācija, ka pils mūros ir atklātas vismaz piecas atejas vietas, kas bijušas glaunākas nekā mūsdienās lauku tualete, cilvēki izbrīnā soli atkāpjoties, jo informācija šķietot neticama. “Tādējādi caur vēstures lappusēm mēs saprotam, ka mūsdienu vēlmēs un vajadzībās nebūt neesam galvastiesu pārāki par priekštečiem,” sarunā pasvītro G. Kalniņš.

“Cēsu pils ir mūsu pilsētas veiksmīgā loze. Ārvalstu viesiem esam interesanti ar savu kultūrvēsturisko mantojumu, kas mums jāsaudzē un jālolo. Protams, brīvdabas pasākumus par dažādām viduslaiku tēmām varētu rīkot vai katru nedēļas nogali, taču tad nebūtu izpētes, nebūtu vēstures, nebūtu vērtību, būtu tikai izklaide un cilvēks aizietu izpriecājies, bet neko neieguvis. Cik vien ilgi mēs – pils ļaudis – par Viduslaiku dienām degsim, tik atradīsim laiku, lai šīs tradīcijas turpinātu,” uzsver Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs, sakot, ka dažas tēmas jau izgaismojas nākamam gadam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
10

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
29

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
135
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
45
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
45
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
84

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
6
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
46
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.